Reklama

Reklama

Vyobcovaná

  • Čína Tian yu (více)
Čína / Hongkong / USA, 1998, 99 min

Režie:

Joan Chen

Předloha:

Geling Yan (kniha)

Scénář:

Joan Chen, Geling Yan

Hudba:

Johnny Chen
(další profese)

Obsahy(1)

Na první pohled by se mohlo zdát, že půjde o veselý film ze života školáků. Jenže jsme v Číně, píše se rok 1975, Maova kulturní revoluce právě vrcholí a autobusy plné dětských dobrovolníků odjíždějí doslova neznámo kam. Komunistická vláda vyslala v těchto letech na 7,5 milionu mladých lidí ze škol a z domovů do odlehlých částí venkovské Číny, aby tak "setřela ekonomické a sociální rozdíly mezi městy a venkovem". Mnohé z těchto skoro ještě dětí, se ocitlo v absolutní pustině a některé z nich se už domů nevrátily.

Příběh mladé Xiu Xiu (Siou-siou), dívky, která se stala hračkou v rukách místních stranických funkcionářů, odkázanou na život v chatrném plátěném stanu uprostřed nedozírných pastvin, ve společnosti prostého tibetského pastevce, je jedním z milionů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (32)

Dr.Cilka 

všechny recenze uživatele

Z mojho pohladu velmi zvlastny film. Uvod je putavy, mal som pocit ze toto bude zaujimava drama zo sveta cinskeho tinedzera. No potom ako bola hlavna hrdinka dobrovolne deportovana, dynamika filmu klesla na nulu. Dej (ak sa to vobec da poved) zacal byt nesmierne rozvlacny, nudny a mne ako divakovi jeho sledovanie sposoboval znacne utrpenie. Hlavna postava sa v podstate iba mota po cinskej pustine, obcas pokeca so svojim nomadskym eunuchom, a obcas ju pride niekto "nezistne navstivit". No na druhej strane musim uznat, ze ak tvorcom filmu islo prave o vykreslenie beznadeje deti, ktore vtedajsi rezim takto poslal osidlovat neosidlitelne, podarilo sa im to na vybornu. Zaver ma vytrhol sice z predchadzajucej letargie, no mam pocit ze mohol byt aj lepsi. A p.s. cesky nazov "Vyobcovana" je teda mimoriadne vtipny :) ()

Vitex 

všechny recenze uživatele

Po tomto filmu si už nikdo nemůže myslet, že ženy nebo číŇani neumí režírovat... Minimalismus pocit samoty a beznaděje umocŇuje až k nevydržení... symbolika vody a jablka... náznaky nenaplnitelné lásky... Na východě se pomalu začíná točit více hodnotných filmů než na západě... aspoŇ že tam, když už ne tu ()

Reklama

Luciana 

všechny recenze uživatele

Neskutečně krásný a smutný film o touze po svobodě, stesku po domově a ztracené nevinnosti. Tento příběh mladé čínské dívky, která se pod vlivem vlastního zoufalství rozhodne udělat cokoliv jen aby se mohla vrátit zpět domů je natolik silný, že ho řadím k tomu nejlepšímu co jsem doposud viděla. Musím zároveň vzdát velký obdiv režisérce filmu, neboť s takto kvalitním režijním debutem se setkáme už jen málokdy. Samozřejmě nesmím opomenout ani oba výborné hlavní představitele, krásnou hudbu a až téměř obrazově průzračnou kameru. A i když obvykle u filmů slzy neroním, v tomto případě jsem dala svým rozjitřeným emocím volný průběh. ()

insurgentes 

všechny recenze uživatele

Mohl to být krásný film, nebýt nesmyslného rozuzlení, které přichází bez varování a zcela bez logiky. Nemám to rád, když se něco nebo někdo ve filmu tváří, že má duchovní rozměr (teď mluvím o postavě Ťina), a nakonec z něj vyleze zcela nekonzistentní jednání hodné žáka páté třídy. Tomu se říká vodění za nos. A to já teda ne é. ()

manonfire 

všechny recenze uživatele

Vztah mezi mužem s poněkud zásadní fyzickou indispozicí, a dívkou prostitující pro zoufalou touhu k návratu domů, byl skutečně neobyčejný. Asijskou kinematografii v podstatě nemám rád, irituje mě svou pro evropana zcela přemrštěnou sladkobolností a hereckým afektem. O to víc mě potěší když najdu dílo z této provenience, které mě nadchne. To se stalo asi tak třikrát a Vyobcovaná je jedním z těchto unikátů. 80% ()

Zajímavosti (1)

  • Přestože americký distributor tvrdil, že byl tento film v Číně zakázán kvůli sexuálnímu a politickému obsahu, pravdou je, že scénář filmu schválila právě čínská vláda. Film byl zakázán jen proto, že se filmaři rozhodli, že nebudou čekat na potřebná povolení pro natáčení v Tibetu. (Cheeker)

Reklama

Reklama