Panoptikum

• Česko Dům hrůzy (více)

Odvážíš se vstoupit do Panoptika a setkat se s jeho správcem? Když čtveřice mladých přátel náhodou zahlédne hlídače z Panoptika, jak vraždí vědmu, pracující na pouti, navždy se jim změní život. Některým více – to jsou ti, které hlídač s lidským tělem a hlavou obludy dostane do svých spárů a některým méně – šťastlivci, kteří řádění netvora přežijí a zbytek bytí stráví v léčebně mentálně chorých. Ke které skupině se připojíte vy? Budete zbaběle utíkat a zakrývat si zrak či se odvážně postavíte hrůzám a vstoupíte spolu s námi do hlubin Panoptika? Rozhodnutí je zcela na vás, ale nezapomeňte – my vás varovali! (oficiální text distributora)

K.I.N.G.

Tak jsem si říkal, že po dlouhé době slasher. Tak jsem si říkal, že když to natočil Tobe Hooper, tak to prostě...Takový slibný začátek, taková krásná hlavní hrdinka, takové sympatické navození do standardní atmosféry této doby a přece. Přece to nefungovalo. Netušil jsem, že to někdy o slasher-hororu řeknu, ale tady byla jednoduše první půlka lepší, než ta druhá a důvod je jasný. První polovina byla totiž zatraceně nápaditá a zábavná, i když se vyvražd'ování ještě ani nerozjelo. No a ve druhé bylo všechno špatně. To, co mělo přijít prostě nepřišlo a pro mě je v tomto hororovém subžánru absence gore scén prostě neomluvitelná, natož pak, že tu nejsou žádné nápadité vraždy. Celkově velmi dobré, ale zároveň také značné zklamaní, čekal jsem víc. ()

Gorehound

Tobe Hooper sa vytasil s excelentným atmosférickým slasherom, aj napriek malému castu a nízkemu bodycountu. Stavil na napätie, geniálny makeup a masku monštra, na parádnu kameru, osvetlenie a napríklad aj na skvelé finále. Výborný je aj civilný, sympatický cast a zástup podivínov okolo kolotoča. Čerešničkou na torte je samozrejme tá nenapodobiteľná early 80s atmosféra. Absolútna klasika. ()

SallyZen

Jeden ze starších horrorů, který nebyl ani moc strašidelný ani moc krvavý, ale celkově to docela splynulo. Herci ušli, ale celé je to takové průměrné. 50% ()

Martin741

Ako hororovy fanusik musim tomuto filmu Tobe Hoopera /mal uz na konte kultovy Texasky masakr ..../ dat aspon priemerne hodnotenie, lebo horor mal uz od uvodu slusnu atmosferu. Prva vrazda prisla hodne neskoro, ale to nevadi az tak, lebo film zachranil kvalitny scenar a rezia. 68 % ()

cariada

Hodně nadhodnocený film a nebo snad na to koukám jinýma očima , těžko říct. Polovinu filmu se nic neděje jen parodie na psycho ta je slušná (pěkná holka) , Jenže hned je nám jasné kdo asi bude ten co přežije. Návštěva poutě je dost ujetá. Ty "zvířecí zrůdy" teda nic pro mě. A ten znetvořený blb taky síla. Všechno se strašně vleče a až příliš je jasné kdo bude skápávat zrovna ted. Prostředí poutě a strašidelného domu půsoní sice nehostině, ale hrůzu nenahání. Vraždy nejsou moc nápadité a působí dost nepřesvědčivě. Celé se to moc vleče, chybí tomu pořádná atmosféra. ()

destroy83

Další Hooperova vyvražďovací jednohubka tentokrát zasazená do bizardního prostředí pouťového panoptika. Čtveřice mladých, zhulených přátel, z nichž jedna dívka se divákovi hned na začátku filmu představí v nude scéně ve sprše, která vtipným způsobem odkazuje na kultovní Psycho (mimochodem odkazů na starší horory je ve snímku víc než dost), se vydává večer na putovní pouť, o které se mezi lidmi neříká nic pěkného. Po několika atrakcích, jointech a kabinetu zrůdiček dostvá čtveřice hrdinů nápad strávit noc v domě hrůzy, který spravuje podivný chlápek v masce Frankensteina. Počáteční zábava, slibující sexuální hrátky v ujetém prostředí se záhy, když se nezvaní hosté stanou svědky vraždy uvnitř panoptika, mění na boj o holý život. Správce atrakce totiž pod hororovou maskou skrývá něco daleko děsivějšího. Vraždy, i když ve skromném a téměř nekrvavém provedení, jsou k sežrání. Hlavní maniak je ztvárněn na výbornou a navíc silně evokuje Leatherface. Pouťové prostředí, převážně atrakce plné bizardnosti, tvoří znepokojivou atmosféru a dočkáme se i kapky Hooperova oblíbeného buranství. Decentní porce nahoty jen dokresluje klasický béčkový hororový koncept, který prostě zbožňuji. Škoda pomalejšího rozjezdu, takže u mě za čtyři. ()

Koly

Hooperův FUNHOUSE má stejný problém, jako například CTHULHU MANSION. Prvních 50 minut se téměř nic něděje, i když je ve vzduchu cítit mirný náznak zlověstné atmosféry. Potom se to ale rozjede opravdu skvělým způsobem. Přídáme-li k tomu dvě povedené lekačky, hlavního hnusáka, který vypadá opravdu "dobře" a pár povedených úmrtí, vychází mi to na čtyři hvězdy. ()

