Reklama

Reklama

Interview s upírem

  • USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)
Trailer 1

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (738)

-bad-mad-wolf- 

všechny recenze uživatele

Vrcholným dílem o upírech pro mě zůstává PC hra Vampire The Masquerade: Bloodlines, která nabídla velmi propracovaný svět upířího undergroundu, se všemi jeho pravidly, s perfektním příběhem. Předchozí VtM: Redemption byl námětově blízko právě tomuhle filmu (je vidět, že obě hry se v Interview mírně inspirovaly). Interview s upírem je příběhem mladého Louise, který po osobní tragédii ztrácí touhu žít. Jedné noci naráží na Lestata a dostává osudovou nabídku - zemřít, nebo procitnout ve věčném životě upíra. Ve svých vampířích počátcích se Louis potýká zejména s nechutenstvím zabíjet lidi, díky čemuž se stále dostává do pří s Lestatem - ten ale není vyloženým zlem, pouze s lhostejností žije tak, jak žít musí. Vše vrcholí "zabitím" Claudie, která se stává Lestatovou pojistkou a Louisovým důvodem žít. Jenže ani ona, uvězněna navždy v těle malé dívky, nesdílí Lestatovu tyranii... Film se snaží vykreslit osamělost upíra na nesmrtelné pouti, včetně zklamání ze zjištění, že nalezení společníci nesdílí jeho stejně nesmrtelnou bolest takového bytí. Třikrát Louis prchá, třikrát symbolicky končí jeho minulost v plamenech. Pokaždé hoří část jeho samého. Dějově je nabíráno podobenství antické tragédie, onen divadelní nádech rozhodně není zbytečný (a o to kouzelnější je scéna, kdy Louis s Claudií sledují upíří divadelní představení). Příběh se odehrává z větší části ve viktoriánské době, což mu ohromně sluší, výtvarně je všechno v pořádku. Herecké obsazení je typově přesné; Pitt, Cruise i Banderas jsou skvělí, ale všichni zůstávají ve stínu neuvěřitelné, tehdy dvanáctileté Kirsten Dunst, která přesvědčivě zahrála dávno dospělou ženu uvězněnou v dětském těle. Nominace na oscara ji neprávem minula, možná někdo netoužil rok po úspěchu jedenáctileté Paquinové po dalším oscarovém dítěti... ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Snáď najlepší vamp-horror v histórii tohto filmového subžánru. Vysoko profesionálne spracovanie zaujímavého scenára, ktorý je originálny v uhle pohľadu na tému vampirizmu. Povedal by som, že tu možno vidieť aj najlepší herecký výkon Toma Cruisa v jeho kariére. Tiež v tom čase vychádzajúca hviezda Bratt Pitt svojou úlohou v tomto snímku ešte viac zažiaril. "Interview s upírom" je kvalitný film. ***** ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Zatím žádnému filmu Neila Jordana jsem nedal nadprůměrné hodnocení a tenhle není výjimkou, ačkoliv k tomu má asi nejblíže. Výborní herci, hutná temná atmosféra, několik přímo vynikajících scén... A tím to tak nějak končilo, protože děj na mě po většinu doby působil spíš prázdně, skoro až nezajímavě a rozvláčně, v příběhu upíra, který si zachoval zbytek lidství, jsem si nevšiml žádné přidané hodnoty, občas se mi zdálo, že se dívám spíš na parodii (třeba přespávání v rakvích mi připadaly spíš jako z Co děláme v temnotách nebo z Drákulovin), a vyloženě mě rozčilovalo, jak se film vymezoval takřka proti všemu, co k žánru patří, jen aby se odlišil a byl zajímavý. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Dávno, předávno před 50 odstíny šedi jsem se od jedné mladé dívky co viděla tuhle upírskou pohádku dozvěděl, že by taky chtěla být cumlána upírem, přesně jako ve filmu. A pak se to tuším stalo později ještě dvakrát, kdy jsem to slyšel od jiných v té době už zralých žen. Nevím čím to a zda chtěly být cumlány zrovna na krku, ale domnívám se, že to bylo jen díky dobovému obsazení. Brad, Tomík i Antonio byli v té době jinoši plní sil a králové stříbrného plátna. Možná, že místo mužských upírů kdyby upírkou byla třeba taková Charlize Theronová, Sharon Stone a Julia Ormond, možná bych chtěl být také cumlán... :-). Jenže holky tam nehrály a kucí mně moc neberou. Teď možná nejedna fanynka dokonce zaúpí, ale musím to napsat. Pitta mám rád jak zralejšího herce a jako chlap mi přijde až teď, když zestárl. V mládí tedy v době tohoto filmu nebo v Seznamte se Joe Black mi připadal jako totální ucho s odulými rty, rozhodně ne sexysymbol. Cruise měl tu výhodu, že už měl v té době na tacháči najeto o něco málo víc a tak působí víc chlapsky. Přesto (a podotýkám, že jako milovník historie znám účesy osmnáctého a devatenáctého století) mi tu kucí s rozpuštěnými naondulovanými kadeřemi až na ramena zálibně si sající krky oholené gilette žiletkou s dvojitým břitem přišli až odpudiví. A upírství v tom nehrálo pražádnou roli. Ano, by,lo to výpravné. Koloniální New Orleans vizuálně bavil i ta Paříž přelomu století, ale jinak to bylo ukecané, překombinované a ano pro mně osobně - nudné. U filmu o upírech sakra nemůže přeci divák klimbat !!! Tohle byla devadesátková záležitost natlučená schopnými herci, která mi tehdy unikla. Ale nijak nelituji, že jsem to tehdá neviděl a klidně to mohlo ležet jak v hrobce ještě dalších X let. Spíše jsem zklamán. Pohádka o brečícím upírovi byla asi spíše míněna pro ženské divácké publikum... Dávám 3 za kousance. * * * ()

