Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Přítelkyně Lora Mae, Deborah a Rita vyrazí na jednodenní výlet lodí. Těsně před vyplutím poslíček doručí dopis, adresovaný všem třem. Kamarádka Addie jim v něm oznamuje, že právě navždy odešla z města s manželem jedné z nich. Neprozradí však jeho jméno. A tak všechny tři ženy stráví den v pochybách a ve vzpomínkách na vzlety a pády svého manželství. Lora Mae se provdala za svého šéfa, ten si však myslí, že to udělala kvůli penězům. Emancipovaná Rita si slušně vydělává jako autorka rozhlasových pořadů a konkuruje tak vlastnímu muži. Deborah o sobě pochybuje kvůli své neschopnosti správně vystupovat ve společenských kruzích. Ani jedna z nich neví, co ji čeká po návratu domů...

Americký film scenáristy a režiséra Josepha L. Mankiewicze vznikl podle románu Johna Klempnera, který se však jmenuje Dopis pěti manželkám. Filmový příběh s nezvyklou zápletkou získal dva Oscary, za scénář a režii. Nominován byl ještě v kategorii Nejlepší film. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (15)

Matty 

všechny recenze uživatele

Další z mnoha amerických filmů z první poloviny 20. století, u nichž přílišné spoléhání se na dialogy nebylo pouhou z nouze ctností. Ony totiž byly i časy, kdy režisérům k natočení sevřeného dramatu stačil skvělý scénář a kvalitní herecké obsazení. Tvůrci současných filmů se nechávají příliš unášet téměř neomezenými možnostmi formálního pojetí díla a jaksi zanedbávají stránku obsahovou. Dopis třem manželkám je zrežírován velmi obyčejně, skoro až nenápaditě, nicméně disponuje scénářem dostatečně kvalitním, aby udržel mou pozornost po celou dobu svého trvání. Drama o šesti postavách, jehož začátek mi asocioval seriál Zoufalé manželky, tvoří z větší části tři dlouhé retrospektivy, jejichž prostřednictvím sumírují ženské hrdinky vztahy ke svým manželům. Nečekaná pointa pak nabízí uchopení příběhu z docela odlišného úhlu. Chytře pojatý scénář mísí vypjaté hádky a citlivá vyznání lásky s jízlivým humorem a nevyhýbá se ani kritice americké společnosti. Stačí jen číst mezi řádky. 80% ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Upřímně, nejvíc mě bavila notorická představitelka vedlejších rolí Thelma Ritterová jako otrávená posluhovačka. Jinak vidím jen tak napůl využitou zápletku, která je sice prostá, ale nosná. Mankiewicz se na ty tři ženy dívá s příliš velkým pochopením. Kdyby pustil z řetězu, co si ty dámy jen myslí a sdělují nám průběžným komentářem, kdyby se nebál konfliktů a vzájemného podezřívání, které z toho kanadského žertíku mohlo vzejít, mohl by mít na kontě výbornou komedii. V této podobě jsme na začátku přesně tam, kde na konci. Solidní film, ale ne trvalý zážitek. 60% ()

Reklama

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Konec mě hodně překvapil, čekala jsem milosrdnější rozuzlení. Dopis se skrytou hádankou, s čím manželem opustila nedostižná Addie město, je scénáristickým naschválem. To by těžko nějaká žena udělala, neměla žádný důvod být tak krutá. Ale na základě této berličky se rozvíjejí tři typy manželství, z nichž jedno každé je čímsi ohroženo. Přestože je film stařičký, tak jsou vztahy realistické a problémy, se kterými se potýkají, by se po pár drobných úpravách daly uvěřit i dnešní době. ()

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Oscarove konverzacni dilko, ktere udrzi vasi pozornost celych 103 minut v pohode... Pro mne osobne nejvetsim prekvapenim velmi prijemny vykon Ann Sothern a pak samozrejme krasna Linda Darnell. Kirk Douglas i legendarni Thelma Ritter vynikajici. Jeanne Crain me (snad jen protentokrat) bohuzel nejak nechytla u srdce. Mohlo to byt roli... Zajimavosti je take "herecka" ucast dalsi legendy a to Celeste Holm, ktera zde byla pouze hlasem klicove (byt ve filmu ani jednou nespatrene) postavy Addie Ross :-) ()

Skip 

všechny recenze uživatele

Tři manželky a jeden dopis, v němž je jim oznámeno, že jeden z jejich manželů odešel s dávnou přítelkyní. Všechny ji znají, všechny ji pomlouvají, všechny mají důvod k obavám, že to bude právě ten jejich manžel, který se už večer nevrátí domů. Pointa je pro mě trošku skřípající, ale to nic nemění na tom, že je to skvěle natočený a především skvěle zahraný film se spoustou výborných dialogů. P. S. Při záběrech z domu Lorny Mae, kdy se celý dům roztřásl, jak kolem něj projížděl vlak, jsem si říkal, jestli se náhodou David Fincher neinspiroval v tomto filmu a nepoužil pak podobnou situaci v Sedm, kdy metro učiní z bytu jednoho z hlavních hrdinů "vibrující domov". Kdo ví?:-) ()

Galerie (20)

Zajímavosti (2)

  • Scénárista John L. Mankiewicz sváděl boj s americkými cenzory, kteří mu nepovolili slova jako "laxative" a "toilet". Jako pomstu použil víceznačná slova "penetration" a "saturation". (Kulmon)
  • Film byl natočen podle novely Johna Klempnera Dopis pěti manželkám. Při přechodu na filmové plátno byly dvě manželky odstraněny. (Kulmon)

Reklama

Reklama