Reklama

Reklama

Odpočívej v pokoji

(seriál)
  • USA Six Feet Under
Trailer
USA, (2001–2005), 62 h 25 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Hrají:

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(63)

Obsahy(1)

Seriál společnosti HBO Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) patří ve Spojených státech k nejvýše ceněným původním televizním pořadům. Jeho tvůrcem je Alan Ball, známý filmovým divákům jako scenárista oscarového snímku Americká krása (1999). Jeho tvůrčí otisk je také na seriálu víc než patrný, v kresbě postav, střídání humorných scén s tragickými výjevy i v surrealistických vložkách, jimiž je děj prošpikován. V centru příběhu je rodina Fisherových z Los Angeles, která provozuje nezávislý pohřební ústav. Neustálými výčitkami stižená matka Ruth (Frances Conroyová), bodrý otec Nathaniel (Richard Jenkins), který sice v pilotním dílu zahyne pod koly autobusu, ale v dalších částech se vrací jako duch-komentátor, starší syn Nate (Peter Krause), vracející se k rodině po letech bezstarostného flákání, mladší syn David (Michael C. Hall), typický pečlivý funebrák, který se stydí za svoji homosexualitu, a konečně nejmladší dcera Claire (Lauren Ambroseová), která si jediná uvědomuje, že něco s jejím životem není v pořádku. Do života rodiny ještě významně zasahují tři postavy - černý policista Keith (Mathew St. Patrick), který je Davidovým milencem, svobodomyslná Nateova přítelkyně Brenda (Rachel Griffithsová) a její nezdárný bratr Billy (Jeremy Sisto). S výjimkou australské herečky R. Griffithsové (která za svůj výkon v první řadě seriálu dostala mj. Zlatý glóbus) jsou ostatní členové hereckého souboru sice méně známí, ale velmi přesně obsazení. Kromě Alana Balla, který je pod pilotním dílem podepsán nejen jako scenárista ale i režisér, se na seriálu podíleli další zajímaví režiséři, např. Miguel Arteta, Lisa Cholodenkoová a Alan Taylor, kteří se všichni už stačili prosadit snímky určenými pro kina, dál Rodrigo García (syn spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze) nebo známá herečka Kathy Batesová. Struktura jednotlivých dílů je v podstatě neměnná, nejdřív se seznámíme s mrtvolou (která vždy skoná nějakým bizarním způsobem), jejíž pohřeb tvoří rámec veškerého dění, a na tomto pozadí se zaplétají a zase rozplétají osudy jednotlivých členů rodiny. Příběh pilotního snímku byl navíc proložen parodiemi na reklamy; od této praxe však tvůrci v dalších částech upustili. Seriál Odpočívej v pokoji má zatím tři řady po třinácti dílech a ve výrobě je v současné době řada čtvrtá. Ze spousty vavřínů, jež seriál posbíral, lze připomenout celkem šest Cen Emmy (za první řadu) a navíc sedmnáct nominací na toto prestižní výroční televizní ocenění. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer

Recenze (368)

dee-key 

všechny recenze uživatele

Hodně dobrá podívaná. S prvním dílem mě to dost šokovalo. Celá ta vulgarita a otevřenost seriálu, zároveň černý humor a lidské charaktery a osudy vymyšlené a splácané dohromady takovým způsobem, že by to snad normální člověk nevymyslel. S prvními díly jsem to bral jako docela podařenou černou komedii, ale jak příběh pokročil, začíná to dostávat čistě dramatický nádech. Kdyby jsem se nemusel v každém díle dívat na líbající, nebo hůř souložící chlapy, bylo by to ještě lepší. Skoro 5* ()

MikeCool 

všechny recenze uživatele

TV-seriál. Velice zajímavý seriál, který není nikterak náročný a je defacto ze "života" jedné rodinky vlastnící soukromý pohřební ústav. Závěry dílů vás nikterak nenavnadí pro sledování dalších dílů, ale přesto Vás nutí v tomto seriálu pokračovat i nadále. | 1.série (80%), 2.série (??%), 3.série (??%), 4.série (??%), 5.série (??%), > Průměr: 80% (4*) | ()

