Reklama

Reklama

Volný den Ferrise Buellera

  • USA Ferris Bueller's Day Off (více)
Trailer

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (172)

JADIM 

všechny recenze uživatele

U mňa bolo chybou, že som od filmu očakával to, čo hovoril mnou zle pochopený obsah na IMDB. Také to, keď Ferrisovi všetko maximálne vychádza a u ostatných je to presne naopak ma dokázalo pobaviť naozaj málokedy. Prekvapivé je však to, že ten chlapec občas dokázal odovzdať zaujímavé myšlienky, preto tento film má svoje miesto v niektorých zoznamoch dôležitých filmov. 4/10 ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Správná oddechovka. Člověk si u sledování Volného dne Ferrise Buellera opravdu odpočine a občas se i pobaví. Hlavní hrdina je sice grázlík k pohledání, manipuluje s rodiči a ostatními lidmi ve svém okolí, avšak jeho "užívačka" místo školy je povedená. Matthew Broderick předvádí parádní výkon a výborným překvapením je malá rolička pro Charlieho Sheena. ()

Reklama

veru_needy 

všechny recenze uživatele

Dnes už kultovní komedie o životě středoškoláků, ve které exceluje Matthew Broderick a Jeffrey Jones v roli ředitele školy, který se marně snaží přistihnout Ferrise při jeho podvádění, které je pro něj největší zábavou. Strašně pohodový snímek. Skoro je na něm až něco poetického. Ne že byste se u něj za břicho popadali, ale rozhodně budete mít celou dobu takový ten mírný úsměv. Absolutně netypická komedie osmdesátých let. ()

Avathar 

všechny recenze uživatele

Charlie Sheen bol vo svojej malej roličke omnoho viac cool, zaujímavý a v pohode než ten blbeček Bueller, ktorého z nejakého dôvodu všetci milovali. Takže: Túto hyper-otravnú a nudnú sračku s absolútne NEZNESITEĽNÝM hlavným hrdinom (tento druh postáv fakt nenávidím do morku kostí) že natočil autor geniálneho Breakfast Club? No, tak s týmto kultom kamoš nebudem. Utrpenie. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser John Hughes /Sam doma2, Vanocni Prazdniny/ natocil vybornu komediu nielen o zaskolactve ale aj o podvodoch. Matta Brodericka fakt neznasam, ale pretrpel som he nejako, ale dialogy boli na urovni, rezisersky je to natocene dobre a tentokrat ma bavil aj ten US humor. Jeffrey Jones v roli riaditela skoly na urovni, ovela lepsi ako broderick : 77 % ()

Galerie (170)

Zajímavosti (53)

  • Film byl v roce 2014 v USA zařazen do Národního filmového registru v Kongresové knihovně jako významné dílo, které má být zachováno pro další generace. (P. J. D.)
  • Scéna přehlídky „Twist and Shout“ byla natočena během oslav dne Von Steubena. Jde o každoroční významnou událost v chicagské oblasti. (darek kartac)
  • Jednou ze skladeb, která ve filmu zazní, je „Oh Yeah“ od švýcarského electro dua Yello. (Frontie)

Reklama

Reklama