Reklama

Reklama

Kojak

(seriál)
Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, (1973–1978), 95 h 35 min (Minutáž: 45–52 min)

Tvůrci:

Abby Mann

Předloha:

Selwyn Raab (kniha)

Scénář:

Jack Epps Jr., Halsted Welles, Abby Mann, William P. McGivern (více)

Hrají:

Telly Savalas, Dan Frazer, Kevin Dobson, George Savalas, Sylvester Stallone, Roger E. Mosley, Lee Wallace, Michael Mann, Ken Foree, Robert Alda, Louise Sorel (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(118)

Holá hlava, lízátko a neúnavný smysl pro spravedlnost... Divácká obliba kriminálních seriálů je jednou z mála jistot, na něž se můžeme spolehnout. Lidé měli vždycky rádi záhady a obdivovali ty, kteří je dokázali rozlousknout. Stejně jako v literatuře, i v televizní tvorbě hraje tento žánr nezastupitelnou roli. Pamětníci si jistě vzpomenou, že první zahraniční seriály, jež se v šedesátých letech objevily na tehdy ještě černobílých obrazovkách, byly právě detektivky a shodou okolností pocházely obě z Francie – Abonent na lince U a Inspektor Leclerc. Ve Spojených státech má kriminální (či policejní) žánr dlouhou tradici a za sebou neméně dlouhý vývoj. V sedmdesátých letech se v něm objevily do té doby příliš nevídané realistické tóny a průkopníkem v tomto ohledu byl právě Kojak. Jeho kvality byly natolik zřejmé, že se holohlavý detektiv v podání Tellyho Savalase dostal dokonce k československým divákům ještě před revolucí, i když teprve na přelomu osmdesátých let a v přísně výběrovém klíči. Nejdřív byla odvysílána dvojepizoda Vraždy v Čínské čtvrti (tehdy nazvaná Výkupné) po níž následovalo v průběhu tří let pouhých sedm epizod). Tehdy také vznikla poněkud počeštěná forma výslovnosti jeho jména (Kožak místo správného Koudžek). Poručík Theo Kojak z 13. okrsku na jižním Manhattanu byl špičkovým detektivem oddělení vražd. A také nepřehlédnutelným exemplářem – holá hlava, byť většinou skrytá pod kloboukem, lízátko v koutku úst, cynický smysl pro humor (who loves ya, baby?) a buldočí urputnost při prosazování práva, ne vždy respektující platné policejní předpisy a přání nadřízených.
Seriál vznikal zčásti v reálných exteriérech a jeho příběhy byly zakotveny v reálném světě. Jeho tvůrce Abby Mann (1927–2008) proslul především jako scenárista Kramerova dramatu Norimberský proces, za něž dostal Oscara, a jeho snaha o realistické vidění a psychologickou kresbu hlavních postav prostupuje celým seriálem, který se nakonec vysílal pět sezon (1973–78). Představitel titulní role, herec řeckého původu Telly Savalas (1922–1994) se díky němu stal hvězdou a za svůj výkon mj. dostal Cenu Emmy a dva Zlaté glóby. Pod pěti epizodami je také podepsán jako režisér. Jeho mladého parťáka Bobbyho Crockera ztělesnil Kevin Dobson a šéfa detektivů kapitána McNeila hrál Dan Frazer. V úloze jednoho z Kojakových kolegů Stavrose účinkoval Savalasův mladší bratr George, který byl v závěrečných titulcích prvních dvou řad uváděn pod jménem Demosthenes. Mezi herci, vystupujícími pohostinsky v jedné či více epizodách nalezneme jména slavná (Lola Albrightová, Martin Balsam, Paul Anka, Leslie Nielsen, Ruth Gordonová, Eli Wallach) či na svou slávu teprve čekající (Harvey Keitel, Hector Elizondo, James Woods, F. Murray Abraham, Sylvester Stallone, Edward James Olmos). A to samozřejmě není konečný výčet. Telly Savalas se s časovým odstupem ke své nejznámější postavě vrátil v několika televizních filmech a v roce 2005 byl učiněn pokus o jeho oživení. Nový seriál Kojak, v němž hlavní roli vytvořil Ving Rhames, však byl už po devíti epizodách zrušen. (Česká televize)

(více)

Recenze (116)

Monicina 

všechny recenze uživatele

Sympatický a v tej dobe aj istým spôsobom Sexy Kojak, s ľudským prístupom k obetiam. V 80-90 rokoch som to hltala, a nevedela som sa dočkať ďalších dielov. Prostredie amerického veľkomesta, dobre zohraný policajný tím, vážne zločiny, ľudskosť a zmysel pre spravodlivosť Kojaka a jeho ľudí je americká klasika z tej doby. V tej dobe sme to všetci hltali. Dnes, keď občas dávajú ten seriál je to už trochu slabšie, ale zmenila sa doba. Mladších divákov, ktorý to videli až behom posledných 15 rokov to asi nezaujalo. ()

swed 

všechny recenze uživatele

Nízké hodnocení mnoha seriálů je mi záhadou (stačí porovnat zdejší výsledky s imdb!). Vsadím se, že většina diváků tyto seriály ani neviděla, nebo se jejich hodnocení opírá o letmé zhlédnutí několika epizod, které si nedokážou zařadit do příslušného kontextu. Nejinak je to v případě tohoto seriálu. "Kojak" je průkopníkem v oblasti krimi, s výbornou atmosférou, prokreslenými postavami a reálným scénářem. Dnešní hyper-moderní seriály typu "CSI" sázejí pouze na efekt a ve srovnání s "Kojakem" působí velmi naivně a nereálně. Zdejší hodnocení (nejen) tohoto seriálu je tedy důkazem, že většina hodnotících viděl "Kojaka" maximálně z rychlíku. 8/10 ()

Reklama

MM11 

všechny recenze uživatele

Kriminálka ze staré školy s charismatickým Telly Savalasem, velice podařené... Tenhle prostovlasý drsňák s řeckými kořeny je tím pravým pro špinavé ulice velkoměsta. Případy sice zřídkakdy oslňují originalitou, staví na atmosféře a takové, jaká dnes není nikde k vidění. Zub času ohlodal jen technickou stránku, ale "špinavost" a charismatičnost Kojaka nechal být. I po letech solidní. ()

worm14 

všechny recenze uživatele

Dnes už pěkně stará klasika. Místy seriál ztrácí dech ale celkově Kojak úroven má. Takový seriál na všední odpoledne. Telly Savalas už zůstane pro všechny lidi poručíkem Kojakem. Byla to jeho životní role a snad všichni Kojaka znají. U nás se Kojak svezl s vlnou amerických seriálů v 90tých letech, ale to mu rozhodně kvalit neubírá. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Kdyby Telly nenatočil už nic jiného, tak seriálový Kojak mu zajistil nehynoucí slávu. Mně na tomhle seroši baví nejen Kojak sám, ale i ta doba sedmdesátých let. Manhattan brázdí neskutečné káry vskutku mamutích rozměrů a všemožných tvarů, přičemž zádím dominují dlouhé pruhy rudých světel... Lidi sou oháklí dle té doby, široké límečky, kotlety.. prostě sedmdesátky. Občas si to jako jednohubku v telce dám. V souhrnu se jedná o solidní televizní průměr s chytlavou ústřední melodií. Tři klobouky. * * * ()

Galerie (45)

Zajímavosti (24)

  • Telly Savals (Kojak) jedného dňa dostal list odoslaný z Afriky, na ktorom bola uvedená len táto adresa: Kojak, USA. Pisateľ nevedel adresu obľúbeného herca, a tak napísal len toto. Zamestnanci americké pošty ale pochopili, kam chcel odosielateľ list poslať, a tak ho bez problémov doručili adresátovi. (kalnel)
  • V této epizodě Kojak (Telly Savalas) zkouší žvýkat tyčinku z lékořice jako náhradu za lízátko. (Radek273)
  • V sedmdesátých letech byl seriál přeložen do maďarštiny. László Inke, který Kojaka daboval, se tak podobal Tellymu Savalasovi, že v Maďarsku natočili film s Kojakem, kde si zahrál hlavní roli. Film se jmenoval Kojak Budapesten (1980) a narozdíl od seriálu byl černobílý. Kojak zde byl představen jako maďarský rodák a před emigrováním byl celkem nemotorným policistou. (HappySmile)

Související novinky

Z Vina Diesela bude nový Kojak

Z Vina Diesela bude nový Kojak

21.06.2015

Člověk by řekl, že půjde o jeden z těch projektů, nad kterými se rychle zavře voda. Ale kupodivu ne. Remake seriálové klasiky Kojak, který studio Universal chystá s Vinem Dieselem (Rychle a zběsile 7… (více)

Vin Diesel konečně zaútočí na Řím?

Vin Diesel konečně zaútočí na Řím?

25.12.2012

O tomhle projektu slýcháme v nepravidelných intervalech už dobrých deset let. Pro Diesela jde dokonce o celoživotní sen – příběh o velkém kartáginském vojevůdci jej zaujal už jako dítě. Historický… (více)

Reklama

Reklama