Sfinkter

Hooperův rukopis zde nepoznávám. Pomalejší rozjezd mi vůbec nevadil, protože jsem se těšil na slušnou nálož, ale celý film je opravdu pouze panoptikem beze strachu. ()

mrx.friend

Nenapadlo by mě, že se u první poloviny filmu, kde se s hlavními hrdiny procházíme poutí a seznamujeme se se všema těma světskýma (a kdy zatím prakticky postrádáme jakýkoli děj), můžu tak bavit... :-) Konečně nějaký snímek ze škatule mého oblíbeného žánru, který byl zasazen do tohohle šíleného prostředí...xicht syna správce Domu hrůzy, bratra dvouhlavýho ufouna naloženýho v lihu nebo nějaký podobný sračce, působí sice díky masce docela směšně, ale čert to vem, vždyť je to z osmdesátých let, kdy tehdy alespoň slovo "horor" něco znamenalo....! ;-) ()

drackula

Funhouse by som označil ako horror, ktorí naplno nevyužil svoj potenciál. Tobe to mal v úvode neuveriteľne rozbehnuté a preto aj úvod označujem ako pre mňa prekvapivý a nesporne kvalitný, avšak postupom času všetko snaženie stráca dych. Chýba dynamika, vrah je nerozvinutý a záver až príliš uponáhľaný a v ostrom kontraste z úvodom príliš tuctový. Vcelku kladné hodnotenie je teda ovplyvnené najmä lahôdkovým úvodom. 60 % ()

Jello Biafra

Laciné obludárium, ktoré by uspelo maximálne v 50tých rokoch. Zápletka sa točí okolo toho, že štvorica teenagerov zablúdi v strašidelnom dome v zábavnom parku a úplnou náhodou sa stanú svedkami vraždy. Začne ich prenasledovať zdegenerované monštrum a jeho chamtivý otec. Funhouse neponúka nič nové pod slnkom a drží sa v dobových koľajniciach, ktoré slasher v 80tých rokoch ponúkal. Prekvapivo sa dočkáme veľmi málo vrážd a navyše všetky sú snímané z diaľky. Ani záverečné zúčtovanie nesplnilo moje očakávania a vo výsledku sa teda jedná o nudnú a sterilnú záležitosť bez špetky atmosféry. Od režiséra Tobe Hoopera som skutočne čakal viac. ()

vitekpe

Starej dobrej oldschool horurek o particce teenageru...kteri tentokrat vyrazi prespat do poutoveho panoptika a mistni zruda je postupne vybiji. Z dnesniho pohledu roztomila zalezitost. :) Potesila ucast Sylvie Miles. 3+ ()

BlackTom

Hooper po druhé, už lepšie. Kým Márnica bola prazvláštnou kombináciou vtipu a hororu, Panoptikum sa na srandu nehrá, to fakt. Zápletka je pútavá, mladí herci nie sú až takí k*koti ako sa spočiatku zdalo a hudba je u mňa na vysokej priečke. Celkovo by si to však žiadalo viac šťavy a hlavne desivejšie monštrum. Alebo keby mu Hooper aspoň ponechal celý film tú frankensteinovskú masku. Ako nápad však veľmi dobré, aj keď trošku ťažkopádne. Kvalitný priemer. ()

NICOX

V první řadě je nutný si uvědomit, že ten film je starej 30!! let... Námět se mi docela líbil, herci taky nebyli špatný, a vrchní zrůda byla dost hustá (i s tim lubrikačnim gelem, co jí furt tekl z huby :D). Dokonce sem ke konci měla i husí kůži a to je u mě teda co říct. Jako pár momentů, který mi přišly trapný se tam objevilo a znovu to asi vidět nemusim... ale celkově pohoda. Škoda, že tam nebylo víc klaunů... ty já fakt krutě nesnášim. 55 % ()

Han22

Špičkový horor, kterým mě i přes zdejší hodnocení Hooper opět nezklamal. Komediální začátek ala Psycho a následná exkurze čtveřice puberťáků na pouť sice ukazuje na odlehčenější horor, ale zdání klame. V okamžiku kdy čtveřice hrdinů uvidí vraždu a následně jsou uvězněni v domě hrůzy s monstrem se rozjíždí perfektní hororová jízda, která vrcholí naprosto psycho finálem ve strojovně. Hooperovi vyšla sázka na pouť, protože ta atsmoféra větškyň, kouzelníků, zvířecích zrůd a všelijakých lekaček je jednoduše geniální, navíc příšera je naprosto nechutná a hlavní hrdinka zase správně nevinná (ikdyž ukáže kozy) a krásná abych ji fandil. Osmdesátkový nářez v té nejlepší podobě. ()

Eraserhead

Panoptikum je pokus o návrat k texaskému masakru zasazenému do cirkusáckého prostředí. Tobe Hooper se stal slavným jen a jen díky svému prvnímu filmu, který už nikdy nepřekonal. I Panoptikum tak zůstává pouze standartním (dobrá, v rámci Hooperovi současné tvorby nadstandartním) slasherem, který fanoušky žánru neurazí, ale zároveň nijak nevyčnívá nad desítkami jemu podobných. ()

Holina

Klasická osmdesátka s naprosto bezduchým dějem, zato parádní příšerou a atmosférou. Jako odpočinek po všech moderních HD a 3D hororech ideální. Prostě starej dobrej Hooper než začal točit sračky. ()

Vaklaf

Kvalitní atmosférický horror z pouťovýho prostředí. Chybělo mi snad akorát víc pořádnejch brutalit, ale na tu dobu... Sohlasím se Slasherem, že by to chtělo remake. Třeba od někoho takovýho, jako je pan Zombie. Takový lehčí 4*. ()