CheGuevara 

všechny recenze uživatele

Estetika a mytologie točící se kolem vampyrismu mě vlastně nikdy nebrala, a tak jsem původně přijímal tuhle vztahovou variaci do daného žánru značně chladně. Neznám mnoho filmů, kde hlavním hrdinou je upír, který se vzpírá svému osudu a přitom to má mírný filozofický nadhled - Bladeův krvavý biftek opravdu nepočítám. A tak bylo tohle Interview opravdu příjemným ozvláštněním. Překvapivě k Pittovi jsem bez výhrad, ale z Cruise jsem zrovna dvakrát radostí neskákal, aspoň že jsem si to vynahradil u démonicky přesvědčivého Antonia Banderase. Bez povšimnutí nezůstala ani ona gay atmosféra snímku, která navíc krásně korespondovala s onou jinakostí snímku. Strhující zpověď jednoho hříchu. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (43)

  • Samotný začátek natáčení nebyl nejsnadnější. Tom Cruise (Lestat) k tomu řekl: "Vzpomínám si na první natáčecí den, kdy jsem se měl vrhnout na krk Brada Pitta, a nálada byla dosti rozpačitá. Když se začíná hned jednou z nejobtížnějších scén, je samozřejmě všeobecná nejistota zvlášť citelná. K tomu jsme navíc měli potíže se světlem, s maskami a s mými kontaktními čočkami - ještě to všechno nešlo dohromady a po týdnu jsme museli s detailními záběry začít znovu." (NIRO)
  • Oprah Winfrey sa počíta medzi veľké fanúšičky Toma Cruisa (Lestat), ale jeho účinkovanie vo filme Interview s upírom bolo pre ňu príliš silná káva. Pri premiére filmu to nevydržala a odišla. "Verím, že v našom svete existujú sily dobra a sily zla. Nemám záujem na tom, aby som sa podieľala na propagácii temnoty. Ten film je jednoducho príliš brutálny." (Raccoon.city)
  • Průběžně existovalo přinejmenším dvanáct verzí scénáře, podle kterých se měl film změnit například v alegorii na Vietnamskou válku nebo dokonce v muzikál. Byl učiněn i pokus změnit hlavní postavu v ženu. (NIRO)

Související novinky

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Když byl Tom Cruise ještě jednadvacetiletým mladíčkem, jeho průlomem byla role Joela Goodsena, jenž si ve filmu Riskantní podnik chtěl vyhodit z kopejtka. Ten vzešel ze slavného studia Warner… (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (více)

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)

Reklama

Reklama