Reklama

Reklama

Dobrodružství Sherlocka Holmese

(seriál)
  • Československo Z archivu Sherlocka Holmese (více)

VOD (1)

Série(2) / Epizody(13)

Obsahy(1)

Postava soukromého detektiva Sherlocka Holmese ožila v mnoha podobách na filmovém pláně i v televizi. Mezi nejúspěšnější adaptace ale patří britský televizní seriál, který byl vysílán mezi lety 1984 a 1994. Ve své nejslavnější roli se zde představil britský herec Jeremy Brett (1933–1995). Skládá se ze čtyř rozdílně pojmenovaných sérií a pěti delších televizních filmů. První na řadě jsou Dobrodružství Sherlocka Holmese, která byla natočena ve dvou řadách v letech 1984 a 1985. Celkem čítají 13 dílů a každý představí ucelený příběh s vyřešenou detektivní zápletkou. Jedná se o poměrně věrné adaptace knižních předloh Arthura Conana Doyla, které bývají řazeny ke klasikám detektivní literatury. (Česká televize)

(více)

Recenze (56)

Mapl 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Poklad britské tvorby 80. a 90. let. Velmi věrná adaptace více než 40 povídek. Často doslovně s vynikající výpravou a skvělými dialogy. Kdo ale výrazně vystupuje do popředí je Jeremy Brett. Pro českého diváka nepříliš známý herec. Sherlocka Holmese zahrál jako nikdo jiný. Absolutně geniální - grimasy, řeč (v originále je to něco nepopsatelného). Tady se blížíme hodně do TOP10 seriálů, pokud v nich už nejsme. Díly jako  Strakatý pás, Ďáblovo kopyto nebo Tančící figurky jsou ukázkou klasické detektivky a navíc ve spojení s Brettem. Za mě někde nad 95 %. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Zdejší fanoušci si chrochtají blahem, já tak nadšený nejsem. Netvrdím, že existuje lepší Sherlock Holmes než je Jeremy Brett. Neviděl jsem všechny jeho představitele. Nicméně Brettovi se podařilo vytvořit postavu chladnou prakticky bez emocí. Působí jako chodící mrtvola a to i pro fakt, že má ve tváři mrtvolnou bledost. Jednotlivé případy jsou vyprávěny tak, že je Holmes rozluští prakticky už ve svém domě a na místo přijíždí se skutečným odhalením. Absence byť jen náznaku hudby i v dramatických situacích, alespoň po většinu seriálu, neboť v závěrečných dílech druhé série se to zlepší, je dalším záporným momentem seriálu. Diváka pak musí monotónní vyprávění, dialogy i zápletky uspat. Těžko říct, zda Jeremy Brett je právě takový, jaký Arthur Conan Doyle chtěl, aby Holmes byl. Já zase tak velký fanoušek tohoto nejspíš nejznámějšího detektiva všech dob nejsem, ale závěrečné dva díly mi přeci jen trochu vylepšily mínění o tomto seriálu. Pozorní diváci si při pádu Sherlocka a Moriartyho všimnou, kterak jsou oba upoutáni na lana. ()

