Kass

Osiřelá Anna vyrůstá odmala na statku, po boku svého vrstevníka Haldora. Když oba vyrostou, začnou pomýšlet na sňatek, ale máma Haldorovi vnucuje vhodnější partii. Na prostou Annu si myslí starší dobrák Jon. No prostě taková ta severská vesnická klasika. Film je technicky poměrně slušně zpracovaný a zaujme hlavně nápaditou kamerou. Tempo má ovšem velmi rozvláčné. Občas u komentářů napíšu, že film jako nic moc, ale má slušný spád a velmi rychle uteče. To ale není případ "Cikánky Anne", plné dlouhých lyrický záběrů s menším než větším množstvím střihů. Není to nutně myšleno jako kritika, spíše upozornění. ()

Rattlehead

Tento film je považován za průlomový v norské filmové kultuře. Ve své době byl jedním z mála snímků vytvořených Nory, protože norské filmy tehdy často natáčeli Švédové, Dánové či Němci. Pozor, herečka Asta Nielsenová zřejmě nemá nic společného se stejnojmennou hvězdou němého filmu z Dánska. Viděl jsem zrestaurovanou verzi, která je k dispozici na "uložto.cz". Trvá 75 minut a má skvělý hudební doprovod, který nahrál Norský rozhlasový orchestr. Pro fanoušky filmové historie povinnost! ()

• Jedná se o první norský celovečerní film profesionálního charakteru. (Azurose)
  • Všechny postavy ztvárnili profesionální herci – poprvé v norské filmové historii. (Azurose)