Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Los desaparecidos - zmizelí – slovo, jež má v Argentině zvláštní význam a kontext. Po dlouhou dobu bylo spojováno se zločiny vojenské junty 70. let, ale film Pabla Trapera odkazuje na jeho jiný, neméně mrazivější význam. Je založen na skutečném příběhu, který otřásl Argentinou. Vypráví téměř neuvěřitelnou historii klanu Pucciů, zdánlivě normální středostavovské rodiny, jež na ulici unášela bohaté lidi, držela je jako rukojmí za výkupné a po jeho zaplacení je zabíjela.
Na první pohled se jevili Pucciové jako většina ostatních rodin. Patriarcha rodu Arquimedes (Guillermo Francella) s ocelově chladným pohledem vládne v domácnosti, kde se jeho manželka, synové a dcery setkávají na večeři a diskutují o uběhlých dnech. Alejandro (Peter Lanzani), nejstarší syn, je slavný ragbyový hráč argentinského národního týmu. Film ukazuje zvláštní vztah syna s otcem. Arquimedes chladnokrevně plánuje své akce, ale spoléhá se především na syna Alexe, jenž je jeho komplicem. Alex přebírá výkupné, zatímco matka a ostatní sourozenci se zdají žít v blažené nevědomosti – nebo se rozhodli ignorovat, co se jim děje přímo pod nosem. Postupem času však napětí v rodině narůstá a Alex začíná mít pochybnosti o svých činech... (mac000)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (18)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Skutečný příběh argentinské rodiny Pucciů, která se v osmdesátých letech v podstatě živila únosy lidí a požadování výkupného. Tři z nich poté byli usvědčeni ze čtyř únosů a tři vražd. No jo, uživit v tak těžké době sedmičlennou člennou rodinu zkrátka nebylo jen tak. Máme tu další, svým způsobem, životopisný film o zločineckém rodinném klanu ukazující průběh únosu a dějství po jejich zatčení na základě skutečných událostí. Je to však jen příběh, takže nějaké vyloženě drastické etudy ohledně únosu, když pomineme obyčejné výstřely z pistole, tady nejsou. Tedy kromě pokusu o sebevraždu jednoho z nich skokem z pátého patra soudní budovy. U této delší scény v jednom záběru skutečně zatrne. Každopádně i tak je snímek prezentován jako jeden z nejsilnějších filmů roku. Všechny podrobnosti jsou zpracovány tak pečlivě, že i přes předvídavost některých částí dějový vývoj překvapí. Je to vlivem nejen dobře zpracovaného scénáře, ale i dobře odvedené režie Pabla Trapera. Některá kritika také uvádí, že jako konkurence amerických gangsterských počinů, jako je třeba o Al Caponeovi, je hodně silná. Děj je dynamický, solventní a umí vyprávět věci, které už dlouho takto zpracované vidět nebyli. Dramatická stránka se občas zhoupne do sebe grotesknosti v rámci ohromné chamtivosti, což znamená, že psychologie jednotlivých postav se celý koncept jen lehce dotýká. Konají jak konají a to je vše. Avšak jako ukázka intimních sociálních dějin Argentiny v době krvavé vojenské diktatury v letech 1976 až 1983 působí hodně okázale. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Ono natočené je to docela hezky, ale neobstojí to ani jako krimi/thriller a ani jako rodinné drama. Prostě tu máme jen rodinku, která si v čase tzv. Špinavé války řekne, že když může vláda, tak oni taky a tak si na přilepšenou čas od času někoho unesou. A tím to hasne. Nějaké plánování tu prakticky neexistuje, kriminalistická linka se nekoná a navrch tu není jediná postava, se kterou by se dalo výrazněji sympatizovat, ačkoliv Trapero se snaží jednoho z členů povedené famílie divákovi podsunout. Na mě to ale moc nefungovalo. Za zmínku stojí snad jen představitel otce Puccia, ale to je zoufale málo. Jako hraný dokument s adekvátními vysvětlivkami by to bylo fajn, ale jako celovečerák nic moc. 40% ()

Reklama

denulik 

všechny recenze uživatele

Začnem tým, prečo sa oplatí tento film vidieť. V prvom rade je to setsakra zaujímavý motív takej normálnej rodinky: tatko predavač, mamka učiteľka a celá banda sa živí únosmi a výberom výkupného. Na tom porovnaní klasického rodinného života a zločinov najbrutálnejšieho zrna je niečo veľmi absurdného a znepokojivého. Aj vizuál je pekne retro, ako sa patrí, ale to nič nemení na tom, že film mi nijak neprirástol k srdcu a nezanechal žiadnu emocionálnu stopu. Po prvotnom zdvihnutí obočia je to ničím zapamätateľná jazda k predpokladanému cieľu. Záverečné minúty to ešte zdvihli kúsoček nad priemer, ale z mojej strany je to premrhaný potenciál. ()

chelseaman22 

všechny recenze uživatele

No míti podobného fotra, tak mi asi brzy rupne v bedně. Narodit se do rodiny, která je živa z únosů a zabíjení není žádný med. A to obzvláště pro dcery, které o zvěrstvech sic věděly, ale po odhalení se divily jako Kropáčková nad rybařením velebného pána. Snímek vám neumožní vybrat si strany, kterým budete fandit - ono to ani jinak nejde, když na jedné straně máte bělovlasého nacistického všiváka a na straně druhé vojenskou juntu! 77% ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Je to těžkopádné, líné a oslnivě hloupý životopisný film o skutečně fascinující kriminální rodině 80.let. Její hlava je Arquimedes Puccio, ve skvělém podání Guillerma Francella. Jeho bodavé zírající oči z temného světa. Je to provokativní thriller, který může být interpretován jako alegorie na špatnou víru a korupci v tehdejší Argentině. Pablo Trapero oživuje případ s hrůznými strašidelnými podrobnostmi, energicky a s elánem. Věřím že tato pro nás neobvyklá báchorka je v argentinská národní kinematografii častá. Časem film jak se blíží závěr přeměňuje pozornost diváků do do nudy. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (3)

  • Filmovanie snímky prebiehalo na viacerých miestach v argentínskej metropole Buenos Aires a priľahlom okolí. (MikaelSVK)

Související novinky

11. ročník Cine Argentino právě startuje

11. ročník Cine Argentino právě startuje

14.10.2022

Velvyslanectví Argentinské republiky ve spolupráci s pražským kinem Lucerna organizuje letos již 11. ročník Festivalu argentinského filmu Cine Argentino. Uskuteční se ve dnech 14. - 18. října v… (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2016

Výběr tří nejlepších filmů roku dle jednotlivých TOP uživatelů ČSFD.cz je každoročně oblíbeným čtením. Adepti měli za úkol vybrat tři pro ně nejlepší filmy, uvedené v roce 2016 do českých nebo… (více)

Reklama

Reklama