Reklama

jahol 

všechny recenze uživatele

Po první sérii. Můj vztah k tomuto seriálu je letitý jako u málokterého jiného - každé úterý moje paní rezolutně jako nikdy jindy zabrala televizi pro ČT2 a já napůl pobaveně a napůl otráveně žasnul, co že ji to tak zblbnulo. Pak seriál dojel a upadl v pozapomenutí.. až do té doby, než jsem napsal nadšenou "recenzi" na The Wire a byl upozorněn, že právě Six Feet Under je něco, co byl ho mohlo trumfnout. No, po první sérii musím říci, že tomu tak sice není, na TOP1 se nedostal (monumentálnost zpracování The Wire je vyjímečná a neopakovatelná), ale do TOP desítky patří SFU určitě. Každý z třinácti dílů první série obsahuje několik velmi silných, skvěle zahraných a procítěných scén, které vás prostě musejí zasáhnout. Scénář neustále balancuje na hraně mezi komedií a tragikou, ale tahle hrana je sakra ostrá, něco zcela jiného, než laskavé přešlapování známé z řady brilantních filmových děl (Being there!), tady se občas žertuje doopravdy, občas si hraje scénář na výrobnu brilantních vtípků dohromady s divákem, ale přitom se tady hlavně stále umírá a smrt se myslí docela vážně. Už jen ten scénář by zhýčkanému jaholovi stačil na dobré hodnocení, ale za pět by to nebylo, tam vytahují tuhle pohřebnickou epopej úžasní borci, o kterých to je, mám je rád všechny (snad až na maniodepresivního bráchu), včetně Claire, která mnohým vadí, ale pro mne je (spolu s matkou) snad nejlepší postavou vůbec, připomíná mi totiž mého mladšího syna a náš velice hezky zmutovaný vzájemný vztah. Vřele doporučuji a pádím na další sérii...Po zhruba měsíci - druhá série stejně dobrá jako první, pak se to na můj vkus překlopilo do příliš depresivního ladění a malinko opakovalo, takže třetí a čtvrtá 4/5, poslední série ovšem opět výborná. A ano, posledních deset minut je (pojetím velmi originální) citový masakr. Problém je v tom, že k tomu, aby to z Vás vyrazilo duši, musíte vidět těch 64 předchozích dílů...Dodatek: Nad posledními sedmi minutami jsem neplakal, jako mnoho z Vás, ale už dva měsíce si je pouštím stále dokola, čtu si k nim na youtube nové a nové komentáře diváků omráčených silou okamžiku, a přemýšlím, v čem ta síla filmového sdělení, pro mnohé snad vůbec nejsilnějšího, jaké poznali, vlastně je. Z pohledu padesátníka jahola není co řešit, když nejsilnější vyznění získáte, pokud obrátíte celou časovou linku vzhůru nohama a podíváte se na seriál očima umírající stodvouleté Clair jako na seriál jejích vzpomínek na mládí. Takhle to, totiž, milí mladí, funguje, přesně takhle omamně, rozcapeně prožíváme mládí vstříc nekonečnému proudu nádherných okamžiků, které nás očekávají a na které se těšíme - a přesně jako auto řízené Clair život zrychluje, ubíhá, a zase zrychluje, aby ve vás z toho nekonečna očekávání zanechal jen velmi málo prchavého a začal do vás nemilosrdně bušit poznáním, jak to bylo neuvěřitelně rychlé... ()

