Krátké westernové etudy bratrů Coenových, od absurdních po hlubokomyslné, sledují příběhy psanců a osadníků na americkém Divokém západě. (Netflix)

silentname

"The Ballad Of Buster Scruggs" je nakoniec celkom príjemné westernové prekvapenie. Nemôžem povedať, že by film nemal žiadne problémy, no rozhodne som si jeho sledovanie užil. Ale aby som povedal svoje dojmy čo najlepšie, tak bude asi najlepšie, aby sme si asi každú jednu poviedku rozobrali zvlášť a následne dal celkové hodnotenie pre film. Tak poďme na to. "The Ballad Of Buster Scruggs" má podľa mňa solídny úvod a nabieha hneď medzi šikovné filmy. Musím povedať, že aj búranie štvrtej steny fungovalo dobre, no je to jediná poviedka, kde sa tento štýl točenia objaví. Vidíme akéhosi hraného "Lucky Lucka", ktorý je skutočne talentovaný pištoľník, no nakoniec nájde svoju smrť. Celkovo funguje, no mám pocit, že skončí to veľmi rýchlo. V momente ako sa človek do filmu dostáva, tak sa dostaneme na koniec a osobne by som uvítal z tohto príbehu viac. Rozhodne mal čo ešte ponúknuť. Ale solídny úvod. Hodnotenie: B "Near Algodones je tiež celkom okey, no mám pocit, že akosi reálne nedojdeme k žiadnej pointe. Výsledok je úplne rovnaký ako keby sa to udialo prvýkrát, len sa to nestalo prvýkrát. Na druhú stranu to dá na záver celkom dobrý fór a James Franco je skvelý, no viac asi neviem čo povedať. Reálne ma tento príbeh nejako nebral, lebo na konci som nepochopil pointu. A to je škoda. "Hodnotenie: C+ "Meal Ticket" je podľa mňa dosť zaujímavý. Liam Neeson je tu v skvelej role a Harry Melling tu prešiel obrovskou transformáciou, ktorej som uveril. Okrem toho to aj dobre ukazuje charaktery postáv, ktoré tu skutočne vedia niečo dať. A rovnako to ukazuje, že miliónkrát to isté už nie je nikdy zaujímavé ako keď to vidíme prvýkrát. Hodnotenie: B+ Pokračujeme v príbehu "All Gold Canyon", ktorý bol pre mňa po dopozeraní highlightom. Celý čas sa sústredíme len na jednu postavu, chceme vidieť ako svoj cieľ dosiahne a hoci som mal pocit, že na moment sa to posunulo nesprávnym smerom, tak sa to celkom šikovne vrátilo naspäť do sedla a došli sme k dobrému finále. Pre mňa skvelý diel zlatokopa, ktorý nakoniec našiel svoj zlatý poklad čisto svojim vlastným umom a šikovnosťou. Skvelé. Hodnotenie: A Ďalším príbehom bol "The Gal Who Got Rattled". Tu budem úprimný a poviem, že nebyť finále, tak by to bol najslaší diel. Bolo to plné dialógov, dlho trvalo kým sme sa niekam posunuli, postavy mi neprišli veľmi zaujímavé, no má to skutočne skvelé finále, ktoré ma držalo a zaháklo. Plus skvelý záver, ktorý to posúva do úplne inej roviny. Takže napriek tomu, že to mohlo ponúknuť viac, posledných 10 minút to ťahá hore. Hodnotenie: B-. Posledný príbeh "The Mortal Remains" je ale nakoniec tým absolútným klenotom tohto filmu. Toto som si užil naplno. Skvelá atmosféra, veľmi dobré momentky, dobrá dávka mystérie a tajomnosti, ktorá to veľmi dobre zahaľuje a pôsobí to maximálne fascinujúco. Pri konci som chcel vedieť ako to dopadne, no veľmi šikovným spôsobom všetky odpovede nedostaneme. Možno to znamená niečo viac, možno nie, no tento príbeh ma dostal absolútne najviac zo všetkých. Hodnotenie: A+ Keď to teda vezmem ako celok je to podľa mňa dobrá kolekcia príbehov. Niektoré sú lepšie, niektoré slabšie, no tie čo ma bavili ma skutočne bavili. A už minimálne len kvôli nim dávam nakoniec vyšší rating, než by som dal normálne. Ale mám pocit, že film si to zaslúži. Celkové Hodnotenie: B+ () (méně) (více)

Big Bear

Zprvu jsem měl dojem, že koukám na nějaké volné pokračování Všechny cesty vedou do hrobu.  Začátek byl totiž neskutečně vtipný. Druhý příběh mne zarazil svým koncem a pak už jsem z údivu občas nevyšel. Místy je film sakra drsný. Tenhle western je v podstatě složen z několika povídek ze své doby. Ta rozhodně nebyla jednoduchá a v tehdejší Americe jste mohli zařvat nejroztodivbnějšími způsoby čím se zase obratem vracím ke Všem cestám do hrobu, které toto hned v úvodu vysvětlují :-). Jinak nemám co dodat. Herci vybraní skvěle, kamera nádherná a ty lokace! Bože Severní Amerika má tak nádhernou přírodu ! Mrzí mne, že na sebe povídky alespoň nějak vzdáleně nenavazovaly. Film je vlastně prezentován jako kniha dobrodružných příběhů, co kapitola to jeden příběh z Divokého západu. A i ty příběhy jsou jakoby vytržené ze svých samostatných knih. U řady z nich netušíte proč někdo někam jede, nebo co ho vedlo k jeho konání. Prostě do nich se čtením první věty naskočíte... Podobně je to i s jejich konci, kdy také v podstatě nevíte co bylo dál... Asi to byl záměr, ale film to dost tříští a roztříštěno je to už tak těmi samostatnými příběhy. I tak ale dávám za 4 výstřely z coltu, protože jsem si to po dohrání hry Call of Juarez Gunslinger parádně užil! * * * * ()

Listeroman

Ani jedna povídka mě nějak nezaujala... chybí tam příběh, humor či aspoň nějaký překvapivý zvrat. Navíc se mi moc nelíbí styl, kterým to bratři natočili. Je to až moc umělé. Bohužel. Vůbec jsem nepředpokládal, že s tímhle obsazením to může dopadnout až takhle špatně. Za nejlepší povídku považuju asi tu s Dudleym a Neesonem, ale taky to není nic světoborného. ()

agentmiky

THE BALLAD OF BUSTER SCRUGGS......První povídka nastolila zajímavý neotřelý styl vyprávění, kde hlavní roli obstaral Blake Nelson se svým zpěvem. Jo, sekvence v zapadlém baru a také u stolu s kartami docela k popukání. I závěr povídky nezklamal. 82 %...........NEAR ALGODONES......Takový ten typ člověka, kterému se nic nedaří, ale vždy na poslední chvíli vyvázne vstříc jasné smrti. Jako ta poprava mě překvapila, čekal jsem ještě nějakých zásah zvenku a vysvobození, ale co čekat od černohumorné nálady Coenů, že ? 82 %.........MEAL TICKET........Povídka, jež skrývala obrovský potenciál, ale ten využit nebyl. Závěr smutný, ale čekal jsem, že Neeson z toho nemůže vyváznout netknutý. 63 %.........ALL GOLD CANYON.....Asi druhý nejlepší příspěvek do filmu. Úctyhodné záběry na překrásnou krajinu okořeněné perfektním civilním výkonem Toma Waitse. Závěr zprvu vystrašil, ale ten obrat o 180 ° tam prostě dát museli. Spravedlnost existuje !!! 88 %.......THE GAL WHO GOT RATTLED......Jedním slovem špica. Sice nejdelší povídka, ale to vyústění mě prostě totálně odrovnalo. Ten záběr na pana Arthura s prezidentem Piercem na kopci skoro až poetický. Takhle si pamatuji Coeny !!! 90 %..........THE MORTAL REMAINS.......Konec jsem popravdě nepobral úplně, ale ten přerod z pohodlné cesty na cestu, z které asi není návratu, docela zapůsobil. 75 %.................Shrnutím se film povedl, držet si to úroveň čtvrté a páté povídky, tak nemám slov. I tak ale potěšil působivý návrat tohoto režisérského dua. Celkově 80 % ()

Omnibus

„S pointou jim vytřem... zrak. Že jo, brácho?“ „Je to tak!“ Ano, ano. Komentujícím nejvíc vadí, že příběhy jsou údajně bez pointy. Abyste neřekli, že jsem pes, resp. dablpes, prozradím vám celkovou pointu tohoto nostalgicky šumějícího západního větru: Na zlodějské duo (kradou koně a pointy) nechvalně známé jako Brothers Coen, je vypsaná odměna, $500 -- Dead or Alive -- . Varování: tito dva míšenci jsou divácké krve lační a u sedel se jim houpají skalpy filmových kritiků! List of Color Plates. Pistolník Buster Scruggs, 4* - sice víc machroval, ale Limonádový Joe byl větší frajer, s lepším outfitem, hezčím stetsonem a uměl i líp zpívat. A hlavně měl rychlejší hlavně. Near Algodones, 5* - Vychechtaný, pánvičkami chřestící pošuk, k tomu krvelačný, skalpy ověšený indián a jeho čtverácké "BAF!" na koně odsouzence s oprátkou na krku. V závěru pěkná ilustrace úsloví "Člověk si zvykne i na šibenici." A uvidí-li anděla, umírá se mu líp. Meal Ticker, 5* - Divadelní kritik : Shakespearovské drama i cynismus par excellence. Názor obecenstva: Nějaké osekané, příště si radši koupíme lístek na tu slepici co umí počítat. All Gold Canyon, 5* - Spláchni svůj život do claimu, aneb pocta šílené houževnatosti šílených zlatokopů. Supi se radují. The Gal Who Got Rattled, 5* - Co jen říct Billy Knappovi? A co jednoduše pravdu? "Umím fakt sugestivně líčit mučení, sexuální a jiná zvěrstva, která ti ďábelští sadističtí rudokožci dělají zajatým běloškám..." Coenovská facka do tváře, indiánský šíp do zadnice a plivanec na hrob všem romantikům. Tedy i na můj. The Mortal Remains, 3* - Konverzační pruda. Tak nudnou poslední cestu bych fakt mít nechtěl. ()

• Príbeh, ktorý rozpráva potulný umelec (Harry Melling) je "Ozymandias" od Percy Byshe Shelley. (toi-toi)
  • Kovboje, který zabije Bustera Scruggse (Tim Blake Nelson), hraje americký folkový zpěvák Willie Watson, který se podílel na významné části soundtracku. (moukey)
  • Když se Buster Scruggs (Tim Blake Nelson) podíval na karty při hře poker, tak tam byly dvě černé esa a dvě černé osmičky. Tato kombinace karet je známá jako „Dead man's hand“. Toto odkazuje na zabití legendární postavy Divokého Západu, jež je známa po jménem Wild Bill Hickok, který byl právě zabit při hraní pokeru. (Puxina)

Bratři Coenové chystají krvavý horor

Bratři Coenové chystají krvavý horor

30.01.2024

Je tomu už pět let od posledního společného snímku talentovaného tvůrčího dua bratří Coenů, jímž byl western Balada o Busteru Scruggsovi vyrobený pro streamovací službu Netflix. Po uvedení tohoto… (více)

Chris Evans jako vůdce sekty od Ethana Coena

Chris Evans jako vůdce sekty od Ethana Coena

29.01.2024

Po premiéře filmu The Tragedy of Macbeth, prvního projektu, na němž pracoval sám Joel Coen (Tahle země není pro starý, Big Lebowski) bez svého bratra, se šířily zvěsti, že Ethan Coen o režii… (více)

Netflix mění filmovou strategii

Netflix mění filmovou strategii