Ingrid Bergmanová a Cary Grant v americkém špionážním filmu. Brzy po skončení druhé světové války je známý nacistický špion Huberman odsouzen americkým soudem. Jeho dcera Alicia se nemůže zbavit zklamání a pocitu viny z činnosti otce, o níž neměla vůbec tušení. S touhou na vše zapomenout se vrhá do víru života plného divokých večírků a alkoholu. Na jednom z nich se setkává s přitažlivým mužem, který jí není lhostejný. Později zjistí, že T. R. Devlin je americký agent. Alice chce vykoupit provinění svého otce a nabídne Devlinovi, že mu pomůže proniknout do centra německých špionů ukrývajících se v Brazílii. Proto se nakonec provdá za Alexandera Sebastiana, který žije v Rio de Janeiru, a získává díky němu přístup do tajné organizace...
Thriller režiséra Alfreda Hitchcocka zaujme působivým a vynalézavým zpracováním, skvělým scénářem a úžasným vedením kamery (Ted Tetzlaff). Vynikající jsou i herecké výkony Ingrid Bergmanové (Alicia), Caryho Granta (Devlin) a Clauda Rainse (Alexander Sebastian).
Film byl dříve uveden pod názvem Pověstný muž. Nepřesný překlad u nás před lety zavedli filmoví historici Jaroslav Brož a Myrtil Frída ve své knize 666 profilů zahraničních režisérů (A-Z). Ten byl pak postupně přejímán dalšími publicisty a historiky. Česká televize se rozhodla nyní snímek uvést pod názvem, který přesněji odpovídá ději příběhu. (Česká televize)

Kothy

Že by jeden z prvních špionážních filmů? Rozjezd je dost pomalý. Film se soustředí na mladou Alici, která je díky svým německým kořenům použita jako tajná agentka u Němců v Brazílii. Musí něco obětovat a to je sňatek s oním sledovaným Němcem. Vše jde jako po másle. Zkomplikuje to až její milostný vztah s kontaktem rozvědky. Podaří se jí vymanit ze spárů oněch Němců a zachovat si krytí? Je tam pár dobrých scén. "Máme dost šampaňského?" ()

swamp

Tenhle ne zcela typický Hitchcockův film se odehrává v Brazílii a na rozdíl od režisérových známějších hororově laděných snímků rozbrnkává romantickou strunu. Pro dnešního diváka trochu kýčově, ale je nutno absorbovat dobu, ve které byl natočen (1946) a nechat se jím vést.. "'You don't think a woman can change?' 'Sure, change is fun, for a while.'" ()

nascendi

Aj keď hviezdičkami nehýrim bol som s filmom spokojný. Cary Grant a Ingrid Bergman boli prirodzenejší, než v iných filmoch, podarilo sa vybudovať celkom slušné napätie, dialógom tiež nie je veľmi čo vytknúť, takže problémom filmu ostáva iba príbeh, v ktorom sa násilne splieta špionážna téma s romantikou. Na druhej strane je pozoruhodné, že vo filme nakrútenom v roku môjho narodenia, je záujmovou látkou uránová ruda a tiež bozkávanie mileneckej dvojice, ktoré bolo na tú dobu nevídané-neslýchané. Vydarený film, ktorý je v tesnom závese za majstrovými majstrštykmi. ()

PetrPan

Alfred Hitchcock. V jeho díle člověk nehledá hluboké poselství, nehledá tam vysoce umělecký zážitek. Filmy, které jsem měl možnost zhlédnout, vždy oplývaly spíše jednoduchým někdy až banálním příběhem. Není tomu jinak ani v případě Pověstného muže. Přesto mě vtáhl a navíc na mě působil tak nějak uklidňujícím dojmem, nevím jak jinak to popsat. Celý film v mých očích táhla svým výkonem zejména skvělá Ingrid Bergmanová, věřil jsem jí každý pohled, každé gesto, každou pronesenou větu ( tomu napomohl velmi zdařilý český dabing). Avšak přece jen za o trochu menší příděl (ne však absenci) typicky hitchcockovského napětí, které jsem očekával, ubírám půl hvězdy, tak 4 a půl. ()

