Ingrid Bergmanová a Cary Grant v americkém špionážním filmu. Brzy po skončení druhé světové války je známý nacistický špion Huberman odsouzen americkým soudem. Jeho dcera Alicia se nemůže zbavit zklamání a pocitu viny z činnosti otce, o níž neměla vůbec tušení. S touhou na vše zapomenout se vrhá do víru života plného divokých večírků a alkoholu. Na jednom z nich se setkává s přitažlivým mužem, který jí není lhostejný. Později zjistí, že T. R. Devlin je americký agent. Alice chce vykoupit provinění svého otce a nabídne Devlinovi, že mu pomůže proniknout do centra německých špionů ukrývajících se v Brazílii. Proto se nakonec provdá za Alexandera Sebastiana, který žije v Rio de Janeiru, a získává díky němu přístup do tajné organizace...
Thriller režiséra Alfreda Hitchcocka zaujme působivým a vynalézavým zpracováním, skvělým scénářem a úžasným vedením kamery (Ted Tetzlaff). Vynikající jsou i herecké výkony Ingrid Bergmanové (Alicia), Caryho Granta (Devlin) a Clauda Rainse (Alexander Sebastian).
Film byl dříve uveden pod názvem Pověstný muž. Nepřesný překlad u nás před lety zavedli filmoví historici Jaroslav Brož a Myrtil Frída ve své knize 666 profilů zahraničních režisérů (A-Z). Ten byl pak postupně přejímán dalšími publicisty a historiky. Česká televize se rozhodla nyní snímek uvést pod názvem, který přesněji odpovídá ději příběhu. (Česká televize)

sud

Příběh na jednu stranu není nijak výjimečný, oplývá však výtečnou prací s napětím. Před shlédnutím tohoto filmu jsem netušil, že může být prohlídka vinného sklepa tak vzrušující a napínavá. A Carymu Grantovi to s Ingrid Bergmanovou sluší, o tom žádná. 80%. ()

Falko

Zaujimave spojenie romantiky a spionazneho thrilleru, ktore ale pekne funguje. Druha polovica filmu nemala chybu hlavne vdaka stupajucemu napätiu.... 03.01.2009 ____ Cary Grant - (Devlin) +++ Ingrid Bergman - (Alicia Huberman) +++ Claude Rains - (Alexander Sebastian) +++ Louis Calhern - (Kapitán Paul Prescott) +++ Leopoldine Konstantine - (Anna Sebastian) +++ Produkcia: Alfred Hitchcock +++ Hudba: Roy Webb +++ ()

viperblade

Z toho všeho, co jsem zatím od Hitchcocka viděl, mi tohle přijde nejslabší. Prakticky celý snímek mi vadilo, že film nemá jedinou zapamatovatelnou scénu, něco zásadnějšího, ale pak, těsně před koncem, to přišlo a mně nezbylo než znovu obdivovat toho génia, který i ze scházení schodů udělá zážitek, který se nepovede mnohým novějším thrillerům. Už vím, kde se Polanski inspiroval pro svou scénu "podávání lístku" ve filmu The Ghost Writer (to jen tak na okraj). Upřímně, nebýt té scény na schodech, dlouho bych uvažoval, co dám tomuto filmu, takhle mě těch pár minut přesvědčilo, že bych Alfredovi křivdil… 80 %. ()

MM_Ramone

Alfred Hitchcock je stálym členom v rebríčku mojich najobľúbenejších režisérov. Videl som už mnoho jeho snímkov. Má jedinečný rukopis. Bol to geniálny režisér. Dnes som si kolekciu jeho filmov rozšíril titulom "Notorious", ktorý natočil v roku 1946. Zhliadol som výborne spracovaný romanticko špionážny noir-thriller, v ktorom stvárnili hlavné úlohy vysoko profesionálnym hereckým prejavom Cary Grant a Ingrid Bergmanová. Maestro sir Alfred Hitchcock opäť zabodoval. **** ()

belldandy

Špionážní film o napravené bad girl, zlých fašistech a o, jak už to ve špionážních filmech chodí, plánech v plánech jiných plánů. Ta hodná Ingrid Bergmanová tu hraje femme fatal. Ona ovšem prostě neumí být potvora a tak jí tu roli opravdu těžko uvěříte. Nejlepší Hitchcockův film to pro mě sice není (vede Psycho, Okno do dvora, Vertigo i třeba taková Marnie), ale přesto je to pořád kvalitní hitchcockovská podívaná a to znamená skutečně hodně ... Ty čtyři hvězdičky platí jen v rámci Hitchcockova díla, jiný režisér by za takové dílo mohl klidně dostat všech pět. (Pokud náhodou zrovna nemáte co dělat, tady nebízím jednu svou starou glosu, která se tohoto filmu dotýká.) ()

