Tajemná vražda na Manhattanu

• USA Manhattan Murder Mystery (více)

Nakladatel Larry Lipton (Woody Allen) žije již drahně let ve šťastném manželství s energickou a podnikavou Carol (Diane Keatonová). Jednoho dne se seznámí se svými sousedy, postarším a zdánlivě vyrovnaným a spokojeným manželským párem Houseových. Krátce nato paní Houseová umírá na srdeční záchvat, ovšem Carol začne, více méně bez důvodu, podezřívat postaršího sympatického pána z rafinované vraždy vlastní manželky. Sice nemá ani ponětí o tom, co by mohlo být motivem zločinu, ale vedena ženskou intuicí se přesto na vlastní pěst pouští do vyšetřování. Slídí v sousedově bytě, sleduje jeho milenku a postupně přinutí ke spolupráci nejen přátele, ale i manžela, který je vším možným, jen ne prototypem neohroženého detektiva. K překvapení všech, a konečně i Carol samotné, se její podezření ukáže jako opodstatněné. Nebyla to nehoda, byl to zločin! Zdá se být více než jisté, že jednou mrtvolou to neskončí... (oficiální text distributora)

B!shop

Tak tohle me hodne prijemne prekvapilo. Ze zacatku se sice nic moc nedelo a proud dialogu byl lehce unavujici, ale behem pul hodky se film fakt skvele nakopnul. Sice se tu resi taky vztahy, ale hlavni tema tu je patrani po vrahovy a Allen misty dokaze udelat fakt paradne napinavou atmosferu. No a krome zajimavyho a celkem originalniho pribehu stoji za zminku fakt paradni hlasky, vetsinou tradicne od Allena, jejichz vrchol je asi "Myslim, ze je mrtva. Tak ji zkus dat darek.", to me fakt dostalo. Jinak krome propracovanyho pribehu a dialogu, stoji za zminku paradni herci. Celej film hlavne ze zacatku tahne paradni Diane, ktera se do patrani pousti fakt hodne energicky a dokaze cloveka strhnout. Pak tu je tradicne perfektni Allen, vtipnej Alda a urcite stoji za zminku prvni filmova pidi role Zacha Braffa. Co se tyce Huston, ta me moc nebrala. Celkove, i kdyz je film uplne na zacatku trosku nudnej, tak se za chvily paradne rozjede a skvele jsem se bavil. ()

anais

Spíš než Výstřely na Brodwayi (kam by mohl vzdáleně zavádět název), to jsou Manželé a manželky. Neučesaná kamera, konverzace ze života...a do toho jen tak mimochodem vražda, která trochu promíchá karty ve vztazích hlavních hrdinů. Klasický Allen míchající ty nejlepší ingredience ze svých dřívějších filmů. ()

nunka

Úchvatná komédia o tom, ako si napríklad vyriešiť manželskú krízu, urovnať medziľudské vzťahy a nájsť príležitosť zahrať sa na Sherlocka Holmesa. Mix napätia, inteligentných hlášok a geniálny humor Woodyho Allena na mňa zafungoval stopercentne..Nie je to síce latka Annie Hall, no zaručená "woodyovská" zábava. ()

Madison

Večne rovnaký, večne nezameniteľný a predsa vždy zábavný pseudointelektuál Woody Allen, ktorý si dáva štuple do uší, keď musí sprevádzať Diane Keaton na operu, ktorý beznádejne ,,trpí", keď musí pristúpiť na snahu Diane zamotať sa do rafinovanej vraždy suseda-podivína, ktorý za desať sekúnd vychrlí tristo argumentov - čudujem sa, že sa mu nikdy nezamotá jazyk :-) - a Diane len bezmocne otvára a zatvára ústa, pre ktorého sú bizarné veci úplne bežné, pre ktorého budem plakať, ak prestane točiť tieto satirické, vtipné a nezabudnuteľné vecičky. ()

gabin(a)

Tak jsem si po delší době tuhle moji zamilovanou lahůdku zase pustila a zamilovala jsem si ji ještě víc. Woody Allen a Diane Keatonová tu stvořili nádhernou dvojici uplkaných lehce zmatených neurotiků, co pořád musí všechno řešit. Lepší už byli jenom v Lásce a smrti. Tam byli ale mladí a tady jsou jako starší manželé a já musím říct, že slasti i strasti staršího manželství a věku vůbec tu prezentují dokonale a s nadhledem. Jak už má člověk své zvyky a zlozvyky, drobné libůstky, které lezou na nervy tomu druhému, jak se snaží vyjít si vstříc s úsměvem se zaťatými zuby, vše s břitkými, vtipnými a určitě velmi velmi osobními Allenovými hlody, to je pro mě úplná pastva. A přitom je to ještě docela kvalitní detektivka, která odkazy na staré filmy klidně přizná (Hitchcockovo Okno do dvora pozná snad každý, Pojistku smrti tam rovnou jmenují). ------Panenko skákavá, teď jsem se tu dočetla, že tam měla původně hrát Mia Farrow! No ještěže se rozešli, já ji nemám vůbec ráda a proto se mi asi taky nelíbil slavný Velký Gatsby ani John a Mary. Tohle je fakt nejlepší role Diane Keaton! A s Woodym jsou skoro tak dobří jako bratři Marxové! ()

• Jako obvykle v Allenových filmech, je alespoň jedna z ženských postav spisovatelka. V tomto filmu je to Marcia Fox. (don corleone)
  • V jedné ze scén projíždí autobus s reklamou na znovu uvedenou premíéru filmu Vertigo, nejedná se však o odkaz na tento film, autobus se do scény dostal náhodou. (Witta)
  • Woody Allen původně plánoval vnést motiv filmu už do svého staršího filmu, Annie Hallová, ale nakonec usoudil, že z něj udělá hlavní motiv jiného filmu. (Martin00x)

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem