Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dobrodružný příběh pro mládež z prostředí junáckého prázdninového tábora vodáků: Eda poznamenaný tragickou okupační zkušeností se těžko sžívá s ostatními chlapci. Získá si jejich důvěru a přátelství, až když napomůže k odhalení německých diverzantů. Antonín Šůra se později přehrál do komediálních rolí. Na počátku 60. let působil v divadle Rokoko a TV pamětníci si možná připomenou jeho mechanika Karla ze seriálu o robotu Emilovi. Film byl uveden pouze v mimopražských kinech. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Ukázka z filmu

Recenze (13)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Mám celkem velký problém jak tento film ohodnotit. Na jedné straně oslava junáctví, her a dobrodružství, která mě připoměla i moje klučíčí roky, kdy jsem několik let po sobě trávil vždy tři letní týdny ve Foglarově "bobří zátoce" a učil se, stejně jako kluci v tomhle filmu čestnosti, odvaze a různým dovednostem a znalostem. Až sem by to bylo za silný čtyři hvězdy. Jenže....... . I když pominu klíčový nesmysl, umístění táboru pro děti do pohraničního pásma krátce po válce. Už vidím, jak se rodiče dětí nemůžou dočkat až pošlou svýho miláčka na hranice s Německem, aby si užil krásných prázdnin. Nicméně s ohledem na pointu příběhu na tohle hážu bobek. Nicméně moje bobky došli v okamžiku, kdy jsem z filmu cítil silnou proti německou náladu. Umím pochopit, že tak krátce po válce Němci nebyli v českých luzích a hájích žádný šlágr, ale některé věty mě brali za uši až příliš. Z českých úst totiž podobných vět zaznívá v dnešní době na adresu některých národů či menšin velmi mnoho a jsou zárodkem pro velmi nakažlivou a těžce léčitelnou infekci, zvanou xenofobie. S příhlédnutím k roku natáčení, nakonec snížuji pouze o jednu hvězdičku, ale vzniknout tohle v dnešní době, byl bych nekompromisní. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Tak je to príma. Člověk má obecně radost, že vůbec nakonec ti junáci k realizaci došli, vzhledem k dlouhým přípravám a vleklým odkladům. Dále záleží, s čím se Na dobré stopě poměřuje. Na každý pád příjemný feeling autentických 40. let doplňuje už sama přítomnost favoritů L. H. Struny a L. Boháče, jakožto herců na jistotu. Sama mládež je pak cele geniální ve své přímočarosti. A pokud se vám to nezná, tak nezapomínejte, že tady nejsme na gestapu. ()

Reklama

javlapippi 

všechny recenze uživatele

"I kdybys byl olepený odbornými zkouškami od hlavy až k patě, nikdy nebudeš dobrým skautem, protože nemáš srdce!" Je tri roky po vojne a organizovaná uniformovaná omladina plná antinemeckého sentimentu sa tuží v brannej zdatnosti v prázdninovom junáckom tábore neďaleko hraníc, kde sú lesy plné lykožrúta a germánskych záškodníkov. ("Tak, a teď jdi a udej mě." "To bych musel být Němec.") Ostražitým dorastencom to ale nestačí a hľadajú nepriateľa aj vo vlastných radoch. Nájdu ho v podobe osiroteného rovesníka, ktorý nedobrovoľne absolvoval počas vojny ponemčovací proces v ríši. ("Když jednou řeknu že je to kojot, tak vím co mluvím!") Obě zápletky nakoniec dôjdu k zdarným koncom, Edík presvedčí zarputilého Odborku o vlastných kvalitách nielen za pomoci boxerských rukavíc, junácky oddiel pomôže pohraničníkom pri zneškodnení diverzantov a aj ten les je spasený od hmyzej invázie. Príbeh je náležite naivný a poplatný dobe, herci detských rolí sú miestami odrastenejší ako to už býva, akčné scény sa radšej odohrávajú potme, občasný humor spočíva  v tom, že niekto, najlepšie obézny, spadne do vody. Napriek tomu ma film chytil za srdce a pobavil. ()

GIK 

všechny recenze uživatele

Řád, rozkazy jak na vojně, organizace, poroučení, pevná pravidla, disciplína, samý chlapi, ani jedna holka, volnost nula. Na takové táboře bych nechtěl být ani den. Vlastně na žádném. Tyhle ty bratrstva mi nikdy neseděly. Profesorský výkon Struny, celkem dobrý Boháč. Docela poutavý souboj dvou junáků: Edy (Edíka) a Odborky. Ostatní k nim přehnaně vzhlíží s otevřenou pusou. Naivní pochytání německých pašeráků. 50 % ()

brooklyn73 

všechny recenze uživatele

Dostava se nam nakouknout do zivota skatu ,junaku .V nasem pripade se jedna o junaky vodni.Muzeme videt jake vztahy mezi sebou meli, jak se k sobe chovali .Velmi by mne zajimalo co tomuto filmu rikal Jaroslav Foglar.Z cteni jeho knizek si vsak dovedu prestavit,ze takto nejak to muselo byt a fungovat mezi temito chlapci v dobe kdy bylo junactvi u nas na vrcholu a clenska zakladna byla pres pul milionu. Coz v soucasne dobe dosahuje u nas snad jenom zakladna registrovanych hracu kopane. Film vyuzil popularnosti a rozmachu junactvi u nas,coz si dovolim tvrdit velmi pomohlo k jeho vytvoreni(natoceni). Ve filmu muzeme take videt vodni skluzavku,v provedeni takovem jako nejspisa byla ona znama vodni skluzavka Rychlych sipu.Nesmirne popularni junacka organizace jak pred valkou tak i po valce byla nekompromisne zastavena silou rudou-tedy komunistickou.Kazdy kdo se o ceske junactvi zajima jiste oceni tento snimek,jehoz rok natoceni 1948 byl na dlouha leta k tomu poslednim - vhodnym rokem. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (9)

  • Natáčení probíhalo  v Tanvaldu, Vrchlabí, v okolí Sečské přehrady a přehradní nádrži v Souši. (sator)
  • Po zákazu skautingu po únoru 1948 skončil film na dlouhá léta v trezoru mezi zakázanými snímky. (sator)
  • Natočeno na základě literární povídky spisovatele pro mládež a skautského vedoucího Jaroslava Nováka (1894–1965). (sator)

Reklama

Reklama