Prokletí smrti

• Itálie Operazione paura (více)

Italský gotický horor poprvé v Česku! Jedno z nejlepších děl klasika žánru Maria Bavy vás zahalí do věčné mlhy, provede vás po rozpadlých hradech a opuštěných hřbitovech a detailně vás seznámí s jedním strašlivým prokletím. Sedmnácté století, Transylvánie. Odlehlá vesnička je po léta sužována tajemnými úmrtími. Proč se obětem před smrtí zjevuje malá holčička v bílém? Jakou to má spojitost s baronkou Grapsovou, žijící v obrovské chátrající vile? A kam zmizel inspektor, vyšetřující záhadné vraždy? Takové jsou otázky, které si klade mladý lékař Paul Eswai, povolaný k objasnění celého případu. Spolu s místní čarodějnicí Ruth odhalují tajemství strašlivého prokletí. Prokletí smrti... (oficiální text distributora)

Faustka

Dech beroucí gotický horror, zvláštně tajemná atmosféra kterou dokážou navodit jen takový italští hororový mistři jako třeba Mario Bava, alespoň na mě to tak moc zapůsobilo. Jeden pohled zemřelé dívky Melissy stačí, aby donutil vesnické dívky k sebevraždě a její pohled opravdu takový je. Roztomilá holčička, která dokáže přivolat smrt a dělá to velice ráda. Dokáže jí někdo zastavit? ()

Goldbeater

Tak tenhle Bavův horor mi teda moc nesedl. Potěšila mě sice pěkná atmosféra a moc dobře udělané kulisy, ale herci byli opravdu prkenní a scénář nebyl moc prokoumaný. Místy se mi zdálo, že děj se vůbec neposouvá, a proto jsem se chvilkama i trochu nudil. Navíc nájezdy kamery a její opětovné vracení mi připadaly trochu divné. Se vší úctou k režisérovi, tenhle film nedosahuje takových kvalit, jako například jeho o 6 let starší dílo Maska démona. V každém případě se ale jedná o přijatelný gotický horor, na který si každý musí udělat svůj vlastní názor. ()

Subjektiv

Chvílemi je až milé, jakými úžasnými rekvizitami a kulisami Mario Bava vyplnil tento naivní film o pomstychtivém duchovi. Všuda samá brnění, panenky, sarkofágy, kříže, lebky, pavučiny, prach, mlha, ruiny, rakve, masivní nábytek, bizerní svícny, oprýskané zdi... Je pravda, že nahromaděny jsou poměrně esteticky a kamera se na ně umí dívat z fotogenických úhlů, ovšem děs, děs vyvolat nedokáží. Neumí to ani hudba, ani náhlá zjevení postav, k nim spěšně zoomující kamera za hlasitého znění disharmonických tónů... Ano chvílemi je to všechno tak milé, až musím tomuto snímku s nudnou a banální fabulí pár bodů přidat. Silné **. ()

mm13

Vzhľadom na rok vzniku veľmi dobré, ale status nesmrteľnej klasiky si to nezaslúži. Aspoň mne sa akosi nepodarilo identifikovať sa s postavami, ani tá atmosféra na mňa neviem ako nedýchla - a to je teda pri horore dosť problém. Finále má síce strhujúce tempo, moja nezúčastnenosť pri ňom vyprchala, miestami som dokonca nedýchal a v duchu si vravel "že by predsa?", no nezmyselná pointa to pochovala. Kameňom úrazu je úloha barónky Grapsovej v celej kliatbe - pretože ak je to tak, ako sa to v úplnom závere tvári, tak potom to všetko predsa šlo vyriešiť skôr. Smolka, no akokoľvek sa budem snažiť, nie som z tých divákov, ktorí nad takýmito momentami mávnu rukou. ()

PKD

No, nic moc, tedy. Poetiku Poeovských Cormanovek to nemá a i když zde je nějaká ta atmosféra (a kupodivu jen 2 krvavé scény) tak se jedná o 100x provařené klišé. Plno podivných nesmyslů, které mi většinou v gotických hororech nevadí ,ale tady jsem si kladl spoustu otázek, na něž nedostanu nikdy odpověď. Takový Bavův Prometheus, hahaha. Slušný průměr. Na 1 zkouknutí, ok. P.s. holčina děsivá nebyla ani na vteřinu. I když je to v reálu, kluk. Jo a starosta vypadá jako bratr Yula Brynnera.;-) ()

• Melissu (ducha dívky) hraje ve skutečnosti chlapec. (Chatterer)
  • Po dvoch týždňov natáčania došli producentom peniaze. Režisér Mario Bava a aj zvyšok filmového štábu súhlasili s tým, že ho dotočia bez nároku na honorár. (beso74)
  • V původních italských titulcích jsou uvedeni Giovanna Galletti a Giana Vivaldi. Ve skutečnosti byl Giana Vivaldi Gallettiho pseudonym. (Chatterer)