Mahalik

Nejerotičtější Cary! Jeho charisma tady vylítlo do absolutna a společně s Ingrid Bergman vytváří takovou chemickou reakci, že by Maria Curie-Skłodowska závistí spolka radium i polonium naráz (popř. Jáchymovský smolinec). Právě proto zaráží, že se Hitch neutrhl ze řetězu a nenabral rychlost, která odpovídá jeho kvalitám. Notorious trpí únavovým syndromem, ale zároveň trhá barikády ve ztvárnění milenecký dvojice. Jako drámo dobrý, ale jakožto Hitchův puzzle do filmografie na prd! 70% ()

pepo

Na Hitchcocka trochu štandardne ( ale o to premyslenejšie) natočené, ale všetko vynahrádza vynikajúci scenár kde má každý zvrat svoje miesto a fantasticky stupňuje napätie až k nádherne škodoradostnému záveru ( od krádeže kľúčov až po koniec som bol úplne našponovaný ako dopadne každá scéna a celý film). Cary Grant tradične super ale film si pre seba kradne Ingrid Bergman. P.S. tento film o vyše 50 rokov zápletkou strašne vykráda Mission : Impossible 2 ()

lesumir

Notorious má perfektní námět, skvělé obsazení, kdy Grant je fakt frajer a Bergmanka kočka, ale případalo mi to jako by se příběh odehrával někde v Himalájích a divák to pozoroval na dně Bajkalu. Velké zklamání a první Noirko, u kterého jsem se doopravdy nudil. Scénář se vůbec nehodil, spousta plochých míst a nechápavých obratů. "Pan Sebastian je romanticky založený, určitě bude chtít dlouhé líbanky. To je pro nás velký problém..." Takže něco o jeho propracování není na místě. Vůbec to nebylo napínavé, poslední scéna ze schodištěm mě nechala chladným a bylo mi jedno jak to dopadne. A tohle se by se Hitchovi stávat nemělo. Čekal jsem špionážní pecku, dostal jsem příběh z červené knihovny. ()

cheyene

Zpočátku je příběh nudnější, má velmi vlažné tempo a působí příliš rozvlekle, ovšem to vše je příprava na grandiózní závěr, při kterém divák nespustí oči z obrazovky a hltá každou minutu, jež jsou dekorovány pověstnou Hitchcockovou gradací napětí a samotný konec je opravdu vynikající. Celkový zážitek dotváří i perfektní hudba a zdařilé výkony herecké dvojice Grant - Bergmanová. Nebýt onoho zmíněného pomalého rozjezdu, tak by to bylo na plný počet. ()

TedGeorge

There's one more drink left apiece. It's a shame about the ice. What is? Gone. Who's gone? The ice. Začínám být Hitchcock pozitivní. A Cary Grant s Ingrid Bergman mě zase jednou dali pořádnou facku za to, že tyhle černobílý klenoty nenakoukávám tak, jak by si zasloužily. Bylo to hrozně silný. A ten závěr ()

lamps

Je pravda, že vztahová / romantická rovina dlouho nepůsobí moc přesvědčivě, ale čert to vem. Kdo jiný než Hitchcock by dokázal vystupňovat špionážní lovestory do tak dramatických výšin, aniž by potřeboval jediný přímý záblesk násilí nebo sexu? Jednoduchý příběh o jedné křehké infiltraci šlape a nepokulhává, protože Hitch jednak skvěle vede herce, kteří nepřehrávají, jednak v interiérech kouzlí s kamerou a především opět bravurně napíná ve zdánlivě všedních motivech, které se stávají klíčem v komunikativnosti vůči divákovi (klíče, sklep a jeho obsah). Výborná Ingrid Bergman a suverénní režie největšího klasika černobílého filmu - nic víc k doporučení netřeba. 85% ()

JohnnyD

Postavy i príbeh ma nechali chladným, neveril som ani jednému ani druhému, no čaru Caryho Granta a Ingrid Bergman je ťažké uniknúť. Záverečná scéna je famózna. ()

kyselina

Vynalézavá kamera, propracovaný scénář a jiskření mezi hereckými hvězdami první velikosti dělá z Pochybné ženy jedinečný filmový zážitek. A Hitchcockův ústřední ctitel Francois Truffaut ho označil za jeho nejlepší černobílý film. ()

GilEstel

Láska. Jen závrať tvé nevinnosti na cestě k věčnosti. Pět písmen, nekonečno otázek, žádné odpovědi. Slepá cesta v útěku před tvou bezmocí. Prchavý záblesk naděje a nadlidské rozkoše má být lékem tvého zoufalství. A tak ses ochotně stala otrokem okolnosti a děvkou svědomí. Teď zbývá poslední krok. Dům zla. V něm úval se sluncem, jež ztrácí svůj žár. Do dveří si vstoupila jako chráněnec Anděla, než ho zabil vyděděnec. Tvůj šálek čaje už stojí na stole. Za ním dva temné stíny. Tvoje tělesná stráž na cestě k věčnému zapomnění. Už znáš tu cenu za cestu k vykoupení. Nyní jsi ochotná jí zaplatit. Ležíš sama v temnotě cizího pokoje a čekáš na konec. Tvůj šátek z Miami odnesl proud vzpomínek a Rio je tak nudné město k žití. ()