cariada 

všechny recenze uživatele

Nebylo to špatný, ale na zadek jsem si nesedl, ani z tolik vychvalovaného konce, ten byl zajímavý, ale to je asi tak vše. Homosexuální linka mě tam vadila na tohle nemám chuť to sledovat a dělat že je to normální. Protože to normální není. Prakticky všechny postavy jsou psychicky narušený a zralý tak do Dobřan. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Tento seriál som si dlho šetril a minulý rok vo februári som si ho konečne komplet pozrel, keďže mi téma smrti a vyrovnávania sa s následkami bola blízka. Je to klasická vzťahová dráma o jednej rodinke, ktorá má pohrebný ústav a zápletka je neraz podaná dosť čiernohumorne, ale zároveň ponúka množstvo tém na zamyslenie bez toho, aby sa snažili diváka nasilu nejak poúčať. Prvá séria je absolútna dokonalosť a kľudne by sa záver série dal brať aj ako záver seriálu. Ja by som to bral rozhodne viac ako skutočný záver, ktorý ma minul. Ale o tom neskôr. Hlavným hrdinom seriálu je Nate Fisher, ktorý sa vracia domov potom čo otec rodiny náhle zomrie a proti svojej vôli sa nakoniec ostane doma a zapojí sa do rodinného biznisu, ktorý vždy nenávidel. Našťastie sa spozná s emocionálne labilnou Brendou s ktorou si začne divoká vzťah, ktorý sa bude tiahnuť celým seriálom. Ale rozhodne to nepôsobí tak otrepane ako nekonečne vzťahy z iných seriálov. Ďalšou postavou je perfekcionista a tajnostkársky David Fisher, ktorý je gay a randí s čiernym policajtom Keithom Charlesom. A napriek tomu jak otravne multi kulti to pôsobí na papieri, tak ich vzťah a vzťah Natea a Brendy ťahal celý seriál. Konečne som ja ako obyčajný heterák získal nejaký reálnejší náhľad na to jak to v takom normálnom gay partnerstve chodí. A rozhodne som nezistil len to kto robí mamku a kto taťku. :) Len tie občasné trojky do ktorých sa púšťali ma trochu sklamali. Potom tuje ešte klasická rebelujúca dcéra Claire, ktorá si v prevej sérii začne s Gabeo (môj obľúbenec Eric Balfour) a matka Ruth Fisher, ktorá začne rebelovať snáď ešte viac, keďže už má plné zuby úlohy domácej puťky. Ešte v prvej sérii sa mi tieto dve ženské postavy celkom páčili, ale v neskorších som im rozumel čím ďalej tým menej a o to viac ma srali. A poslednou stálou postavou je dokonalý aranžér mŕtvol Rico, ktorý robí v podniku Fisherových a funguje ako taká komická figúrka. Trochu mi bolo ľúto, že seriál nepokračoval s vtipnými čiernohumornými spotmi, ktorý sa objavil jedine v pilote. Záver série je pekne uzavretý a celkom šťastný. 10/10. __2.séria__ je stále kvalitná ale nevyhne sa seriálovému klišé. Keďže seriál mal úspech a evidentne sa dočká x sérii, tak scenáristi musia nejak posrať vzťah Natea a Brendy. Našťastie sa to nestane behom jedného dielu ale celej série, takže to pôsobí uveriteľne. Na jednej strane som mal chuť Brendu zabiť a na druhej som jej psychickú nevyrovnanosť kvôli jej minulosti chápal. A do toho sa tam furt motal ten jej brat Billy ktorého som mal tiež chuť nakopať a zároveň som ho ľutoval. Holt postavy tu nie sú čiernobiele, majú jak kladné tak záporné vlastnosti, ktoré majú korene v dojebanom detstve. Klišé a svätá pravda zároveň. A akokeby to nestačilo, tak sa tu rozbehne Nateov problém, ktorý vzhľadom na hlavnú tému seriálu dáva tušiť jak nakoniec vyústi. Vzťah Davida a Keitha sa zaujímavo posunul, keďže sme viac spoznali jeho ako inak temnú minulosť. Od tejto série ma začal až do konca srať Rico napriek tomu, že vďaka Freddy Rodríguezovi som sa na jeho postavu tešil. Koniec série je taký deštruktívny, takže v ďalšej sérii bude čo napravovať. 8/10. __3.séria__ dej sa posunul o niekoľko mesiacov dopredu a všetko je zrazu inak. Nateova operácia síce dopadla dobre, ale jeho manželstvo s Lisou úplne nefunguje. V druhej sérii Lisa pôsobila neskutočne roztomilo. Zato od tretej série sa z nej stáva neznesiteľná manipulatívna fúria. Nechápem jak k tej mene došlo. Prvú polovicu série v deji absentovala Brenda a aj keď je seriál o rodine Fisherových, tak práve dynamika medzi ňou a Nateom dodávala seriálu poriadne grády. Plus jej totálne pošahaná rodina bola vždy zdrojom zaujímavých príhod. Zato zápletka okolo Claire, ktorá je už na univerzite a má divný vzťah s Russellom, ktorého chce pretiahnuť ich učiteľ je divný. V tejto sérii sa objaví postava mladíka Arthura (Rainn Wilson v ďalšej úlohe podivína, ale tentokrát takého citlivého a napriek svojmu mladému veku so staromilským fetišom), ktorý má zvláštny vzťah s Ruth. Ale s príchodom James Cromwella to našťastie utli. S Ricom nevedeli čo ďalej, tak mu vymysleli manželské problémy. Sériu držal nad vodou hlavne vzťah Davida a Keitha. Od tejto série už tak dobre nefungovalo to ujasňovanie si pocitov u Natea cez príbehy nebožtíkov, ktorých pochovávali, ako v prvých sériách. Séria končí veľkou záhadou ohľadom toho čo sa stalo s Lisou. Mne chýbať nebude. 6/10. __4.séria__ po rozpačitej tretej kvalita štvrtej série ešte viac klesla. Alebo sa proste väčšina postáv začala správať príliš divne a vôbec som i nerozumel. Konečne sa dozvieme, čo sa stalo s Lisou. WTF spôsob ako sa zbaviť postavy. Nate sa s tým vyrovnáva celú sériu. Otrava. Manželstvo Ruth a George tiež nie je také dokonalé ako sa zdalo. David začal v tejto sérii strašne blbnúť a Keith sa dostal do zvláštneho prostredia v práci. Najviac ma bavila Brenda a jej vzťah s Joeom, ale bolo jasné, že to nevydrží. Zápletka ohľadom Rica a tej ženy ktorej pomáhal bola fakt blbá. Táto séria ma nonstop srala. Aspoň že sa to vyjasnilo medzi Nateom a Brendou. 5/10. __5. séria:__ potom čo sa v minulej sérii rozosralo snáď všetko, čo sa mohlo, tak sa v tejto skoro všetko na dobré obráti. Ale šťastie Brendy a Natea nebude trvať večne, lebo sa znova ozve starý kostlivec a prekvapivé a doslova šokujúce na tom všetkom je len to, jak rýchlo k tomu dôjde. Čakal som to až v poslednom diely. Ale aj keby k tomu nedošlo, tak by ich vzťah asi nikdy nefungoval, čo naznačí línia s Maggie. Ostatní si ale svoje vzťahy dajú dokopy. Dokonca aj magor Billy je v pohode. Rico si snáď svoje šťastie vo svojom vlastnom biznise tiež nájde. Posledné série bol osinou v prdeli. Celkovo je táto séria kvalitatívne niekde uprostred za solídnych 7/10. Kazí to len záverečná koláž v ktorej vidíme jak a kedy zomrie každá hlavná postava. Narozdiel od väčšiny divákov mi to nepripadalo ako dobrý nápad a vôbec ma to nedojalo. To je niečo, čo má ostať na fantázii každého diváka. Ako celok to je ale kvalitný seriál a rád som strávil čas v spoločnosti týchto dvoch rodín. Zo začiatku som mal radšej Fisherových, ale neskôr ma viac bavili pošahanci z Brendinej strany. Plus sa v seriály objavilo kopa známych hercov či už v epizódnych alebo väčších úlohách a zakaždým tie ich postavy boli zaujímavé. Napríklad Illeana Douglas sa objavila len v troch epizódach, ale bola tak vtipná, že mu bolo ľúto, že sa nestala stálou postavou. Čo sa týka hereckého obsadenia hlavných úloh, tak spomeniem hlavne trojicu Peter Krause ako sympaťák Nate, Michael C. Hall ako gay David je ešte pôsobivejší ako Dexter a Rachel Griffiths nie je môj typ ani fyzicky a ani postava ktorú hrala, ale aj tak som ju zbožňoval. A pochvalu si zaslúži aj fantastický CZ dabing. Celkovo je u mňa seriál za 7/10. () (méně) (více)