Rocky62

Po nudném Paradine Case jsem si spravil chuť. Notorius je skvělým mixem špionáže a neobvyklé lovestory. Obě linie se znamenitě doplňují a s přibývajícími minutami přibývá na napětí. Herecké duo je znamenité a nejvíce vynikne v závěrečné půlhodině, jejíž bezvýchodnost je bezpochyby třešničkou na dortu. Tento snímek překvapivě nezestárl, neboť vše funguje jak má. 80% ()

iamek

Paradní mrazivý špionážní thriller ve kterém, ale jednoznačně převládá love story. Což mi překvapivě vůbec nevadilo, protože na duo Grant - Bergman se krásně dívalo a byl to docela zážitek. Hitchcock opět dokázal, že je mistr napětí a film postupně graduje až do velkého finále. Hlavně scéna ve sklepě a závěrečné vyvrcholení je ůžasné. Konce jako Hitchcock neumí natočit nikdo. ()

dopitak

Škoda, že druhému poločasu, při kterém divák napětím ani nedutá, předchází první dějství, u kterého těžko neusnout. Chválím kameru a samozřejmě mistrně zvládnuté pasáže s napětím. Po přečtení Grantova životopisu se musím jen smát, že v tomhle filmu je první hvězdou (a ovšem, jako první v titulcích, o což se někdy vedly velké zákulisní bitvy), ale mnohem větší prostor a roli zaujímá Ingrid Berman. ()

Marze

Je to zcela hypnotické od obratů v zápletce, která nutí nevěřit nikomu po zvláštní efekty a lehce konspirativní kameru. ()

jojinecko

3,5*/5...Nebudem sa tu rozplývať ako kolegovia, pretože ja som nebol až taký ohúrený a v porovnaní s Hitchovou tvorbou z ktorej som videl už peknú kopu filmov mi Notorious príde "len" ako Majstrov dobrý štandard...Jasné že sa nejedná o nejaký prepadák, ale poctivú filmarčinu so všetkými aspektami tak typickými pre jeho tvorcu. Čo mi vyslovene vadilo bol záver, ktorý mi prišiel značne odfláknutý a šitý horúcou ihlou.Herecké výkony sú perfektné, napätie a atmosféra má grády, ale myslím že z tohto námetu sa dalo vytrieskať viac...Celkom viem pochopiť, prečo nebol Hitchcock s týmto filmom nikdy spokojný. ()

Flego

Špionážna love story so skvelou Bergmanovou potrebuje dlhší čas na rozbeh, no potom to fičí presne v duchu Majstrových slávnejších diel. ()

anais

Plyne pomalu, nejednoznačně, tak nějak na více rovinách - romanticky, opravdu napínavě i trochu sociálně-kriticky... Není to šablonovité a má to fantastické obsazení, z něhož viníká vlastně každý z ústřední čtveřice. Jeden z nejlepších Hitchcockových filmů. ()

poz3n

Napodruhé absolutní nadšení. Notorious je takový jeden velký "Hitchcock touch", který vyjma všech těch geniálních režijních momentů a legendárního MacGuffina, nabízí i nezvykle vrstevnatý ponor do emocí obou hlavních postav. U podobných filmů se mi málokdy stane, abych se s postavami natolik ztotožnil, že se o jejich osud opravdu bojím. Film má navíc svižné tempo, poměrně krátkou stopáž, takže absolutně nenudí. Cinefilní masterpiece a snad i možná TOP 5 Hitch (a když ne, tak TOP 10 zcela jistě). 9/10 ()

jonyyy

Pro mě jeden ze slabších Hitchcocků, ale je tu pár scén, které rozbuší srdce - docházející šampaňské, klíček v ruce nebo závěrečná scéna. 70% ()

