Reklama

Reklama

Bílá velryba

  • USA Moby Dick (více)
Trailer

Obsahy(1)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (165)

Aqualung 

všechny recenze uživatele

Román jsem nečetl, ale tenhle film jsem viděl několikrát.Je tu několik rovin.Na počátku je nejspíše prohraný boj s Moby Dickem, který Achaba zle poranil.A následuje msta, či spíše pokus o mstu.Ovšem.Ovšem...,a v tomhle momentě začíná příběh...Mstít se živočichovi??? Lze předpokládat dost vysoký stupeň inteligence u těchto savců.Nicméně pořád zůstávají zvířaty. Achab to přesunul do osobní roviny a Moby Dick je cosi jako,ale teď mne nenapadá přesné přirovnání. Snad terč, snad zlé svědomí, snad Ďábel, nebo dokonce Bůh? Nebo zdroj velrybího tuku?Tak to poslední určitě ne! Ono to bude asi od každého něco. Meritum je v šílené tenzi pomstít se a ve mstě jako takové, kterou se tu spisovatel i režisér snaží vykreslit jako zlo, které plodí jen další zlo.Zřejmé je to z jednoho rozhovoru mezi kapitánem Achabem a kormidelníkem Starbuckem. Posedlost mstou je děsivá a přivádí člověka povětšinou do pekla.V lepším případě jen do neštěstí.Navíc, tak silná osobnost, kterou beze sporu Achab je dokáže zmanipulovat a oblbnou celou posádku, nebo téměř celou.....Nicméně problesknou jasné momenty, kdy se někteří členové posádky snaží zabránit další cestě Pequodu do pekel.Marně! Paralely v historii najdeme jistě mnohé...A to gesto Achaba již zamotaného do lan, která ho drží na hřbetě velryby je silným momentem, nesmírně silným.A jistě to není jen pozvánka na cestu do pekel.Nebo ano?A co je vlastně Moby Dick?Je to Bůh? Snad.A ten bez rozdílu trestá zlo, a sice jak Achabovo, tak těch, kteří se jím nechali svést a ovládnout.V tom vidím silné poselství jak filmu, tak Melvillova románu.Nabudu se obírat hereckými výkony protagonistů podrobněji.Jsou bez výjimky vynikající.....Hodnotím vysoko,hodně vysoko!!! ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Musím potvrdit, že na dobu svého vzniku je to pořádně temný fatalistický dobrodružňák, kde máte od počátku do konce to neblahý tušení, že vás ani postavy nečeká žádná velká špetka radosti a veselí. Boduje to nejen atmosférou, duchem, technicky, budováním napětí a uceleným dojmem, ale i dramatickým gala G. Pecka, jehož vyšinutě pomstou posedlý Achab je to hlavní, proč je ’58 verze dodnes braná za nejlepší převedení jednoho z nejslavnějších mořských příběhů (další a další takový). Je to i film, který dosud nezchátral a určitě mám chuť dát si ještě (ne)jednou, stejně jako knížku - kterou jsem sice četl, ale tehdy pořádně nevnímal a neocenil. ()

Reklama

vesper001 

všechny recenze uživatele

Jen dvě věci na světě jsou větší, než si myslíme. Tou první je Moby. Tou druhou je Achabův, jak to jen říci, aby to neznělo nechutně, no žaludek a moře žluči, ve kterém mu Moby leží. Jednoznačně jsem na straně velryby. Symbolizuje moc přesahující a ničivou, když ji někdo systematicky provokuje. Achab je naopak ukřivděný zarytec, posedlý nenávistí a pomstou, symbol primitivního predátora, který ničí konkurenci pro ni samu a co hůř, svou zaslepeností strhává do smrtícího maelströmu ty, co stejně fanaticky poslouchají jeho. Moby hraje sám za sebe a do své rozmíšky s Achabem ostatní velryby netahá. Paradoxně si v téhle starodávné adaptaci užijeme Mobyho v mnohem poctivější podobě než v těch současných. Čeká se na něj sice dost dlouho, ale ve finále nelitujete. Moby se odhalí tak akorát a je to vážně kus. Gregory Peck hraje skoro stejně dobře, že se z Achaba stane Ochab vám vylepší den. A jako bonus na člověka dopadne i sprška moudrosti. Vědět, že v posteli je lepší střízlivý kanibal, než opilý křesťan, se může hodit. :) ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Mať v roku 1956 15 rokov a vidieť to v kine, možno by mi zmenil tento film život. Lenže k tomu riadením osudu nedošlo a Bielu veľrybu tak hodnotím ako film fungujúci najmä v dobe svojho vzniku a pre svoju cieľovú skupinu po dobrodružstve na veľkom plátne túžiacej mládeže. Náboženské prirovnania mi s čistým šialenstvom kapitána dokopy príliš nešli, možno to fungovalo v knihe lepšie a duchovnejšie, ako keď medzi sebou básnia na plátne drsní námorníci. Dej je priamočiary, nečaká nás žiadna vzbura, i keď by v reálnom živote k nej bezpochyby smerovalo. ()

WolfR 

všechny recenze uživatele

Kultovní filmeček, který vypraví o posedlém kapitánovi lodi, jehož osudem je konečné ulovení jeho největšího nepřítele, velryby Moby Dicka. Gregory Peck je v hlavní roli úžasný, kapitán Ahab je v jeho podání dostatečně šílený a charismatický a jeho konfrontace s bílou velrybou jako velké finále zaujme. Tihle velrybáři vytvořili skvělou atmosféru! 5 hvězd! ()

Galerie (52)

Zajímavosti (16)

  • Když se John Houston poprvé setkal s Rayem Bradburym, aby se dohodli na psaní scénáře, Bradbury mu sdělil: „Nikdy jsem neměl sílu tuhle proklatost dočíst.“ Houston mu dal jeden výtisk a řekl: „Jdi domů a přečti aspoň tolik, co zvládneš. (c.tucker)
  • Rozpočet: 4 500 000 dolarů. (mahler)

Související novinky

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)

Reklama

Reklama