Galerie (475)

Zajímavosti (73)

  • Dvanáctá epizoda páté série (5x12) : Postava Brandiny dcery Willy Fisher Chenowithové je v průběhu dílu představována třemi různými kojenci. V úvodní scéně je použitá umělá "atrapa" novorozence. (DaViD´82)
  • Osmá epizoda první série (1x08) : Jde o jediný díl, kdy je zesnulý od začátku v péči Federica a nikoli jednoho z bratrů Fisherových. (DaViD´82)
  • Pátá epizoda třetí série (3x05) : Jediný díl, ve kterém se vůbec nedozvíme nic o smrti zesnulého. Je pouze nalezena lidská kostra v autě. (DaViD´82)

Související novinky

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (více)

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)

Každý trhák potřebuje hezkou holku

Každý trhák potřebuje hezkou holku

30.11.2007

Tak to prostě je. Minulý týden jsme psali o obsazení Sienny Miller do akčního G. I. Joe, a dnes tady máme další šťabajzny, které nejen svým hereckým talentem, ale i estetickými kvalitami podpoří… (více)

Sisto bude sčítavať ľud

Sisto bude sčítavať ľud

30.05.2005

Michelle Maxwell MacLaren, režisérka zanedbateľného množstva epizód televíznych seriálov ako "Akty X" alebo "John Doe", nakrúti celovečerný thriller POPULATION 436. Hviezda čiernohumornej HBO sérieu … (více)

Reklama

Reklama