Reklama

Reklama

VOD (1)

Série(4) / Epizody(45)

Obsahy(1)

Nádherná a svobodná kavalkáda nonsensů, satirických skečů a britsky vykutálených slovních a situačních hříček od pánů, jejichž jména znějí skoro jako jména svatých - John Cleese, Eric Idle, Terry Jones, Graham Chapman, Michal Palin - doplněné animacemi velkého a divokého Terry Gilliama, zahajuje přehlídku odvážných, kteří souhlasili ocitnout se v jejich zářícím stínu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (444)

Mr. Filuta 

všechny recenze uživatele

S Cirkusem je to těžké. Bylo by neupřímné neříci, že momenty absolutní briliance, kdy divák dosahuje mentálních vyvrcholení, střídají momenty absolutní hluchoty. A to docela zabolí ve chvílích, kdy je z nich složen i celý díl. Tuhle bandu samozřejmě zbožnuju, stejně jako jejich filmy, ale to neznamená že si od nich nechám naservírovat cokoliv. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

(Viděny kompletní 4 série) „Takže, berete si vy, čtyři chlapci, tyto dvě dívky, aby se staly vašimi sedmi nevěstami?“ - Ano, pane.“- „Tak a běžte si psát úkoly.“ Začnu zápory. Když pominu kolísavost kvality humoru (+ smutný fakt, že 4. série bez Cleese je slabší) a mé osobní indispozice (řadu britských reálií neznám a hrátky s angličtinou plně nedocením), problém mám jen s Gilliamovou animací. Je sice plná fantazie a originality, ale já se u ní zasmál málokdy (zavděčil se mi hlavně parodií na 2001, alespoň někdo ji přesně vystihl). Klady však jednoznačně převažují. Inovativní zpracování skečů, vysoká četnost těch výborných, přechody mezi nimi, (ne)pointy, velmi odvážné narážky, kreativní práce s úvody a závěrečnými titulky…to vše a mnohem víc nabízí dílo, které bez nadsázky boří a posouvá hranice absurdního humoru. Srdeční záležitost, dávám slabších, ale přesto 5*. Oblíbené skeče: The Mouse Problem, The Dirty Fork, Silly Job Interview, The Lumberjack Song, Piranha Brothers, Mosquito Hunters, Scott of the Antarctic atd. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

V tvorbě MPFC rezonuje svoboda 60. let minulého století, vždyť tenhle sextet doslova vyhodil do vzduchu konvence v instituci zvané televize, jako skuteční novátoři televizní zábavy porušili základní pravidlo komediálního žánru, neboť stavěli skeče bez pointy, navíc dali volný průchod svým anarchistickým tendencím exaktně obsaženým v zesměšňování autorit coby základní podstatě jejich podvratného humoru (královny, úřednického aparátu, armády, BBC...), významnou složkou skečů byla satira (namířená často proti střední třídě), karikování postav i pozic ve společnosti, utahování si z autorit, generační revolta, záměrně volili humor, kde převládala situační komika, ale také parodie, hra se slovy, nadsázka, ironie, mystifikace, absurdno, surrealismus, pásmo skečů jako volný proud vědomí vystavěné tak, že jednotliví pythonovci navazovali volně jeden na druhého bez výrazného ohraničení, jeden skeč přechází volně do dalšího jako metafora toho, jak rychle se mění vědomí i svět. Podvratná filosofie absolutní svobody a vzdor namířený proti autoritám představujícím uniformy, pozice, statusy... Do té doby nebyl také v televizi uveden zábavný pořad, který by již do svých základů zakomponoval animaci jako nositele poznávacího trademarku. Televizní zábavná tvorba jako akt absolutní svobody (neboť institut komiky umožňoval beztrestně říci prakticky vše), intelektuální vedle spontánního, faktické vedle dadaistického, smysluplné vedle nonsensového, naprosto synkretický pelmel podnětů, odkazů, zdrojů, aluzí a především vlastní invence. Monty Pythonův létající cirkus ... ,,And now for something completely different..." ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Zde v kolonii lvounů vidíme mohutného lvouního býka, jak zahání vetřelce, jenž se snaží vetřít do jeho harému. Tento vzorec agresivního chování je pro tyto dokumenty typický.“_____Vtipný intelektuál = dobrý intelektuál. Chcieť napísať niečo vecné o zoskupení Monty Python je dvojsečná sekera, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou skončí s nápisom „suchár“ zaseknutá v hlave autora. Takže i keď som plánoval veľmi seriózne a poučene hovoriť o tom, ako sa za naoko absolútne surrealistickými skečmi skrývajú rafinované a premyslené koncepty s dôsledne motivovanými prvkami, dômyselnou nadväznosťou, navracaním sa k skorším rekvizitám, vtipom a situáciám (a to pokojne i naprieč desiatimi a viac epizódami), a napokon celej tej sockultúrnej satire nekončiacej ani u metareflexie samotného média a platformy, budem čušať a radšej zvolám: Viac anarchie do televízie! Viac slobody do éteru! A keďže klišé musí byť... „A teraz niečo celkom iné!“ 100% ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Tohle snad ani nemá cenu komentovat. No dobrá, má. Představte si ten nejujetější humor, nejlépe anglický, se kterým jste se doteď setkali. A pak si představte, že ten humor stojí na hlavě, poskakuje vzad a od země se odstrkuje ušima. Zhruba to je Monty Pythonův létající cirkus. Je to genialita, mistrovské dílo. Jo a taky je to děsná volovina a nechutnost plná bizarních zvráceností a exkrementozních zprasenin hodných intelektuála čtvrté cenové skupiny s papíry na hlavu.__Můj nejoblíbenější Python: John Cleese.__Můj nejoblíbenější skeč: Dennis Moore. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (28)

  • V roce 1971, když se připravovala 3. série, chtěla stanice BBC smazat videokazety se staršími díly seriálu. Tehdy šlo v televizi o běžnou praxi. Kazety s televizními pořady se z finančních důvodů přemazávaly, aby se daly znovu použít. Členové komediální skupiny se pochopitelně zděsili a Terry Gilliam veškeré kazety od televize zakoupil. Díky tomu se dochovaly všechny díly seriálu. Když televize poté chtěla pořad reprízovat, musela Gilliama požádat o zapůjčení pásek. (Wishkah)
  • Terry Jones popisuje způsob, jakým komediální skupina původně prezentovala televizi svůj plánovaný seriál, takto: „Když jsme šli do BBC poprvé, seděli kolem stolu všichni ti šéfové, kteří se nás ptali, o čem ten náš pořad bude. A my jim suše oznámili, že ještě nevíme. Tak chtěli vědět, na koho to má být zaměřené. Odpověděli jsme, že ještě nevíme. Pak se zeptali, jestli v tom bude nějaká hudba, na což jsme po pravdě odpověděli, že ještě nevíme. Nakonec řekli, ať jim alespoň prozradíme, jak se to bude jmenovat. A my pokrčili rameny, že ještě nevíme. Chvíli bylo ticho a pak jeden z těch šéfů pronesl: "Aha. Ale bude to mít jen třináct dílů, platí?" (conejo)
  • Asteroid 13681, který byl objeven v roce 1997 v Kleťské observatoři, byl pojmenován „Monty Python“. (Vrata88)

Související novinky

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

V nedožitých 78 letech nás v úterý opustil velšský herec, scenárista, režisér a v neposlední řadě spisovatel, Terry Jones. Člen světoznámé britské komediální skupiny Monty Python vystudoval… (více)

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

53. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival, který byl zahájen vzpomínkovým filmem na Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky (1965), se letos nesl ve znamení velkých… (více)

Stříhat, stříhá, stříká, krev!

Stříhat, stříhá, stříká, krev!

13.10.2006

To, že absolutní vetšinu kadeřníků tvoří masoví vrahové s vážnými psychickými problémy, všichni dobře víme už od dob Monty Pythonů. Bohužel, mnozí z nás tento alarmující fakt ještě i dnes berou jen… (více)

Reklama

Reklama