Reklama

Reklama

Chlapec, který spoutal vítr

  • Velká Británie The Boy Who Harnessed the Wind (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Režisérský debut britského herce nigerijského původu Chiwetela Ejiofora vypráví příběh založený na reálných událostech o malawském školákovi, který svým vynálezem zachránil vesnici před hladomorem. William Kamkwamba (Maxwell Simba) navzdory nedůvěře okolí a tíživým podmínkám dokázal i se svým velmi omezeným vzděláním a možnostmi díky svému důvtipu přijít na způsob, jak v Malawi zajistit úrodu i v období sucha. Za pomocí otcova (Chiwetel Ejiofor) kola vytvořil větrný mlýn, který čerpal vodu a zavlažoval ornou půdu. Snímek mimo ústředního příběhu zobrazuje i složitou politickou, klimatickou a socioekonomickou situaci v Malawi na počátku století. Autentičnost dokresluje jazyk nyanja, jímž se po většinu filmu hovoří, lokální hudba a scény zobrazující místní rituály. (Candice)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (46)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Nikdy se nevzdat, bylo vždy motivací k úspěchu. A že na tom něco je, vypráví i tento snímek, jehož příběh byl sepsán na základě skutečné události zachycené ve stejnojmenné knize napsané Williamem Kamkwamba a novinářem Bryanem Mealerem, o čemž nás tradičně přesvědčí dobové fotografie skutečných jedinců na konci snímku. Afrika, chudá vesnice a v ní obyvatelé se závislostí na zemědělství. A tak nějak si vystačí, ale jen do té doby, dokud nepřijde katastrofální sucho. Snímek poukazuje na tamní život, o kterém se nám nejen ani nesní, ale ani si neumíme představit. Hlavní postavou je chlapec, který se v nějaké knížce dočte o větrné turbíně a dostane nápad, jak zavlažit pole. A jak už to tak bývá, cesta ke splnění snu bude hodně trnitá. A tak snímek vypráví příběh o tom, jak chlapec překonává překážky ve snaze něco udělat pro dobro všech. A je to velice silný příběh. Celý film má na svědomí Chiwetel Ejiofor, který napsal scénář, sám si ho natočil a zahrál si otce onoho chlapce. Ve výsledku je vidět, že moc dobře věděl, co dělá. Poukazuje se tu nejen na otázku klimatu, ale i na rostoucí industrializaci ve spojení s chudobou a nedostatečným vzděláním. Daná psychologie člověka je jednorozměrná. Se suchem přichází hlad. Jenomže ten se neobjevuje jako důsledek komplexních, ekonomických, sociálních a ekologických souvislostí, ale v důsledku přirozených klimatických jevů, které jsou částečně způsobené nedbalostí a chamtivostí. Tento film má hodně co do sebe, a byť se někomu může zdát, že v Africe je něco takového už po léta normální, jako varování může posloužit dobře. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Film stojí na hereckých výkonech. Nedělá jednoduchý portrét oběti, ale hluboce informovaný a plně vylíčený portrét kultury. Většina z nás o ní ví málo. Třináctiletý chlapec v Malawi vymyslí neobvyklý způsob, jak svou vesnici a rodinu zachránit od hladomoru. Podle pravdivé povídky Williama Kamkwamby. ()

Reklama

KosiR_ksr 

všechny recenze uživatele

Velmi citlivé sociální drama plné emocí. Zbytečně absurdní "vyvrcholení" filmu mi ovšem zkazilo pocit autenticity života v Malawi a toho, jak moc je příběh založený na skutečných událostech. POZOR Následuje spoiler (ne větší jako název filmu) a informace, jak to bylo ve skutečnosti: Dle soudobých článků reálný Kamkwamba za pomocí dynama nedokázal pohánět vodní pumpu, ale v kombinaci s vlastnoručně vytvořeným transformátorem získal krásných 12 V, které používal na svícení v domě. Vodní pumpa poháněná větrnou turbínou byla až jeho dalším výtvorem. Použitá filmová zkratka se moc nepovedla a je potřeba se nad ní povznést. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Na režisérský debut Chiwetala Ejiofora se jedná o více než solidní kousek. Je na něm sice znát, že námět je povídka na pár stránek, ale film naštěstí není jenom o chlapci, který spoutal vítr, ale i o životě v Malawi. A to i včetně letmého nahlédnutí na tamní politiku. No a i když je film občas trošku pomalejší, vůbec to nevadí. O životě v této africké zemi vypovídá více, než kdejaký dokument. Za mě super kousek. ()

PanOvocny 

všechny recenze uživatele

Ukázka skutečných reálií africké země Malawi, v níž čekání na déšť je jako smilování. Tento film podle skutečné události je důkazem, že v Africe jsou též chytré hlavičky. Jeden skvělý nápad a jeho zhmotnění v "polních" podmínkách může znamenat lepší úrodu, život, naději a pro hlavního hrdinu studium na vysoké škole ve Státech. Jedinou a citelnou kaňkou je emoční plochost dílka. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (1)

  • Natáčalo sa na autentických miestach v dedinke Wimbe a v meste Kasungu, ktoré leží na západe Malawi. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama