Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Duo Peter Cook a Dudley Moore se mírně nemravně a zároveň velmi humorně vyřádilo v této parodii na známý případ Sherlocka Holmese. Impulsem k realizování této verze slavné záhady neméně slavného detektiva byl nápad, aby jí "undergroundový" režisér Paul Morrissey dal humorné ladění, z čehož také vyplynulo obsazení Holmese a Watsona komiky Cookem a Moorem (jenž si ve filmu zahrál kromě dalších rolí i Holmesovu bláznivou matku). Dále se film opírá o spolehlivé britské herce ve vedlejších rolích - objeví se zde Terry Thomas, Joan Greenwood, Denholm Elliott, Hugh Griffith, Spike Milligan a Roy Kinnear. Projektu se ujal producent Michael White, který měl už dostatečné zkušenosti s kombinováním fraškovité parodie a zároveň dodržením linie předlohy, jak je vidno z vydařeného montypythonovského snímku Žvahlav. Příkladem všudypřítomné nadsázky v tomto filmu budiž obsazení přátelského až roztomilého irského vlčáka do role "smrtící" baskervillské stvůry, nebo například i fakt, že v původním znění mají Holmes i Watson silný přízvuk, jenž se rozhodně neslučuje s jejich společenským postavením. Nechybí samozřejmě ani řada vtípků a humorných situací, často na účet jiných filmů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (21)

Master19 

všechny recenze uživatele

No je to nářez. Sir Baskerville v podání Kennetha Williamse má tak... ehm... charismatický pohled, že jsem měl při každém jeho mrknutí neodbytné nutkání se smát. Jakoby bezděčný, ale opravdu řízný anglický humor, posouvá kriminální linii někam do šedi 3. - 4. plánu. Nejdůležitější jsou tu brilantně zahrané postavičky, takže si "Wattyho", Holmesovu matku (i její podržtašku), bahenního lovce a další prostě zamilujete. Celkem vzato žádný zázrak, ale docela obstojná sranda. ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Toto byla asi jedna z nejhorších parodiích, co jsem kdy viděl. Jediné, co mi zde přišlo aspoň trochu vtipné byly odkazy na Vymýtače ďábla. Sem tam se vyloupla nějaká docela zábavná hláška (která díky dabingu vtipně nevyzněla), ale nic zásadního u čeho bych se musel smát nahlas. Děj je celkově poměrně hloupý a plný zbytečných scének, které slouží jen jako vata a nejsou vůbec vtipné (Holmes na masáži ...). ()

Reklama

LadyPupu 

všechny recenze uživatele

Tak tomu říkám anarchie! Výborná parodie na Holmese a Watsona. Sherlock je tu za blba, ale Waty - ten je úplnej imbecil :-) Dudley Moore v několika rolích ukázal, že má duši pankáče a nic, co se týká detektivních ikon, mu není svaté. Chvílemi tomuhle snímku sice možná lehce dochází dech, ale pořád je to, co se gagů a dialogů týká, nadprůměr. "Pane Smigote, Vy, momentálně mající jednu nohu, se ucházíte o tu práci pochůzkáře? O práci na Blatech, ke které jsou obvykle třeba přinejmenším dvě nohy v páru?" :-) ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Na začiatku dvadsiateho storočia napísal škótsky spisovateľ sir Arthur Conan Doyle jednu zo svojich najznámejších noviel z cyklu príbehov geniálneho súkromného detektíva Sherlocka Holmesa. Svetlo sveta uzrel "Pes baskervillský". Tajomný prípad starej smrtiacej kliatby šľachtického rodu ho zavedie, spoločne s jeho oddaným asistentom doktorom Johnom Watsonom, do nevľúdnych močiarov v juhozápadnom Anglicku, kde sa nachádza starobylé sídlo Baskervillovcov. Existuje viacero filmových adaptácií tohto horrorovo ladeného detektívneho príbehu. V roku 1978 sa chopil tejto témy režisér Paul Morrissey. Ten to však celé pojal v duchu parodickej komédie. Do hlavných úloh obsadil komikov Dudleya Moorea a Petera Cooka. Mne táto komediálna fraška vôbec nesadla. "Pes baskervillský" je pre mňa klasika, ku ktorej vyžadujem seriózny prístup. Toto bola nudná a trápna blbosť. * ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Chcete-li vidět úhlednou, řemeslně dobře zvládnutou komedii o detektivovi z Baker Street, odkážu vás na Soukromý život Sherlocka Holmese (1970, režie Billy Wilder). Pokud jste ale ochotni přehlédnout nějaké to šlápnutí do měkkého cestou za gagem vtipným k zbláznění, vsaďte na Psa baskervillského. Je to nevyrovnaný film a některé jeho složky balancují na hranici snesitelnosti (třeba další zženštilá kreace veterána Carry On... Kennetha Williamse nebo pomíjivě módní parodie na Vymítače ďábla). Na druhé straně má momenty, za které by se nestyděli ani Monty Pythoni. Denholm Elliott třímající letargickou čivavu, která během dialogu vymočí několikanásobek vlastní váhy nejméně vhodným směrem. Dialog na poště o různých metodách šifrování telegramů ("Místo všech slov na M napíšeme MASO a místo slov na S SALÁM."). Přijímací pohovor, kde se Sherlock Holmes s typicky britským taktem pokouší vysvětlit jednonohému muži, proč ho nemůže zaměstnat jako pochůzkáře. Přinejmenším pro tyto tři scény to musíte vidět. 70% ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama