Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Ambiciózní student medicíny Lucas March nutně potřebuje peníze, aby mohl dostudovat. Kvůli tomu se ožení s nemocniční sestrou Kristinou, která ho miluje a která mu může školné zaplatit. Své ideály a představy o lékařské profesi dává Lucas přede všemi bez okolků najevo. Neuvědomuje si, že v jeho chování začíná převládat arogance. Muž odmítá připustit myšlenku, že i lékař je jen obyčejný člověk, který může udělat chybu. S těmito představami nastoupí na své první lékařské místo na venkově. Dokáže být tak dobrým doktorem, jak si to vždy představoval?

Významný americký filmař Stanley Kramer (1913-2001) začínal v Hollywoodu u pomocných profesí a postupně se etabloval jako producent. V jeho firmě Stanley Kramer Productions vznikla řada filmů, mj. i klasický western V pravé poledne. Komorní psychologické drama z lékařského prostředí Ne jako cizinec, natočené podle románového bestselleru Mortona Thompsona, je jeho režijním debutem. Film byl nominován na Oscara za zvuk. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

Oskar 

všechny recenze uživatele

Ačkoli nemám rád generalizace, teď se jedné dopustím. Ze všech filmů Stanleyho Kramera mám totiž ten samý pocit. Na začátku rozechvělé nadšení z velkorysého obsazení a provokativní zápletky. V půlce vystřízlivění a návrat zpátky na zem. Na konci zklamání z úplně konvenčního zpracování. Jeho filmy jsou do puntíku takové, jak se od témat obecně čeká, na konci mám pocit, že jsem tam co na začátku. Ale připouštím, že tuto nepřekvapivost může někdo považovat i za pozitivum. 40% ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Jo, viem kto bol reziser Stanley Kramer /kdo seje vitr, Norimbersky Proces/, tuna vsak natocil len taky znesitelny priemer, kde Robert Mitchum /Lovcova Noc, El Dorado 1966, Bitva o Midway/ je v roli studenta mediciny, riesi peniaze, zenbu, svoje spravanie sa, chce byt kvalitnym doktorom - no a na tom Kramer vystaval film. Teda nic moc, poriadne nudny, nezachranila to ani vyborna Olivia De Haviland /Dedicka1949, letiste 77, Gone with the Wind/, Lee Marvin mal aspon minimum priestoru ... toto bol velmi slaby material : 45 % ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Před třemi dny jsem řešil krátké dilema. Kramerův film dávali na MGM v rámci hvězdných večerů (tento čtvrtek patřil Robertu Mitchumovi). Komentář kolegy monologa mě však odradil a raději jsem si film dnes pustil v originále, byť bez titulků. Lahůdka pro znalce, hned v jednom z prvních záběrů se v posluchárně podíváte do tváře tří mediků spolužáků - Franka, Roberta a Leeho (Marvina). Nezkoušejte ale Harrymu Morganovi vyprávět vtipy :-) "Cizinec" je drama ještě ze staré školy, ve kterém největší duševní utrpení člověka ilustrují roztrhané dětské šatičky. A i milovníci Franka Sinatry musí sportovně přiznat, že tady dostal Frankie od Mitchuma pěkně "po držce". ()

zette 

všechny recenze uživatele

Lucas March je postava k pohledani, zajimave napsana a dobre zahrana. Moc jsem nepochopil Sinatru, ktery kritizoval vzhled Kristiny... To si mohli v takovem pripade zvolit do jeji role mene puvabnou herecku. Film dobre koukatelny i dnes, dal bych i ctyri hvezdicky. Vzhledem ke Kramerove celozivotni tvorbe se ale jedna o slabsi dilo. ()

JimLogan 

všechny recenze uživatele

Filmy Stanleyho Kramera mám rád, ale tenhle mi moc povedený nepřišel. Příběh je jasný a v pořádku, ale něco tomu chybí. Možná mi to na Kramera přijde málo osobní. Chyba je možná v obsazení - zcela výjimečně mi totiž nesedl Mitchum - nepřišlo mi totiž, že hraje odtažitého a arogantního doktora, ale spíš, že má problém se s rolí sžít. Stopáž je také neadekvátní (byť typicky Kramerovská), protože vzhledem k více jak dvěma hodinám se tam některé postavy objevují spíše sporadicky (Sinatra). I přes všechny výhrady je to ale pořád slušný snímek, který ale vzhledem k další tvorbě režiséra musí notně zapadnout. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (3)

  • V rámci přípravy na svou roli Olivia de Havilland a Robert Mitchum navštívili osm operací. Broderick Crawford, který ve filmu hrál zkušeného patologa, se zúčastnil opravdové pitvy, kde se mu okamžitě udělalo špatně. (Aelita)
  • Jedná se o jeden z prvních filmů, v němž je vidět skutečné bijící lidské srdce během operace. (Aelita)
  • Ve filmu naleznete odkaz v podobě plakátu před kinem inzerujícího snímek Bosonohá komtesa. Ten byl natočen o rok dříve a získal dokonce Oscara za vedlejší mužskou roli. (dopitak)

Reklama

Reklama