Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Skutečný nevyjasněný případ z poloviny padesátých let minulého století inspiroval o necelých dvacet let později filmaře k natočení kriminálního příběhu Případ mrtvého muže. V krátké době po sobě proniknou na území Československa s pomocí balónů dva agenti z Rakouska. První z nich zastřelí svou českou spojku, řidiče nákladního auta. Kriminalisté posléze objeví v opuštěné balónové gondole láhev s otisky bývalého číšníka Voráče, který před rokem emigroval. Voráč je skutečně dopaden na území Čech. Ukáže se však, že se sem dostal ve druhém balónu a že tedy není vrahem. Kriminalisté mezitím pátrají po totožnosti neznámého hluchoněmého muže, zadrženého poblíž polských hranic. Dotyčný písemně vypověděl, že se jmenuje Karel Neumann, pochází z Radhoště a z dosavadního života si pamatuje jen nejasné útržky. Major Sojka, jenž oba případy vyšetřuje, má podezření, že Neumann své postižení jen předstírá a že on je vrahem z první balónové gondoly. Jedna věc je však něco předpokládat – a druhá to nezvratně prokázat… (Česká televize)

(více)

Recenze (80)

moriero 

všechny recenze uživatele

Nevím, proč tady většina uživatelů nadává na komoušskou agitku. Ono je fajn být hrdým Čechem, ale taky to může znamenat, že jste nádherná sexy zpěvačka s podmanivým hlasem a pak za totáče lepíte sáčky. Holt kdo chtěl v té době temna točit/zpívat/hrát, musel jít do komoušské agitky. Tohle bylo zajímavě podané téma takového československého Jasona Bourna, které se navíc fakt stalo. Jen začátek a konec si soudruzi vybájili. Skutečný "Karel Novák" zemřel za daleko záhadnějších okolností. Za mě 70%. ()

Nerajohn 

všechny recenze uživatele

Koncem první poloviny 70. let se československý film pokusil vypořádat s tématem tajných agentů nastrčených Západem do Československa. Vyplodil film Případ mrtvého muže založený prý na pravdivé události. Může mi někdo vysvětlit, proč má většina filmů tak zajímavý a celkem i propracovaný rozjezd, aby konec byla rychlá a ustříhnutá nuda ? Proč se tady mluví řadu minut polsky bez titulků ? Proč oba policisté mají charismatu asi tak 100x míň než poručík Láďa z majora Zemana ? ()

Reklama

Maq 

všechny recenze uživatele

Byl - a dosud je - to mimořádně zajímavý případ. Film byl nepochybně z pozadí režírován Státní bezpečností, protože případ tehdy vůbec nebyl uzavřený a podezřelý neznámý stále v Česku žil, dokonce na svobodě. Mnohé detaily sedí, nesedí závěr. Ten muž se nikdy nepodřekl, jeho minulost zůstala zcela nejasná; nikdy ale také nebyl nachytán při něčem, co by jeho divné jednání vysvětlilo. StB si s ním nevěděla rady, byl trvale pod dohledem až do své smrti v r. 1981. --- Osobně se kloním k domněnce, že měl minulost, kterou nemohl nikomu a nikde přiznat, ale nebyl žádný špión a nechtěl nic víc, než přežít. (Benderovec snad nebyl, protože uměl řadu jazyků, mj. rusky, ale neuměl ukrajinsky. ... I když, co když právě proto neznalost ukrajinštiny předstíral?) Zajímavý chlapík! ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československé krimi notně nasáklé normalizační stylizací. Ústřední postavu údajného pašeráka, ihned po zatčení vydávajícího se za hluchoněmého, jenž sveřepě skrývá svou minulost, ztvárnil J. Vašek. Zástupci ramena zákona (a divák též) se během celého snímku snaží odkrýt tajemství okolo tohoto muže podezřelého z vraždy. Citové selhání a projevení náklonnosti k L. Švormové donutilo J. Vaška nebýt hluchoněmý a tento neuvážený čin vede ke konečnému odhalení pravdy. V rolích strážců zákona se představili major J. Moučka s věšteckými sklony a jeho asistent V. Mareš. Film hodnotím lehce podprůměrně, neboť hlavní postava mě herecky příliš nezaujala a ani ostatní herecké výkony nebyly zrovna výjimečně působivé, navíc zbytečná rozvláčnost a těžká nedramatičnost snímku spolu s normalizační omáčkou po důkladném zvážení tento dojem potvrdily. ()

offlineman 

všechny recenze uživatele

Málokdo ví, že tento film byl natočen na motivy skutečné události, která se však nakonec vyvinula úplně jinak, než je znázorněno ve filmu a navíc do dnešních dnů nebyla uspokojivě vysvětlena! Směle se dá zahrnout do největších novodobých záhad naší historie! Pokud však při natáčení skutečně zahynul kaskadér, je to smutné, avšak možná trochu podivné, až zarážející....... Film patří k tomu nejlepšímu, co vytvořil režisér Klein, čehož zase tolik nebylo. Vyšla mu sázka na nepříliš známého Julia Vaška, jehož čeština sice občas trochu trhala uši, a na neobvyklý námět! Hodně silná je scéna, kdy se Julius Vašek přizná, že mluví. Diváka navíc potěšila krásná Libuše Švormová a pobavili začínající Töpfer a Vladyka. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (14)

  • Pro natáčení polských exteriérů se filmaři nevydali daleko, polské městečko točili v Praze Dejvicích a letiště Varšava v Karlových Varech. (sator)

Reklama

Reklama