Reklama

Reklama

Bílá velryba

  • USA Moby Dick (více)
Trailer

Obsahy(1)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (165)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Staromódne nakrútený prepis Melvillovho 600-stranového románu, ktorý už dnes nikto nebude čítať a mnohí nedokončia ani sledovanie tohto príbehu o zničujúcej, vášnivej túžbe po pomste za zmrzačenie. Gregory Peck podal výborný výkon napriek tomu, že sa táto postava diametrálne líšila od tých uhladených gentlemanov, v ktorých tak vynikal. ()

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Hoďte ten dublon do moře !! Zaplaťte moři výkupné !! Třeba se slituje a dá nám vítr.." Velká pocta Melvillovu knižnímu předobrazu, skutečně velká Pecka.. Viď, Gregory ?! ;) Jiný kolos, tentokrát režijní, totiž John Huston stvořil jednoznačně nejlepší adaptaci slavného románu, rozhodně i právě dík ďábelské kreaci dalšího velikána Gregoryho Pecka.. A aby těch velryb nebylo málo, jakkoli bych se nerad dotýkal legend, Orson Welles si rovněž odvedl své.. ()

Reklama

corpsy 

všechny recenze uživatele

Nečakajte nonstop spektakulárne námorné scény a efektné lovenia veľrýb ( aj keď záver to svojim spôsobom napĺňa ). Jeho krása je inde. V atmosfére a v Gregory Peckovi. Tieto dva ingrediencie, ak to smiem tak nazvať, pokope, tvoria jeden skvelý a hutný príbeh o pomste, ktorá pravdepodobne neskončí ani po smrti. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Už asi navždy budu ovlivněn svým prvním viděním tohoto filmu, někdy ve věku kolem desíti let, takže ani náhodou nebude mé hodnocení objektivní, neboť tehdy byl dojem drtivý. Ani po letech ten film neztratil ( na rozdíl od mnoha jiných) pro mne svou působivost. Ta osudovost, která vládne tomuto příběhu, je stejně nevyhnutelná, jako skutečnost, že potoky a řeky přivedou Izmaela k moři. Stále si pamatuji na to mrazení v zádech, které jsem cítil při věštbě Eliášově i při scéně kdy mrtvý Achab zve posádku velrybářského člunu za sebou do mořských hlubin. Časem jsem začal oceňovat i jiné scény - velrybářský kostel se stěnami posetými symbolickými náhrobními kameny za ty, které moře pohltilo, s kazatelnou ve tvaru lodní přídě a kazatelem, který jako by vypadl z xylografických rytin k románům J. Vernea, najímání Izmaela a Kvíkvega dvěma zbožnými puritánskými podnikateli... G. Peck je v roli kapitána Achaba, muže s duší zasaženou temnotou, skvělý. Dojem z tohoto filmu mne tehdy donutil přečíst tlustou literární předlohu, což je výkon, který už asi nezopakuji. ()

Campbell 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem jenom dvě verze Moby dicka a můžu říct že tohle byla fakt paráda. Peck je vážně ve své roli démonickej a ostatní herci v čele s tím kdo hrál toho Queenquega tak neměly chybu. Parádní efekty a hlavně atmosféra film jenom podtrhly. Huston tohle natočil fakt parádně. A z lovu velryb mi běhal nepříjemný mráz po zádech. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (16)

  • Více než dvě třetiny filmu byly natočeny ve filmových studiích v Sheppertonu a Elstree v Anglii. (Kulmon)
  • Film byl uvolněn do kin v roce 1956, natočen byl však již roku 1954. (Kulmon)
  • Jedna z postav, konkrétně Starbuck (Leo Genn), dala jméno americkému řetězci s kávou Starbucks. (ČSFD)

Související novinky

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)

Reklama

Reklama