Tři zločinci ve skryté pevnosti

• Japonsko Kakuši toride no san akunin (více)

Dvaja sedliaci Tahei a Matakaši sa po skončení vojny vracajú domov. Na svojej púti rozdelenou krajinou narazia na muža (Toširo Mifune) sprevádzajúceho šestnásťročnú dievčinu. Potrebujú sa dostať cez nepriateľské línie do svojej časti krajiny. Sedliaci sa nechajú veľmi ľahko zlákať na pomoc, keďže dvojica má pri sebe množstvo zlata, čo lahodí ich dušiam bažiacim po bohatstve. Kvôli majetku sú ochotní podstúpiť akékoľvek nebezpečenstvo. Netušia však, že ich spoločníci sú princezná Juki a jej generál Rokurota Makabe. Princezná ako jediná z rodu Akizuki prežila vojnu a je na ňu vypísaná odmena. Nerozvážnosť a nenásytosť pochabej dvojice ich privedie do nejedného nebezpečenstva.

Tento film je v mnohom považovaný za inšpiráciu HVIEZDNYCH VOJEN. Príbeh o princeznej ako i humorné pôsobenie sedliakov Taheiho a Matakišiho, ktorí v mnohom pripomínajú R2D2 a C3PO z Lucasovho prvého natočeného dielu ťažko zakryjú podobnosť. Je však pravdou, že je to jednoducho iný film.

Snímka je prvým Kurosawovým prenesením príbehu do širokouhlého formátu, čo kameramani pod jeho režisérkou taktovkou patrične využili. Cena Zlatý medveď za réžiu z Berlína v roku 1959 je toho jasným dôkazom. (Turiec)

Spinosaurus

Kurosawa opět předvádí, co umí. A já musím opět potvrdit, že je to natočeno skvěle. Ovšem zábavná složka filmu je jiná věc. Roztáhnout takhle banální a jednoduchý příběh do více jak dvou hodit, to umí opravdu jen Kurosawa. Cožpak ona by ta délka nevadila, kdyby se tam něco dělo. Za těch neuvěřitelných 139 minut se však stane jen to, že hlavní postavy se přesunou z bodu A do bodu B, přičemž na cestě nebojují s padouchy, ale se svou vlastní chamtivostí. Je tu jen asi jeden souboj a ten je hodně špatný. Takže Kurosawa natočil něco, co dobře vypadá, ale hůře se na to kouká. ()

nascendi

Ďalší Kurosawa do mojej kolekcie, tentoraz iba priemerný. Chvíľami som mal dojem, že si prehrávam film polovičnou rýchlosťou. Toširo Mifune ako obvykle hviezdil, tí dvaja roľníci mi pripadali ako keby Funesa s Bourvilom implantovali do Stroheimovej Chamtivosti, princeznú som príliš nemusel a to je asi tak všetko. Nebudem sa predsa čudovať aj tomu, ako japonskí vychrtlíci utekajú so stokilovým nákladom zlata. Možno tam bolo iba deväťdesiat. ()

Hees

Slušný film od Kurosawu, ktorého koniec ma prekvapil. Kurosawa ma vždy prekvapí iným koncom, ako by som čakal. Toto je Star Wars s kopijami a drevami na chrbte a Lucas sa tým inšpiroval. No kto by sa nechcel inšpirovať Kurosawom. Ako vždy zvláda príbeh v samurajskom období na výbornú. Mifune podáva svoj obvyklí výborný výkon aj s výbornými bojovými pasážami s kopijou. Vo filme je vidieť aj štipku premyslených akcií hlavného hrdinu, ktorý svojím umom dokáže vybojovať viac ako svalmi (nie, že by bol tam slabý). Dvojica obyvateľov dediny Tahei a Matashichi sú zaujímavý nezbedníci, čo počas filmu dokážu aj sto krát prezliecť kabát a ide im hlavne o ich prospech. Princezná (Misa Uehara) to výborne zahrala a je škoda, že sa nerozhodla pre dlhšiu filmovú kariéru. ()

YURAyura

6/10 Ale no tak jo, dalo se to vydrzet, ale na na druhe strane bych to nepodporil zadnym superlativem, co vzpomina trailer: milion hercu, nejrozsahlejsi film, blablabla... Cele to stoji a pada na tech minoritnich postavach "ceskych" rolniku, strasne se to vlece - temer zadna poradna akce = prvni asi po hodine a pul. Zkratka jsou rozhodne lepsi filmy - ja jsem ale zase u toho po nekolika dnech uspesne rozchodil Vista bussines na Dellu, takze to nemohlo byt az zas tak neuspesne... ;]] ()

classic

Pán režisér nakrútil vskutku pozoruhodne nadštandardný, dobrodružný film s komickými prvkami, v ktorom sa krásne vynímala "nemá" princezná Juki, na ktorú zvyčajne po celý čas dozeral Makabe Rokuróta, a to ani nehovoriac o dvoch chamtivých roľníkoch, maximálne bažiacich po zlate - Matašičim a Taheiom (ti dvaja by si určite rozumeli s podobne zmyšľajúcou postavou Freda C. Dobbsa , ak by sa dajme tomu, pomocou stroju času dostali do budúcnosti ?), ktorí sa stávajú určitými sprievodcami príbehu, v ktorom nie je žiadna núdza o niekoľko humorných príhod, doplnených o veľa zaujímavých scén, napríklad, skoro hneď tá úvodná scéna úteku otrokov dolu po schodoch, ktorá priamo pripomína tú z legendárneho Krížnika Potemkina, alebo napríklad taký renomovaný autor Hviezdnych vojen, George Lucas, si práve tento kinematografický zárez z roku 1958, zrejme ešte doteraz nevie poriadne vynachváliť, keďže sa stal jeho hlavnou inšpiráciou pre dve kultové postavičky robotov: R2-D2 (Tahei) a C-3 PO (Matašiči), a tak bohvie, kde by vlastne teraz bol, nebyť vzniku tejto nehýnucej klasiky, ktorá baví a baví ďalšie generácie divákov ! Toširó Mifune je snáď v každom režisérovom počine úplne iný, a pritom sa ani tentokrát opäť nemýlil - zveriť túto úlohu do spoľahlivých rúk svojmu dvornému hercovi, ktorému zručne sekundovala pôvabná Misa Uehara. Samozrejme, že nemohol chýbať ani ďalší dvorný "vedľajší" herec Takaši Šimura. Proste, "džidaigeki" , so všetkým, čo k nemu patrí. ()

• Poradcem pro bojové scény byl sensei Jošio Sugino, představitel Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū, což je jedno z nejstarších existujících japonských bojových umění, založené v 15. století. V roce 1960 bylo škole jako první v historii uděleno označení „nedotknutelné kulturní dědictví“ (Intangible Cultural Asset) pro bojová umění. S Akirou Kurosawou spolupracoval sensei Sugino také na filmech Sedm samurajů (1954) nebo Yojimbo (1961). (alonsanfan)