Reklama

Reklama

Jak básníkům chutná život

  • angličtina How Poets Are Enjoying Their Lives (více)
TV spot
Československo, 1987, 102 min

Režie:

Dušan Klein

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Hrají:

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Po úspěšné promoci se čerstvý doktor Štěpán Šafránek vrací do rodného města, aby, vybaven znalostmi a maminčinými radami, nastoupil v místní nemocnici na internu. Úsměvná studentská léta skončila a Štěpán se seznamuje s novým životem a prostředím. S přísnou primářkou, záletným kolegou Sahulákem, kolegyní Tupou i nevrlou uklízečkou. Podaří se mu rozzuřit primářku, když k její prominentní pacientce přidělí na perfektně vybavený dvoulůžkový pokoj paní Hubáčkovou. Na druhou stranu se ovšem díky tomu seznámí s její půvabnou dcerou Alenkou. Což je sice hezké, ale draze zaplacené. Pro své postoje a zásady totiž brzy narazí a je při nejbližší příležitosti přeložen na místo venkovského obvodního lékaře do Bezdíkova. Tady se musí v malé ordinaci s kamny na uhlí a výřečnou zdravotní sestrou Toničkou vypořádat nejen se zástupy čekatelů na razítka a různá potvrzení, ale také s odpoledními návštěvami u pacientů. A opět se setká s Alenkou, která žije na místním zámku s rodiči, kteří tu pracují jako kasteláni. Když v televizi zahlédne bývalého spolužáka a spolubydlícího Mirečka, nyní delegáta mezinárodní zdravotnické organizace, spojí se s dalšími spolužáky Venošem, Honzou a Vendulkou a společně ho unesou na flám do Venošova sklípku. Stále více času však Štěpán věnuje Alence, které začne říkat Píšťalka. Zamiluje se do ní, přestože je zasnoubená s přízemním učitelem Hájkem, který má život naplánovaný do nejmenších podrobností. Nakonec dá Píšťalka Štěpánovi přednost před Hájkem, i když než se tak stane, musí překonat ještě spoustu překážek. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (279)

Sdoom 

všechny recenze uživatele

Kvalitativně srovnatelné s druhým dílem, ale tohle má trošku jiné přednosti. Krom komediální stránky, která není až tak silná, ukazuje film krásně střet ideálu s realitou a kritizuje poměry ve zdravotnictví nebývalou měrou. Jana Hlaváčová v roli sestřičky byla tak protivná a otravná, i když to samozřejmě byl záměr, že to její věčné kecání začalo po chvíli začalo vážně štvát i mě. Zůstanu stejně jako při předchozím díle u 4 hvězdiček, tentokrát čistých. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

----- "Dej blbci funkci - a vymyslí lejstro !" ----- Básníci jsou zpět ... v plné síle - v neobyčejně trefném satirickém pojednání, které vám dokonale přiblíží samu podstatu reálného socialismu. Nicméně jde o karikaturu roztomilou a vstřícnou - za prvé by jiná tehdy neprošla, a za druhé by se k básníkům ani nehodila. Ve výsledku se tudíž dívá na dobové nešvary nanejvýš shovívavě - s nadhledem a s pochopením. Snad i proto, že společně s výše uvedenými básníky věří na život a na lásku ... byť na třetí pokus. Škoda, že se za Štěpánem Šafránkem nezavřely dveře vagónu DEFINITIVNĚ, když odjížděl se svou vyvolenou vstříc lepším zítřkům a společnému životu ... že nenechaly filmového diváka v bláhové naději, že šťastně a spokojeně žije kdesi na venkově, na zdravém vzduchu, obklopen hloučkem dětí a vděčných sousedů coby občasných pacientů, pravidelně zásobován kopami zaručeně domácích vajíček. Jenomže to by Dušan Klein coby režisér patrně nevydýchal - proč ukončovat básnickou ságu v nejlepším, když se z ní dají v relativní pohodě dojit další a další díly ... že. ()

Reklama

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem to už několikrát, ale až teď mi došlo, jak se z toho, oproti předchozím dvěma dílům, skoro vytratil humor (i když Hlaváčová zabíjí) a jede se hlavně na tu romantickou linii. Čímž film hodně ztrácí. Najednou mi to přijde poměrně dost prázdné a utahané. Ani ta Vejmělková to nezachrání (z těch básnických blondýn působí nejvíce jako leklá ryba). ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Do třetice všeho dobrého a dopadlo to dobře. Je to zábavnější a pro mě i něčím zajímavější než díl druhý. Líbilo se mi, jak musí Štěpán řešit zajímavé situace, které mu život přináší. A pořád si udržuje svůj podivně temný optimismus. On vlastně celou dobu vypadá, že je v depce, ale stejně chce žít dál a dál to zkouší. Jde za cílem, i když je v nedohlednu. Tohle je sympatické. Matásek je až neskutečně protivný. ()

lennyd 

všechny recenze uživatele

Po úspěšném složení všech zkoušek se Štěpán Šafránek (Pavel Kříž), pln ideálů, vrací do rodného městečka, aby zde začal budovat svoji kariéru lékaře v místní nemocnici. Jeho idealismus, odmítání úplatků (což někteří kolegové nechápou) a horlivost jej ale degraduje i v očích nadřízených, a tak je jako nejlepší na oddělení odsunut do Bezdíkova, na právě opuštěné místo obecního lékaře. Brzy ale zjišťuje, že práci lékaře by zde zvládla trochu schopná sekretářka, ale jakmile pozná sympatickou Alenu (Eva Vejmělková), začíná se mu v Bezdíkově líbit... Skoro bych se odvážil tvrdit, že ze všech dílů je tento nejlepší - oproti předchozím obsahuje drsnou realitu života (chtěl bych říct za minulého režimu, ale nechtěl bych mít o dnešní situaci ve zdravotnictví přehnané naděje - nemusíte být dobrým lékařem, hlavně že máte nástěnku). Spousta hlášek z tohoto filmu zlidověla (... Výchozím bodem je samozřejmě svatba. No, a potom už jsou jen samá pozitiva a sociální jistoty. První dovolená v Jugoslávii, následuje první dítě. Pak již výše zmíněný automobil, zde se stávám zástupcem ředitele, druhá dovolená v Jugoslávii, druhé dítě. Mezitím samozřejmě rekreační chata, taktéž i barevný televizor, přívěs, a tak dále, a tak dále...). A příběhy Jany Hlaváčové alias sestřičky Toničky jsou nezapomenutelné... ()

Galerie (11)

Zajímavosti (23)

  • Původně se film mohl odehrávat na vojně, ale tehdejší Ministerstvo národní obrany to nepovolilo. (Stocki)
  • V čase 01:02:41 zazní věta: „Když v roce 1771 projížděl za své druhé návštěvy Čech a Moravy císař Josef II. krajem, zastavil se i zde v Bezdíkově u hraběte Matyáše a okouzlen zdejší krajinou, rozhodl se zde přenocovat.“ Jen v roce 1771 byla císařovna Marie Terezie, Josef II. se stal císařem až v roce 1780. (budivoj)

Reklama

Reklama