Reklama

chlievik 

všechny recenze uživatele

V porovnaní s Hercule Poirotom, je sága o Sherlockovi Holmesovi o poznanie slabšia. A.C.Doyle pravdepodobne nebol dostatočne komplikovaným až geniálnym na písanie takých spletitých príbehov ako Agatha Christie - pre mňa sú záhady, ktoré rieši Sherlock, buď veľmi priehľadné a vyriešim ich aj sám, alebo je záver tak naivný, a... nechcem použiť to slovo, ale... je primitívny, že som z toho až niekedy znudený a sklamaný. Myslím, že je aj možné, že sa Doyle snažil byť na tú dobu dosť "komerčným" (keďže detektívka bola ako žáner v tom období, najma ešte v období predtým, v podstate dosť "undergroundové" umenie), a tak sú podľa môjho názoru príbehy o Shelockovi dosť "zjednodušené", aby sa páčili širšiemu publiku. V porovnaní s Poirotom, ktorý prichádza pár desaťročí neskôr, je Holmes málo komplikovaný a kombinačný, ale je aj možné to, čo som spomenul vyššie, že proste Arthur Conan Doyle na to jednoducho nemal. Z tejto pozície hodnotím aj tento seriál, hoci Jeremy Brett je záruka istej kvality, no nie zas takej ako má David Suchet. Pozriem si tu a tam nejakú časť, ale kľudne si nechám nejakú epizódu aj ujsť, čo sa mi pri Poirotovi nestáva nikdy. Sherlock je dosť akčný v porovnaní s Poirotom, ja osobne preferujem Poirotov jemný strojený úsmev, bylinkový čaj, ríbezľový džús a až chorobnú čistotnosť, než Sherlockove behanie po vidieckych farmách alebo sledovanie stratených konských stôp niekde v chladnom anglickom nočnom daždi. Takže ani knihy a príbehy a tým pádom ani film/seriál o Sherlockovi nie je až taký uchvacujúci, ale anglické prostredie plné dažďa a nočnej tmy na kadejakých zámkoch sa mi páči, nesympatické je mi naopak, že Shelock je fyzicky príliš zdatný na to, aby používal mozgové bunky, hoci fajčí kokaín, čo je o ňom známe, ale čo je známe menej, je to, že Sherlock Holmes a doktor Watson boli podľa mňa homosexuáli, žijúci gaylife v tom období dosť nevyhnutne ukrytý pred zrakmi nezainteresovaných. Seriál celkovo hodnotím kladne, nie výrazne kladne, ale predsa je to viac plus než mínus. ()

PeteBuck 

všechny recenze uživatele

Prvý Sherlock, ktorého som videl. Pre mňa je Jeremy Brett najlepší Sherlock Holmes. Nech si hovorí kto chce čo chce. Aj zarytí Angláni - fanúšikovia Sherlocka uznávajú Bretta ako Sherlocka, ktorý ho vystihol po všetkých smeroch. David Burke sa mi páčil viac ako Edward Hardwicke. Pri týchto častiach sa od kníh odchyľovali len naozaj výnimočne, dokonca používali presne tie isté repliky ako v knihách. Paráda. Sem-tam niečo prifarbili. Napr. Prof. Moriarty sa v Lige červenovlasých nikde neobjavil. Ale pohoda. Keď som videl Posledný problém, bol som decko a nemohol som uveriť, že je Sherlock mŕtvy. To proste nemohla byť pravda! Potom mi brácho dal prečítať Dobrodružstvo v prázdnom dome a padol mi taký šuter zo srdca, že to bolo počuť na kilometre ďaleko. Tieto spomienky sa mi spájajú práve s týmto seriálom. ()

Bobšule 

všechny recenze uživatele

Televizní seriál s Jeremym Brettem jako Sherlockem Holemsem je můj zamilovaný. Viděla jsem pár jiných Holmesů,a le bohužel. Dle mého názoru je Jeremy Brett pro Sherlocka Holmese tím, čím je Sean Connery pro Jamese Bonda.(Ne, nespletla jsem se. Míním to opravdu takhle a ne naopak.) Myslím, že většina dílů se vyloženě zdařila a vůbec není na kšodu, že scénáře psali různí autoři. Styl zůstal stále stejný,a to je moc dobře. Co se - k mé obrovské potěše - zdařilo zachovat, byl suchý a "lehce" sarkastický Holmesův humor, který je mi nesmírně blízký. Prostě, ano, toto je přesně můj šálek čaje. ()

Galerie (120)

Zajímavosti (15)

  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Domácí pacient" se v tomto seznamu nachází na 18. místě. (PhillM.)
  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Spolek ryšavců“ se v tomto seznamu nachází hned na 2. místě. (PhillM.)
  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Námořní smlouva" tento seznam uzavírá. (PhillM.)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno