Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film je příběhem, vypovídajícím o skutečných událostech rodilého Albánce Elyesa Bazna (James Mason), vůbec nejproslulejšího špióna druhé světové války, který své služby jako dvojitý agent v období 1943 - 44 propůjčoval nacistickým vojskům, zatímco byl zaměstnancem britského vyslance v Turecku, Sira Hugha M. Knachtbull-Hugessena. Jeho krycí jméno bylo Cicero. Byl schopen dostat se a fotograficky zaznamenat přísně utajené dokumenty, které, za plné pomoci atašé tamější ambasády L. C. Moyzische (Oskar Karlweis), v tichosti podsunoval do rukou tehdejšího německého kancléře pro Turecko, Franze Von Papena (John Wengraf), sídlícího v Ankaře, který z nabitých informací čerpal a co možná nejefektivněji upravoval průběh války. (Conspi)

(více)

Recenze (11)

flyboyeda 

všechny recenze uživatele

Jedna z nej spionskych roli genialniho Jamese Masona, skvely a napadity film postaveny na dumyslne zapletce/konspiraci, dobre atmosfere a preciznim scenari sitem Masonovi na miru, skvele zahrane, velmi vtipne + vysirka de-luxe na zaver, vrele doporucuju fanouskum spionaze prospikovane sofistikovanym humorem... ()

Kenneth 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrý špionážní film, údajně podle skutečných událostí, kde je vidět, že věřit se nedá nikomu. Několik vtipných situací, kde by to člověk nečekal a taky pár ironických. J. Mason tam skvěle zahrál věčného komorníka, který sice nacisty moc nemusel, přesto jim prodával tajné materiály, aby ještě na sklonku války z ní něco vytěžil a omlouval si to tím, že už to má Německo stejně prohrané. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Nedávno som si prečítal veľmi zaujímavú knihu. Jej názov je "Prísne tajné šifry". Jedna z kapitol sa volala "Za päť prstov". Zaoberá sa činnosťou agenta s krycím menom Cicero, ktorý počas druhej svetovej vojny vynášal prísne tajné informácie z anglickej ambasády v tureckej Ankare a predával ich vysokým funkcionárom nacistického Nemecka. V knihe som sa dočítal, že v roku 1952 bol o týchto udalostiach natočený film "Five Fingers". Keďže ma táto špionážna kauza, ktorá výrazne ovplyvnila priebeh konca druhej svetovej vojny, veľmi zaujala, ihneď som si zadovážil aj spomínaný čiernobiely snímok, ktorý natočil režisér Joseph L. Mankiewicz. Som rád, že som sa ku nemu dostal a pozrel si ho. Jedná sa totiž o veľmi dobre spracovaný špionážny thriller, ktorý sa zakladá na skutočných historických udalostiach. **** ()

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Mankiewicz zase válí. Atraktivní špionská zápletka, věcné a sofistikované dialogy bez oldschool sentimentální vaty s občasnými vtipnými narážkami na nacistické Německo) a perfektně režijně a herecky zvládnuté dlouhé interiérové scény. Největší tahák je ale jeden z nejzajímavějších filmových "špionů" James Mason. Bezskrupulózní, cynický a neodolatelně elegantní a emocionálně neprůhledný a vyrovnaný. Jedna z těch postav, pod jejíž slupku se v průběhu filmu (možná až na jednu scénu) nedostanete, proto je tak dráždivě zajímavá. Přirovnal bych jí třeba k Edwardu Foxovi ze Dne Šakala nebo Gabrielu Byrneovi z Millerovy křižovatky -- Hodně pomáhá i Herrmannova atmosférická hudba, která pomáhá vygradovat napínavé sekvence. Zapomenutá klasika. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (4)

  • Autorem knižní předlohy "Operation Cicero" z roku 1950 je německý autor L.C. Moyzisch. (Conspi)

Reklama

Reklama