Reklama

Reklama

Jak básníkům chutná život

  • angličtina How Poets Are Enjoying Their Lives (více)
TV spot
Československo, 1987, 102 min

Režie:

Dušan Klein

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Hrají:

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Po úspěšné promoci se čerstvý doktor Štěpán Šafránek vrací do rodného města, aby, vybaven znalostmi a maminčinými radami, nastoupil v místní nemocnici na internu. Úsměvná studentská léta skončila a Štěpán se seznamuje s novým životem a prostředím. S přísnou primářkou, záletným kolegou Sahulákem, kolegyní Tupou i nevrlou uklízečkou. Podaří se mu rozzuřit primářku, když k její prominentní pacientce přidělí na perfektně vybavený dvoulůžkový pokoj paní Hubáčkovou. Na druhou stranu se ovšem díky tomu seznámí s její půvabnou dcerou Alenkou. Což je sice hezké, ale draze zaplacené. Pro své postoje a zásady totiž brzy narazí a je při nejbližší příležitosti přeložen na místo venkovského obvodního lékaře do Bezdíkova. Tady se musí v malé ordinaci s kamny na uhlí a výřečnou zdravotní sestrou Toničkou vypořádat nejen se zástupy čekatelů na razítka a různá potvrzení, ale také s odpoledními návštěvami u pacientů. A opět se setká s Alenkou, která žije na místním zámku s rodiči, kteří tu pracují jako kasteláni. Když v televizi zahlédne bývalého spolužáka a spolubydlícího Mirečka, nyní delegáta mezinárodní zdravotnické organizace, spojí se s dalšími spolužáky Venošem, Honzou a Vendulkou a společně ho unesou na flám do Venošova sklípku. Stále více času však Štěpán věnuje Alence, které začne říkat Píšťalka. Zamiluje se do ní, přestože je zasnoubená s přízemním učitelem Hájkem, který má život naplánovaný do nejmenších podrobností. Nakonec dá Píšťalka Štěpánovi přednost před Hájkem, i když než se tak stane, musí překonat ještě spoustu překážek. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (280)

novoten 

všechny recenze uživatele

Pokus o věrohodnou atmosféru každodenního všedního života bez školních představení a univerzitních lásek. Logicky tak tenhle díl stárne nejrychleji a třicet let po svém vzniku už v některých epizodách zkrátka drhne. Štěpán je ale naštěstí pořád romantickým snílkem s menším množstvím naivních tužeb, ale všechno divákovo odříkání plně vynahrazuje překrásná sbližovací linka na zámku. Takže na jedné straně nepochopitelné přešlapování na místě (sklípek), na druhé nejsilnější romantika s dokonalým závěrem. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

----- "Dej blbci funkci - a vymyslí lejstro !" ----- Básníci jsou zpět ... v plné síle - v neobyčejně trefném satirickém pojednání, které vám dokonale přiblíží samu podstatu reálného socialismu. Nicméně jde o karikaturu roztomilou a vstřícnou - za prvé by jiná tehdy neprošla, a za druhé by se k básníkům ani nehodila. Ve výsledku se tudíž dívá na dobové nešvary nanejvýš shovívavě - s nadhledem a s pochopením. Snad i proto, že společně s výše uvedenými básníky věří na život a na lásku ... byť na třetí pokus. Škoda, že se za Štěpánem Šafránkem nezavřely dveře vagónu DEFINITIVNĚ, když odjížděl se svou vyvolenou vstříc lepším zítřkům a společnému životu ... že nenechaly filmového diváka v bláhové naději, že šťastně a spokojeně žije kdesi na venkově, na zdravém vzduchu, obklopen hloučkem dětí a vděčných sousedů coby občasných pacientů, pravidelně zásobován kopami zaručeně domácích vajíček. Jenomže to by Dušan Klein coby režisér patrně nevydýchal - proč ukončovat básnickou ságu v nejlepším, když se z ní dají v relativní pohodě dojit další a další díly ... že. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Divák všechny ty situace a hlášky zná natolik, že by je mohl zpaměti citovat, ale proč si osudy dvojice kamarádů znovu neprožít? Snílek Štěpán Šafránek naráží na tvrdou realitu a okusí, jak chutná pravý život, coby čerstvý lékař nastupuje do nemocnice ve svém rodném městě, aby záhy poznal strasti i radosti venkovského obvoďáka. My už sice nenajdeme nic nového, vše je nám notoricky známé, přesto to s touhle partou zase rádi zkusíme. A čekáme na svoje oblíbené hlášky. Jakmile přijdou, smějeme se jim popatnácté znovu. Tonička Jany Hlaváčové, Píšťalka a její plánovač „první dovolená v Jugoslávii“ nezapomenutelní. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Treti diel basnickej kvadrilogie dostal nazov Jak Basnikum chutna zivot. A ide o pekny kvalitativny zosup dole. Poetickost prveho dielu sa stratila, reziser Klein vie sice filmovat, ale herecke vykony su slabe -- snad len Rudolf Hrusinsky podal nadpriemerny vykon. Ale na samotnom Hrusinkom nemozno film stavat. Dejova linia je slaba a nevyrazna, dialogy obcas na urovni, ale obcas dementne. 40 % ()

Eddard 

všechny recenze uživatele

A - finále. Další polistopadové pokračování už prostě odmítám spojovat s touto nezapomenutelnou, takřka bezchybnou třídílnou ságou o životě jednoho zvláštního člověka´, s duší básníka. Co ses naučil, musíš umět nějakým způsobem prodat. A Štěpán se snaží, co to jde. Hořce zklamaný z románků s Borůvkou a Jeskyňkou už se také vzdal recitování veršů, když však potkává Píšťalku, je v tom zase až po uši. Celý film opět spolehlivě drží kvalitu, stále rezonuje tou samou pohodou, jemnou ironií a nevtíravým vtipem, i když už se pomalinku vkrádá pocit oné šedi dospělého života, kdy už se na barvy a bezstarostnou atmosféru studií jen vzpomíná. Dušan Klein - v tom podepisuju názory mnohých přítomných - měl tímhle dílem skončit a zanechat tak třídílné veledílo, které by navždy oslovovalo diváky všech generací. Škoda. Přesto však, vřelé díky pane režisére, díky i vám pane Kříži, za ztvárnění nezapomenutelné postavy v dějinách českého filmu a vůbec... Básníci nikdy nevymřou, ne dokud se tyhle filmy budou promítat. 90% a 100% za celou trilogii. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (23)

  • V tomto díle je ve scéně příchodu na hon na Konopišti vidět jméno Kendyho na průkazce, kterou se prokazuje u vstupu. V celé trilogii jeho jméno nikde nepadne. Kendy se jmenuje Leoš Marek. (lonedog)
  • Když Štěpán (Pavel Kříž) opouští zámek, tak odevzdává papuče a jde ven na boso. Venku má ale boty. (Dzvandzi)

Reklama

Reklama