Vančura

Hitchcock v nejlepší formě! Tak konzistentní film, že byste tam nestrčili ani prst. Obdivuji propracovanost některých záběrů a naprosto suverénní režii. Biják ze zlatých časů Hollywoodu, se všemi jeho typickými atributy, jako jsou neustále kouřící nádherní herci, zadní projekce, jízda autem s řidičem, co nesleduje cestu, objednávky DVOJITÉ whisky, oduševnělé dialogy (... "v jedné ruce mávat vlajkou a druhou vykrádat cizí kapsy, to je ten váš patriotismus..."), líbačka s hollywoodským záklonem, atd. Tehdy 31 letá Ingrid Bergmanová, zde o 4 roky starší než ve své nejslavnější roli v Casablance z r. 1942, je rozkošná, jak jen může být, navzdory příšerným účesům a na dnešní dobu poměrně hustému obočí (které překonává snad už jen Emmanuelle Seigner v Polanského Hořkém měsíci z r. 1992 :). Cary Grant k ní maximálně pasoval, je zde o 13 let mladší než v dalším Hitchcockově filmu Na sever severozápadní linkou z r. 1959, kde už byl jeho věk znát - v Notorious je to dosud 42 letý elegán, který strčí do kapsy většinu těch dnešních pěstěných hollywoodských floutků. Naprosto odzbrojující chemie ústřední dvojice a napínavé finále. V Notorious jsem identifikoval řadu schémat a motivů, které se v pozdějších letech nesčetněkrát opakovaly v jiných filmech. Nejvíc mě zaujalo pojetí hlavního záporňáka Sebastiana, kterého si musela Alicia vzít - Hitchcock ho podává v podstatě jako neškodného chlápka v krizi středního věku, který má evidentně problém s Oidipovým komplexem, protože slepě poslouchá svou matku, s kterou sdílí dům. V novějších filmech, odhadem tak od 80. let, se zde velmi přitlačilo na pilu, a hlavní záporňák je už všehoschopná bestie, nevypočitatelná, často závislá na drogách, která by na Sebastianově místě dala Alicii chladnokrevně oddělat jednou ze svých goril. Výsledný dojem bohužel kazil dabing, především pak hlas Ingrid Bergmanové, který mi skutečně šel na nervy. Je mi fakt líto, že noční filmový klub na ČT2 vysílá všechny filmy v dabingu :( Těch pár pošuků, kteří ponocují kvůli 65 let starýmu filmu, by IMHO ocenilo spíš film v původním znění s titulky, alespoň já určitě. Ale jinak díky ČT2 za další skvělý film, za mě maximální spokojenost a 5*. ()

Javert

Velice pěkně natočený film - to je ovšem u Alfreda zvykem:) Cary s Ingrid jsou opravdu nádherný pár a Claude Rains jako Němec Sebastian je taky hodně přesvědčivý. A ten konec je lahoda:)) ()

Goldbeater

Skvěle odvedená práce z dílny Alfreda Hitchcocka, díky jehož režijnímu vlivu se z tohohle zdánlivě tuctového snímku stal tak poutavý a napínavý thriller. Velmi pěkně se zde předvedla Ingrid Bergmanová a Cary Grant zahrál také velmi dobrý part (ovšem ani z daleka ne jeho nejlepší). V neposlední řadě musím pochválit i Neviditelného muže Claudea Rainse, kterému jsem ale zápornou roli moc nevěřil. Mám ho spíš zafixovaného jako klaďase. No a ve zkratce, co je Notorious zač? Romantický příběh na pozadí špionážního thrilleru, to je Notorious. ()

Webb

Banální příběh s obyčejným nepropracovaným scénářem, který nezachrání ani výborné herecké obsazení a já se u tohoto bezvětrného tempa prostě nudil. Hitchcock umí vybudovat atmosféru a držet diváka v napětí, tady to ale vůbec neplatí. Jako by byl jen režijním sekundantem méně schopného režiséra. Slabota a zklamání. [5,5/10] (RKO, Vanguard) (Čb. /// Produkce: Alfred Hitchcock /// Scénář: Ben Hecht /// Kamera: Ted Tetzlaff /// Hudba: Roy Webb /// Nominace na Oscara: Ben Hecht (scénář), Claude Rains (herec ve vedlejší roli)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

FIlm by si zasloužil asi víc než 3*, ale nehodnotím přece podle zásluh, ale podle toho, jak e mi líbil. A ač nebyl špatný, byl na mě celkem pomalý a možná trochu vážný, nějaké odlehčení by neškodilo. Podotýkám, že to je jeden z mých prvních film-noir. # [viděno: TV, 2.0] # příběh 7 | hudba 6 | humor 0 | akce 0 | napětí 2 | pustil bych si znovu 5 ()

HoneyBunny

Natočit v roce 1946 film o nacistech, uprchlých do Brazílie - tak to smekám. Navíc je perfektně napsaný a natočený. Grantovi a Bergmanové věříte každé slovo, které pronesou, a ta chemie mezi nimi (znovu připomínám na rok 1946), tu jsem viděla jen v málo filmech. Pro mě lepší než Ptáci. ()