The War of Loong

EvilPhoEniX

Vizuálně solidní s pěknou kamerou a slušnou akcí, ale příliš to na mě nefungovalo. Vadilo mi, že zde není pořádně žádná hlavní postava jak kladná tak záporná, takže nebylo moc komu fandit a na akční scény se sice hezky kouká, ale chybí krev a není to téměř vůbec intenzivní ani napínavé, což je pro mne základ u podobně laděných filmů. Na jednu stranu jsem rád, že někdo zfilmoval válečný konflit mezi Francouzi a Číňany, což tuším zfilmováno ještě nebylo, takže z historického hlediska fajn, ale nejspíš jsem zmlsaný nedávným Eight Hundred. Příběh***, Akce****, Humor>Ne, Násilí*, Zábavnost****, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra***, Napětí**. 6.5/10. ()

Vavča

Jackie Chan se na produkčních a jiných postech podílí jak na zábavných filmech, tak na různých povinných vlasteneckých spektálech. Vypráví příběh z doby francouzsko-čínské války 1884-5, Francouzi chtěli zabrat Vietnam, vyhnat čínské posádky. Velitel Feng Zicai musí čelit moderní francouzské armádě pomocí vln útoků adhoc branců, i vojáků nevalné morálky, horších zbraní, ale kupodivu film nesklouzává jen do ahistorických bojových výlevů jako The Flowers of War. Takticko-válečná část funguje dobře, přepady v noci, léčky, improvizované zbraně, parádní akční scény, souboje tělo na tělo, boje koňmo. Rozhodně tedy divák nebude strádat z hlediska napětí, akce. Problém je, že tento film, stejně jako většina jiných čínských "historických filmů" sklouzává do laciné propagandy, zatajování fakt a událostí. Stejně jako záznamy asyrských králů, tak jde spíše o politicky-náboženské dílo plné patosu, než snahu reflektovat co nejvěrněji minulost. Závěrečná scéna, wtf, SPOILER!!!! je na palici odpálí se sklad vína v hoře, plameny dostanou tvar čínského draka, který sleze z hory a zažene francouzskou armádu, a plameny následně na mapě vybarví současnou podobu Číny. Soudruzi by měli šetřit drogami, vínem i pálenkou ve střižně, pracně budovaný dojem souboje dvou stran, kdy každý chvilku tahá pilku tím totiž naprosto upadá a stává se trapnou propagandou. Jinak výprava, technické zpracování velmi dobré. ()