Reklama

Reklama

Obsahy(1)

LIDSKÁ SKVRNA je příběh váženého univerzitního profesora Colemana Silka (Anthony Hopkins), jenž si celým svým životem nesl jedno obrovské skličující tajemství. Tajemství, které se mu podařilo skrývat před svými dětmi, manželkou a přáteli celých 50 let až do doby, kdy do jeho života vstoupil spisovatel Nathan Zuckerman (Gary Sinise). Vypravěč tohoto příběhu, který se zatnul do Silkova tajemství, aby znovu oživil životopis skutečného Colemana Silka. Pravda o jeho identitě exploduje do spalujících a devastujících souvislostí. Divoký intimní cit k mladičké živelné bytosti Faunii (Nicole Kidman) už jen završil velikou tragédii jeho života. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (136)

Brouk 

všechny recenze uživatele

Není ten scénář tak trochu křečovitý a takový pocitově divný? Sice by to mohlo být zajímavé téma, kdyby.... Ano, je to komorní příběh... fandit hrdinovi?Ano?Ne?Já nevím, jak kdo, ale herecky nejpřitažlivější a nejzajímavější byl Ed Harris, coby exmanžel Nikol... :-) A vůbec... kolem a kolem - je to aspoň netradiční a inteligentní reklama na Pilsner Urquell, co intelektuálští hrdinové v tomto filmu popíjejí na verandě..... :-) ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Nesnadně lze uchopit tento film, když si myslíme, že tématem je lež, nebo tajemství! Příběh je druhořadý a vskutku působí snad až zbytečně vykonstruovaně. Ovšem film i jeho knižní předloha je zcela o něčem jiném, a dotýká se samotné otázky o smysluplnosti života. Je o lidském pokrytectví, škarohlídství, mravokárném puritánství a falešné agresivní korektnosti. Je o lidské hysterii při udržování vlastních kvazisymbolů počestného života. Je o předsudcích, o honech na čarodějnice a o přetvářce, která obklopuje a prostupuje životy všech lidí. Diskriminace a nesnášenlivost není obdivuhodnou, ani příkladnou vlastností. Ovšem všechny boje za rovnoprávnost všeho možného a s tím související pozitivní diskriminace se ve svém důsledku stupňující se agresivní hysterie přeměňují v absurdní obludárium, které je stejně nesnášenlivé a pokrytecky puritánské. Většina se k této bizarní hře na civilizovanou a strašidelnou přetvářku přirozeně přizpůsobuje v zájmu vlastního rozkvětu uprostřed tržní ekonomické pseudodemokracie a demagogie. Menšina nevěřícně pohlíží na běsnění kolem sebe a marně se snaží nalézt lidskost. Všechny možné negativní společenské dopady na životy jednotlivců jsou zkázonosné v širších i užších souvislostech. Z těchto důvodů je to velmi přínosné filmové dílo. Hlavní postavou příběhu je děkan Coleman Silk (velmi dobrý Anthony Hopkins, jako mladý zajímavý Wentworth Miller), který se ze všech svých sil vzepře všem pokryteckým puritánům, agresivním mravokárcům a hysterickým demagogům. A prožívá život v objetí bez přetvářky a prospěchářství. Jeho mladické sebezapření vlastních kořenů je pochopitelné, osvobozující i svazující. Hlavní ženskou postavou je Faunia Farley (skvělá Nicole Kidman), která se snaží zapomenout na tíživá břemena životních traumat a prožívat život v celé kráse živočišné přirozenosti. Z dalších postav: válkou poznamenaný hrubián a bývalý Faunin manžel Lester Farley (zajímavý Ed Harris), Colemanův přítel a spisovatel v dobrovolném vyhnanství samoty Nathan Zuckerman (sympatický Gary Sinise), dávná a první Colemanova láska s neschopností přenést se přes předsudky Steena Paulsson (zajímavá Jacinda Barrett), zásadový Colemanův otec (Harry Lennix), nešťastná Colemanova matka (Anna Deavere Smith), vstřícná Colemanova sestra Ernestine (Marie Michel, jako stará Lizan Mitchell), zatvrzelý Colemanův bratr Walter (Danny Blanco Hall), či snaživá psycholožka (Margo Martindale). Spisovatel Philip Roth a následně filmový tvůrce Robert Benton nastavili zrcadlo lidskému chování v celé jeho přízemnosti, tragédii, traumatu a vzdoru proti neexistenci obyčejné lidskosti. ()

Reklama

Faidra 

všechny recenze uživatele

Čtyři hvězdičky takříkajíc o prsa a ponejvíce zásluhou hereckých představitelů. Hopkins je výborný už tradičně, ale velmi příjemně mě překvapila Kidmanová, protože Skvrna byla první film, kde jsem v Nicolině případě měla pocit, že se dívám na skutečnou, reálnou ženu místo porcelánové krásky. Více než ona ale uzurpuje divákovu pozornost její filmový exmanžel Ed Harris. Příběh zajímavý je, ale propracovat by potřeboval jako vepř domácí podrbat. Ta občas okatě čišící odfláknutost docela zamrzí. ()

milicjant 

všechny recenze uživatele

No jo, přiznám se bez mučení - v polovině filmu jsem usnul. Želbohu se tak stalo v letním kině a ti pohůnci, se kterými sem tam byl, mě tam letně oděného nechali jen tak ležet. (jistě se rovněž královsky bavili) Po procitnutí v časných ranních hodinách jsem, se smířlivým konstatovámím, že Lidská skrvna opravdu nebyl film mého života, doklopýtal podchlazený domů :). ()

Cimr 

všechny recenze uživatele

Nejdřív jsem si říkal - co proti tomu filmu všichni namítají? Vždyť je perfektní! Ale pak tam začalo být až moc ,,nešťastných náhod" a člověk z toho cítil jakousi odtažitost. Nakonec se příběh obrátil v obyčejné, místy nudné a místy vyloženě nechutné (ty erotické scény, brrr!) vyprávění o dvou lidech, co měli prostě smůlu. A výš už film bohužel nedosáhl. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (4)

  • Na severoamerickém kontinentu debutoval snímek během víkendu 31. 10. – 2. 11. 2003 v limitovaném počtu kin (160) a z diváků vydoloval 1,08 mil. dolarů. V promítačkách se udržel až do začátku února 2004 a celkově si odnesl 5 381 227 dolarů. (imro)
  • Román, který sloužil jako předloha pro film, patří do Americké trilogie spisovatele Philipa Rotha, která začala knihami „Americal Pastoral“ a „I Married a Communist“. (imro)
  • V úvodní scéně, když hraje Anthony Hopkins žolíky, popíjí se svým protivníkem lahvový Pilsner Urquel. (dandislav1991)

Reklama

Reklama