Exkvizitor

Toto je rozhodně jeden z nejlepších Hitchcockových filmů, které jsem viděl - např. je dle mého názoru o třídu výš než zprofanovaní Ptáci nebo Muž, který věděl příliš mnoho. Hitchcockova genialita spočívala v tom, že dokázal točit filmy pokleslých žánrů s invencí hodnou skutečného umělce a vlastním osobitým stylem (přímo se nabízí srovnání s Tarantinem, ale to drobně pokulhává na obě nohy). Thriller Pověstný muž natočený v na svou dobu módním noir stylu obsahuje hlavně úžasně jiskřící ustřední dvojici Grant-Bergman a sympatického padoucha ztvárněného Claudem Rainsem (který pro mě ovšem vždycky zůstane kapitánem Renaultem z Casablanky), za zmínku stojí i výrazný Louis Calhern (známější z pozdější Asfaltové džungle). Pro milovníky žánru či mistra Hitche je toto dílko velmi chutným bonbónkem! ()

aniiicka

Pan Hitchcock byl prostě mistr mistrů! Když jsem si vybírala filmy k zařazení do mé Top desítky, nemohla jsem se rozhodnout, který z jeho báječných kousků mám radši. Notorious chybět rozhodně nesmí! Napínavý romantický thriller se pyšní hvězdnou ústřední dvojicí mých velikánských oblíbenců - Cary Grantem a Ingrid Bergmanovou, jo Hitchcock si to vždycky uměl vybrat:) Oba jsou skvělí! Cary zde, jako již mnohokrát, ukázal, že je všestranný herec, který září v komediích stejně jako ve vážnější poloze a krásná Ingrid je rovněž perfektní. Navíc mě potěšilo, že se ve vedlejší roli objevil skvělý Claude Rains, kterého jsme mohli vidět například v Pan Smith přichází nebo v Casablance. Filmu nemám absolutně co vytknout a jsem na tom stějně jako Hitchcockova dcera, která řekla, že pokaždé když Notorious vidí připadá jí lepší a dokonalejší. Kdo někdy koukal na Remingtona Steelea, tak si možná všiml, že má v seriálu ve svém bytě plákát filmu a často o něm nadšeně mluví:) Od slavné líbací scény přes nervy drásající návštěvu vinného sklepa až po skvělé bezvýchodnou poslední půlhodinu - Film miluju od hlavy až k patě!:) Hollywood ve své nejlepší formě! ()

5150

V rámci žánru "film-noir" mám radši zábavnější záležitosti (LOVCOVA NOC, HLUBOKÝ SPÁNEK) a také Hitch umí líp, hlavně co se napětí a budování atmosféry týče. Pominu-li ty jeho profláknuté filmy, tak mě napadá ZPOVÍDÁM SE nebo MRTVÁ A ŽIVÁ..)) ()

bouncer

Krásně podchycená poválečná atmosféra, špionáž i velká láska a bezchybní herci - to vše dává dohromady velký snímek. 5*. ()

Hwaelos

Nezakrývám jisté rozpaky. Od pověstného Pověstného muže jsem očekával víc v mnoha ohledech. Zápletka je pro Hitchcocka netypická, ale když jsem si přečetl anotaci, říkal jsem si, tomuhle dá Alfred koule! A ono nic. Aby bylo jasno, v principu MacGuffinů jsem s Hitchcockem za jedno. Tajemství nemusí být odhaleno a rozřešeno, hlavně, že je zajímavý příběh. A tady je to velký JENŽE! Špionáže se Notorious jenom zlehka dotýká a je tu jaksi navíc, aby si měl Grant s Bergmanovou o čem povídat, když spolu zrovna nelaškují. Což samo o sobě tak zábavné není. Obvyklých chytrých kameramanských kousků je tu poskrovnu a obávám se, že z celého filmu si budu pamatovat jen dva momenty - párty, kde musí zákonitě dojít šampaňské a pak finále, kdy schází Grant s Bergmanovou ze schodů a divák čeká, jestli je nácci zastaví nebo ne. Že to není film-noir asi ani nemusím zmiňovat, ostatně natočení tak striktně vymezeného žánrového filmu by šlo proti režisérovým zásadám. ()

corpsy

Hitchcock = pomaličky budovaná atmosféra, jemne šrubujúce sa napätie až do strhujúceho konca, herci podávajúci nadpriemerné herecké výkony. Táto rovnica síce u tohto majstra režiséra nefungovala stále, o to viac ale poteší, ak to vyjde. ()