Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se 22. duben 1889: novým osadníkům budou volně přenechána velká území Oklahomského indiánského teritoria. Na Západ se proto vydává i Yancey Cravet (Glenn Ford), jeho bývalá přítelkyně Dixie (Anne Baxter) mu ale uzme vysněný díl země před nosem. Yancey tak překvapí svoji mladou ženu Sabru (Maria Schell) rozhodnutím pokračovat ve vedení novin nešťastně zahynuvšího přítele Sama Peglera... Podle bestselleru Edny Ferber. (Pohrobek)

(více)

Recenze (14)

Martin741 

všechny recenze uživatele

No konecne tu nevidim komentar Karla Chrochta ani Radka. Reziser Anthony Mann /T-men 1947, The Furie a Winchester´73 -oba 1950/ natocil genialny western nielen o obsadzovani US Oklahomy, ale aj o rope a problemoch v rodine. Perfektne dialogy, ktore prakticky nemaju chybu, k tomu vyborny Glenn Ford /Plna Kapsa Zazraku/ taha suverenne film dopredu, zenske na urovni, ale stale vela hercov nepoznam, tudiz to musim dohnat. A nie je to posledny film Anthony Manna, este po tomto natocil Cid a uplne jeho poslednym filmom bol Hrdinove z telemarku. Kazdopadne pre mna genialna podivana, ktora je zase v uzadi. Hlavna vec, ze vpredu su dementalne picoidy ako vsetky 3 Tchory, Kapitan Banglades ci jaxa ta krajina vlastne volala a ta retardovana ultrapicovina Chappie. 100 % ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Očekával jsem western, lehký zábavný film. Místo něj jsem shlédl volně plynoucí 2 a půl hodinové drama o dobývání Oklahomy, příběh vzniku a rozvoje státu a zároveň psychologický příběh jednoho manželství výjimečného pionýra, novináře a dobrodruha Yanceyho Craveta a jeho konvenčnější ženy Sabry. Ještě, že mezí vším tím budovatelským eposem bylo plno napínavých momentů - závod o vyclaimování nové půdy v právě otevřené Oklahomě, řešení rasových otázek právem pušky, nález ropy i otázky cti na pozadí postupného rozpadu manželství. Jedině Glenn Ford v hlavní roli dodává filmu patřičnou šťávu, akci a napětí. Navíc jde jen o remake tří oscarového filmu Cimarron z roku 1931 - i když i tento fim Anthonyho Manna obdržel 2 nominace na Oscara. Trailer: http://www.reelz.com/trailer-clips/13875/cimarron-trailer/ ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Podobný snímek jako jeho předchůdce z roku 1931, kdy rozdíl je hlavně v obsazení a barvě. Je to stejně zaměřeno na postavy a jejich vývoj, ale vývoj takový, který mi na Divokém západu nepřijde dostatečně zajímavý, respektive ne tak hezky spojený s prostředím. Já vím, že to primárně není western, ale stejně... ()

raroh 

všechny recenze uživatele

Žánr historického budovatelského (nenapadá mě jiné spojení pro vylíčení vzniku amerického městečka v Oklahomě) eposu podaný s nezvyklou kritičností k americkému rasismu i antisemitismu, ve srovnání s Gigantem má film šmrnc a skutečnou dramatičnost, i když závěr dělá z hlavní postavy to, čím určitě celý život nechtěla být. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Podle knihy spisovatelky, která napsala i předlohu Stevensova Obra. Podobností je tu celá řada. Film vlastně končí tam, kde Obr začíná. Pojednává o problémech jednoho manželství, při čemž Glenn Ford s Marií Schell docela evokují pár Hudson + Taylor. Snímek je dostatečně epicky široký i výpravný. Vytryskne tu ropa. A protirasistické ideály se dostávají do popředí ještě častěji. Vlastně se tu vyskytnou i tři ztracenci - ne úplně nepodobni Deanově postavě z Obra. Jinak film přes svoji délku příjemně plyne a například scény hromadného závodu spřežení o co nejlepší pozemky mají něco do sebe - zajímavě spjatá komika (velocipedy), drama (nehody) i tragédie (Peglerovo přejetí). Anthony Mann se se svým oblíbeným westernovým žánrem rozloučil vskutku důstojně. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (2)

  • V roce 1931 byl natočen film se stejným názvem. (M.B)

Reklama

Reklama