Reklama

Reklama

Pýcha a vášeň

  • USA The Pride and the Passion (více)
Trailer

Láska k ženě přenáší hory, láska ke svobodě přepravuje veliká děla... Píše se rok 1810 a Španělsko úpí pod nadvládou Francouzů. Proti dobyvačným Napoleonovým vojskům stojí už jen hrstka vzbouřenců. Jejich jedinou nadějí je obrovské dělo, které po sobě na útěku zanechala jejich vlastní poražená armáda. Jenže jak dopravit ocelový kolos přes půl země, když všude slídí nepřátelské jednotky? S tím může Španělům pomoci jedině britský námořní důstojník Anthony, který se vyzná ve zbraních i ve vojenské taktice. Vzbouřence čeká těžký úkol, ale i mnohá dobrodružství. K potížím s Francouzi se však navíc přidají i trable s láskou. Anthony se totiž zamiluje do krásné Juany, která je milenkou vůdce vzbouřenců Miguela… Výpravný historický film režiséra Stanleyho Kramera vznikl podle románu "The Gun" (Dělo) spisovatele C.S. Forestera. Dílo tohoto anglického romanopisce (1899–1966) se stalo mj. předlohou pro slavný film Africká královna nebo pro seriál Hornblower. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (27)

CheGuevara 

všechny recenze uživatele

Takových vzniklo stovky. Standardizovaný filmový produkt, který nemá šanci někoho urazit. Taková Trója (2004) své doby. Dnes už se na to díváme s nadhledem a jistým sentimentem vzhledem k hereckým legendám typu Sinatra a Sophie Loren. Příjemný filmový zážitek ze staré školy, který už v dnešní době nemá čím nadchnout ani ohromit. ()

Mulosz 

všechny recenze uživatele

Vcelku konvenční historický film, jehož hlavním magnetem v době svého vzniku zajisté bylo obsazní C.Granta a F.Sinatry do svých rolí a Sophie Loren jakožto femme fatale. Snímek neurazí, dokonce místy vytváří i jistou dávku napětí, ke konci však scénami rozhřešení S.Loren nápadně připomíná Angeliku, markýzu andělů (s plným vědomím, že tyto filmy vznikly později). Opusy Stanleyho Kramera byly teprve v zárodku. ()

Reklama

monolog 

všechny recenze uživatele

Když se podíváte na tento film, uvidíte přesný typ filmů, které v té době v Americe vznikaly jak na běžícím pásu. Několik známých tváří v hlavních rolích, obrovská a vážně úžasná výprava, děj točící se hlavně kolem čtyř ústředních objektů, kterými jsou tři hlavní postavy a dělo a taky notná dávka romantiky a patosu. Samozřejmě to není ideálem dobrodružného filmu, děj je příliš naivní a přímočarý a dovolím si říct i hloupý, ale na tehdejší dobu to musel pro diváky být zážitek. A konec, přestože je přibarven a patetický jak zákon káže, ukáže, že oběti jsou i ve správné válce za dobrou věc a že smrt si nevybírá a padne kam padne. Navíc, už jen kvůli Cary Grantovi a Frankiemu musím nějak vyvážit ten odpad. ()

Skip 

všechny recenze uživatele

Na filmu je vidět, že natáčení muselo být dosti náročné. Nic víc ale bohužel vidět není, protože se to celé vůbec nepovedlo, akční scény jsou nudné, milostné jsou trapné a celý tento boj španělských guerilleros proti francouzským okupantům v letech, kdy naháněl Evropě strach malý velký muž z Korsiky, byl vším možným, jen ne něčím, co by alespoň vzdáleně vypovídalo o oné době. Všichni tam byli jen takové figurky. Cary Grant a Frank Sinatra to celé vedli, každý po svém a zároveň zvlášť i společně, přičemž mezi nimi stála Sophia Loren, která byla příčinou rozkolů i žárlivosti, což vůbec nechápu, neboť vypadala příšerně. Zkrátka a dobře, jeden z těch filmů, které chtěly víc, než na co měly. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Trošku tomuhle filmu zvednu hodnocení. Pýcha a vášeň je historický film z trošku pro mě neznámého prostředí - vůbec jsem netušil o tom, že Napoleon obsadil i Španělsko, tudiž byl pro mě španělský boj za svobodu něco nového. Ve filmu sledujeme britského důstojníka, který se přidává ke španělským revolucionářům, aby s pomocí obrovského děla dobyli baštu francouzů. A funguje to. Dělo je opravdu monumentální a jeho tažení do hor či přes vodu má grády. Stejně tak fungují i akční scény - ohnivý útok na tábor, podminování mostu či past v průsmyku jsou skvěle natočené a vše vrcholí velkolepým dobýváním Avily. Fungují i herci - Grant teda moc ne, protože mu spíše sednou komediální role než akční. Ale Sinatra je jako prostý revolucionář skvělý. A Sophie Lorenová? Nejsem fandou italských filmů, takže jsem ji nikdy v ničem neviděl a můžu shrnout takto - nebyla to krasavice, ale byla zatraceně přitažlivá. Moc mě naopak nechytl ten milostný trojúhelník ala to nejhorší z Angeliky (na kterou jsem si bůhví proč vzpomněl) a vyloženě na ranu je konec kde SPOILER zařve Lorenová a mimo záběr i Sinatra. To si mohli odpustit, jinak historický film roku 1957. ()

Galerie (146)

Zajímavosti (11)

  • Cary Grant v Sophii Loren před natáčením nevěřil. Tvrdil, že „v Hollywoodu bude o jednu Italku víc“. Dokonce si ji při prvním setkání žertem spletl s Ginou Lollobrigidou. Jenže již po pár týdnech natáčení se Grant do Loren zamiloval a nabízel jí sňatek. (Komiks)
  • Frank Sinatra po této události odjel z natáčení dřív, než dotočil své poslední scény, které poté dokončoval v Hollywoodu. Grant tak musel zbylé společné scény se Sinatrou natočit s oblekem na stojanu. (Pavlínka9)

Reklama

Reklama