Reklama

Reklama

Vzpomínky na Treblinku

(TV film)
  • Velká Británie Death Camp Treblinka: Survivor Stories
Velká Británie, 2011, 59 min

Režie:

Spike Geilinger

Obsahy(1)

Na temné dějiště holocaustu si dnes pamatují už jen dva muži. V srpnu 1944 konečně vtrhla Rudá armáda do nacisty okupovaného Polska. Ruští průzkumníci, kteří se vydali po kolejích mířících k Varšavě, narazili na děsivě vyhlížející paseku. Němci se pokusili vymazat každou stopu po tom, co se zde odehrálo. Nebyly tady žádné budovy, žádá těla, žádné masové hroby. A přesto se jednalo o jeden z nejvražednějších vyhlazovacích táborů Hitlerova programu rasové čistoty. Na pobyt v Treblince, která byla zničena po povstání vězňů v létě 1943, dnes mohou vzpomínat již jen Kalman Taigman a Samuel Willenberg. Dva velmi rozdílní muži, jež kromě židovského původu spojil dramatický útěk z tábora smrti a skutečnost, že po skončení 2. světové války patřili mezi pouhé desítky přeživších z bývalých treblinských „obyvatel". (Česká televize)

(více)

Recenze (12)

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Treblinka nebol pracovný táborom, nebol to koncentračný tábor ani trestný tábor bol to tábor smrti (tu ešte patrili aj tábory Belzec a Sobibor), od vystúpenia z vlaku k smrti to trvalo maximálne 2 hodiny. Osvienčim bola prechádzka ružovým sadom, tvrdili väzni, ktorí prešli oboma tábormi. Celkovo bolo v Treblinke zavraždených 700 - 900 tisíc židov, ale v súčasnej dobe, kedy se objavili nové dokumenty, dochádza k spresňovaniu tohto čísla a nové číslo vysoko prekračuje hornú hranicu. V priebehu existencie tábora došlo k niekoľkým pokusom o vzburu, najznámejší je zabitie poddôstojníka SS Maxa Biala väzňom Meirem Berlinerom 11.9.1942. Až začiatkom roku 1943 sa začal odpor aj organizovať, hlavnými organizátormi skupiny boli Galewsky, Dr. J. Chorążycky, C. Kurland, R. Mazarek, Dr. Leichter väčšina z nich následné povstanie neprežila. K povstaniu došlo v období kedy sa kremácia obeti blížila ku koncu a bolo jasné, že tábor bude zlikvidovaný spoločne s väzňami. Vedenie odporu rozhodlo, že povstanie vypukne 2. augusta 1943 o 17 hodine. Signálom bolo vyhodenie nádrže z benzínom do vzduchu. Potom začali väzni podpaľovať drevené baráky a zaútočili na stráže. Bohužiaľ pri povstanie sa nepodarilo zničiť plynové komory. Celkovo sa podaril útek 300 väzňom, ale vojnu prežilo iba 60. Išlo o jedno z dvoch úspešne zorganizovaných povstaní vo vyhladzovacích táboroch. Druhé bolo v októbri 1943 v Sobibore. Po zlikvidovaní posledného transportu v Treblinke bol celý tábor zrovnaný zo zemou, vysadené stromy a postavené hospodárske budovy. Tak zanikol vyhladzovací tábor Treblinka. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Jo, holokaust bol a je najodpornejsi zlocin v dejinach ludstva, realne sa odohral a holokaust nijak nespochybnujem. Toto sa s Nemcami povezie dalsich 1000 rokov ak nie viac : 90 % ()

mandlova 

všechny recenze uživatele

Vyhlazeny statisíce, přežilo sotva 60, vyprávět o tom mohou už jen 2. Kalman a Samuel. "Nemohu se toho zbavit, stále jsem v Treblince, v té hrůze....v noci, ve snech." ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Výpověď posledních přeživších povstání ve vyhlazovacím táboře v Treblince. Z miliónu obětí se dožilo konce války šedesát lidí včetně Richarda Glazara ( autor knihy Treblinka, slovo jak z dětské říkanky ) a v tomto dokumentu promluví poslední dva, přičemž Samuel letos umřel. Dokument je velice přehledný , ale nejvíce stojí na výpovědích oněch dvou a jejich zážitků a postřehů. Z některých výpovědí se člověku opravdu udělá špatně, ale tohle by měli opravdu všichni povinně shlédnout v hodinách občanské nauky. Síla. ()

Bozvav 

všechny recenze uživatele

Jeden má po shlédnutí tohoto dokumentu chuť řvát. Je to naprosto děsivé, čeho je člověk se schopen dopouštět na člověku. Není na této planetě větší bestie, než člověka. A děje se to pořád, ne takto masově, ale pořád se najdou lidi, národy, které pro zisk, či jen pro etnickou a či náboženskou příslušnost v klidu vraždí jiné. Velmi působivý dokument, jenž by měl shlédnout každý povinně. ()

st3f0o 

všechny recenze uživatele

Na Treblinku, ale aj na ostatné možno menej známe tábory smrti v Poľsku (Chelmno, Majdanek, Sobibor, Belzec) sa tak trochu v tieni toho najznámejšieho zabúda a keď sa aj niekde spomenú, tak väčšinou len okrajovo. Pritom práve tieto tábory boli dôležitou, neodmysliteľnou súčasťou celého procesu zdokonalovania a zefektívňovania, položili základy pre vznik tak výkonnej a vysoko produktívnej továrne na smrť akou bol Osvienčim. Nezasvätení o ich existencii zrejme ani nevedia, takže tento vskutku kvalitný dokument má v dnešnej dobe obrovskú výpovednú hodnotu. Zvlášť keď dvaja poslední treblinskí svedkovia už nie sú medzi nami. ()

Baron Noktur 

všechny recenze uživatele

Toto nie je dokument, ktorý prekypuje detailnými historickými faktami, toto je dokument, ktorý sa na desivý vyhladzovací tábor Treblinka pozerá očami dvoch preživších, ktorí boli v dobe natáčania dokumentu ešte živí. Dychvyrážajúce opisy krutostí, opätovné prežívanie hrôzostrašnej minulosti a záverečné vymenovanie, čo sa po vojne stalo so dozorcami-sadistami (s veľkou dávkou frustrácie, nakoľko mnohí unikli a nedočkali sa spravodlivosti), to všetko robí z dokumentu Spomienky na Treblinku veľmi depresívny snímok, ktorý slabšie povahy len sťažka predýchajú. 9/10 ()

Xaeroo 

všechny recenze uživatele

Z milionu šedesát.. masakr. Povinně pouštět na každé základní škole a všude, aby nevznikaly nějaké pochybnosti a individua. Vysoká čísla totiž nikomu nic neřeknou, ovšem když se to vidí z tohoto úhlu.. ()

Reklama

Reklama