Genesis

Krátkometrážní / Horor / Romantický
Španělsko, 1998, 30 min

Sochár vo svojom ateliéri pracuje na dokončení sochy a vedú ho k tomu viac než len "umelecké" pohnútky. Ako vyplynie z kontextu príbehu, artefaktom sa snaží spodobniť svoju tragicky zosnulú partnerku. Svojím talentom (a vrúcnosťou nehasnúceho citu) jej postupne vdychuje život, vedomý si rizika, že každý akt stvorenia si pýta svoju daň... Krátkometrážny film nakrútil Nacho Cerdá ako súčasť trilógie pomenovanej príznačne Trilogy of Death. (Nick Tow)

Sancty

Po ôsmych rokoch od svojho debutu završuje Cerdà svoju Trilógiu smrti (La Trilogie de la Mort). Opäť za podpory klasickej hudby, opäť bez jediného dialógu a opäť inak. Pikantnú mäsiareň spred štyroch rokov vystriedala obrazová poézia. Tragický príbeh sochára, ktorý svoje posledné dielo privedie k životu za cenu straty toho vlastného ma neuveriteľne strhol. Režisér aj v tomto filme potvrdzuje, že nie je žiadny rutinér a pod jeho rukami vznikol vybrúsený klenot, pri ktorom som miestami zabúdal dýchať. Preniesť všetok ten smútok na filmový pás a podať ho ďalej spôsobom, akoby som sám stratil blízku osobu, chce kurevský cit a vycibrené oko. Filmu nemám vôbec čo vytknúť. Niekomu možno príde pridlhý a to aj napriek tomu, že trvá iba pol hodinu. To je asi tak jeho jediná chybička na kráse. ()

DaliGala

Nesnesitelně dlouhá záležitost, která na sebe pouze nabaluje emotivní témata a ukazuje symboly, aniž by vlastně něco zprostředkovala. Smrtka, dítě, láska, nehoda, anděl- režisér se nás snaží přimět k myšlence, že o něco doopravdy jde, ale k čemu to celé směřuje, víme již od prvních minut. Těch dalších dvacet lze již jen obdivovat úchvatnou kameru a přát si, aby to skončilo. ()

Psice

Film Génesis je prvním filmem tohoto režiséra, který jsem viděla. Oproti ostatním dvěma snímkům z „Trilogy of Death“, působí Génesis již mnohem vyzráleji – bez jakéhokoli záměru šokovat diváka. Cerdá se s délkou filmu vypořádal naprosto brilantním způsobem – bylo řečeno vše, co mělo být řečeno (a to navíc bez jediného slova). Proces metamofózy obou aktérů filmu byl tak strhující a opravdový. Naléhavost, s jakou vdechuje sochař své zemřelé partnerce život, je zcela odzbrojující a kontrast smrti a lásky je v Génesis doveden k naprosté dokonalosti. Film na mě působil atmosférou jakési křehkosti renesančních obrazů a celkový dojem oné křehkosti ještě umocňuje bravurně zvolená hudba. Citlivost, s jakou byl snímek natočen, mě naprosto ohromila – tak intimní a dojemný krátkometrážní film jsem opravdu dlouho neviděla... ()

Silviaxx

Nádherné. Až sa mi rozum pozastavuje nad tým ako tento človek dokáže divákovi podať príbeh. Pol hodinka bez jediného slova má v jeho podaní takmer vyššiu výpovednú hodnotu ako dve hodiny tárania o prudko filozofických úvahách. To ako nádherne dokáže sformovať a vizualizovať fantázie, ktoré ma v hlave je úžasné, pretože prostredníctvom neho môžem aj ja "snívať" a vidieť veci, ktoré by som bez jeho vedenia nevidela. Ako bolo spomenuté Genesis je až snové dielo, ktoré je opakom od Aftermath, ale napriek tomu tam nájdeme istú podobu. ()

foundation

Absolutne prekvapenie po vsetkych strankach pretoze po povodnom Aftermathe som toto necakal ani len omylom. O rovnych 180 stupnov otoceny protiklad ktory nema z Cedrovym predoslym filmom spolocne zhola nic. Upozornujem na to hlavne preto ze na niektorych internetovych strankach som nasiel toto pomenovane ako Aftermath : Genesis. Niekto kto by sa v tom hrabal by nejaku skrytu paralelu z toho mozno vytiahol ale ja som bol pripraveny iba na dalsie viac ci menej samoucelne nasilie. Ani nahodou. Genesis / ziadny Aftermath/ sa totiz plazi ku slovnemu spojeniu ,,umelecke dielo,, ci uz sa to niekomu paci alebo nie. Jasny priklad filmu ktoreho vsetky atributy smeruju k znamemu ponauceniu ze menej je niekedy rozhodne ovela viac.80 percent ktore su mozno dane aj tym uplnym prekvapenim z toho, co som nakoniec dostal. ()

Pitryx

Balada?? Horor?? Snová vize? No, skoro to vše lze k tomuto dílku přiřadit. Cerdá prostě umí. Jako vždy s kvalitní muzikou. Beze slov a ve zkratce vyprávěný příběh se zajímavým nápadem. 201303232655/3011 ()

djbarrel

Opravdu vynikající nápad, extra dobře a pochmurně zpracovaný, ve své podstatě se filmu nedá nic moc vytknout. Opravdu zajímavá a povedená fantazie. 75 % ()