Goražde, ztracené město

Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 1999, 25 min

Režie:

Milan Maryška

Jak těžké je žít v hrdinském městě, které bylo zapomenuto. Osud východobosenského města za války a po válce. Obklíčené Goražde se jako jediné dokázalo ubránit více než tři roky. Zatímco v ostatních oblastech východní Bosny byly statisíce lidí nesrbské národnosti vyhnány ze svých domovů, domy vypáleny, mešity rozbořeny a náhrobky vyvráceny, několik desítek tisíc obyvatel městečka Goražde a jeho okolí se ubránilo jednotkám Radovana Karadžiče. Film vypráví o tom, jak je téměř nemožné ubránit se holýma rukama proti vycvičené armádě, udržet oheň v improvizovaných kamínkách v desetipatrovém paneláku a zachovat si svoji důstojnost i bez jídla, vody a hygienických potřeb. Bude i o tom, jak těžké je žít po válce ve slepé uličce výběžku území Federace Bosny a Hercegoviny. Bez práce, pokroku i víry v budoucnost. V zemi, která po čtyřleté válce zůstala na půl cesty ke konsolidované společnosti. (Česká televize)

Stegman

Tohle prostě nemůžu hodnotit průměrně. Samotná forma dokumentu sice není kdovíjaká, ale hned po prvních vyřčených vzpomínkách pamětníků se mi vybavil jeden z nejlepších komiksů, co jsem kdy četl (Bezpečná zóna Goražde). Všechny ty znovu vybavené šílenosti té bratrovražedné války totiž přesně pasovaly ke svědectvím zde zpovídaných Bosňáků. Lidi by o válkách v Jugoslávii měli vědět co nejvíc. Viděli by pak, že peklo na Zemi vám nemusí zařídit přímo Hitler nebo jiný démonický diktátor... za jistých okolností stačí nacionalismem omámený soused. ()