Nic se neodpouští

(festivalový název)
  • Belgie Rien n'est pardonné (více)

Otřeseni teroristickými útoky v Paříži nejsou jenom rodilí Evropané, ale i ti, kdo do Evropy přišli hledat bezpečné útočiště. Jednou z nich je i rodačka z marocké Casablanky Zineb El Rhazoui. Zineb se netají svými kritickými názory na islám a náboženství obecně. Za svobodou vyjadřování odešla do Francie, kde se stala sloupkařkou satirického časopisu Charlie Hebdo. Snímek sleduje klíčových pět let jejího života v období 2011 až 2016. V roce 2015 musí Zineb překonat šok ze zavraždění svých kolegů z redakce Charlie Hebdo. V následujících měsících se vyrovnává se životem pod neustálou hrozbou a za masivních bezpečnostních opatření. V této situaci se připravuje i na narození svého dítěte. Navzdory ztrátě iluze o bezpečí uprostřed západní společnosti neslevuje Zineb ze svého odhodlání bojovat proti fanatismu. (Jeden svět)

Nechic

Jako biografii této marocké novinářky to hodnotím velmi kladně a silně. Ten důraz na její emoce je tam přímo hmatatelný. Rozpor mezi korektností, jejími zážitky a "akceschopností" politiků je přesně to, o čem tenhle film vypráví a proč není až tak prosazovaný. ()

Parisienne09

Na příběhu Zineb El Rhazoui můžeme nahlédnout na islámský svět z jeho vnitřku, a to v současné době v Maroku. To je jedna z rovin dokumentu. Druhou rovinu, kterou si divák může postupně odhalovat sám, v samém závěru velmi otevřeně podá sama protagonistka příběhu: kam vede politická "korektnost" nebo strach? Podle sdělení autorů i Zineb tento film odmítly vysílat všechny francouzské televize. ()

Marze

Silný životní příběh. Dříve si muslimové nedovolili reagovat na urážky, ale dnes už Evropu považují za své území a mohou nás ztrestat. Je to jako když si pozvete hosta na nedělní oběd a on vám přestaví nábytek, aby se cítil pohodlně. Doufejme, že tohle fašistické manipulativní nesnášenlivé náboženství nepřekročí naše hranice ani za pomoci multikulturalistů. ()