Flash

USA, (1990–1991), 18 h 7 min (Minutáž: 46–93 min)

Předloha:

Robert Kanigher (komiks)

John Wesley Shipp, Amanda Pays, Alex Désert, Vito D'Ambrosio, Biff Manard, Mike Genovese, Robert Z'Dar, Ian Buchanan, Dick Miller, Ken Foree, Yvette Nipar (více)

Epizody(22)

Policejní vědec Barry Allen pracuje v laboratoři a jednoho dne dojde k vážné něhodě. Barryho odmrští blesk a on bezvládně padá na zem. Zázrakem přežije a brzy si uvědomí, že je nositelem určitých pro člověka neskutečných schopností, kdy může uběhnout obrovskou vzdálenost během několika málo vteřin a prakticky během chvíle se dostat tam, kam potřebuje. Se svými schopnostmi se svěří vědecké pracovnici Tině McGee, která mu pomůže kontrolovat jeho síly a vyrobí mu oblek (s motivem blesku), který je pro něj nepostradatelný - netrhá se jako běžné oblečení. V této době je zavražděn Barryho bratr Jay, který rovněž pracoval jako ochránce zákona. Barry chce pomstít smrt svého bratra a nastolit pořádek tam, kde kriminální živly terorizují obyvatelstvo. Využije svoje nadstandartní fyzické schopnosti a již nadále pod jménem Blesk nastoluje pořádek všude tam, kde se děje bezpráví. (FIBO)

Recenze uživatele majo25 k tomuto seriálu (23)

Flash (1990)

V prvom rade je fajn, že seriálový priestor dostala aj neotrepaná komixová postava. Po prvých dvoch epizódach, kedy to malo slúšný nášlap, sa zápletky posunú skôr k priemeru, takmer ničím neprekvapia a svoj priemerný tieň sa im už prakticky nedarí prekonávať. Všetko sa to utápa v jednoduchom spracovaní so silnými komediálnymi prvkami, rýchlymi dialógmi - teda niečo na spôsob o 3 roky mladšieho hraného seriálu Superman, čo už je ale typická komédia. Postavy sú celkom sympatické, obsadenie hlavnej postavy je vhodne vybrané, z toho pohľadu je to seriálová klasika, na ktorú sa dá spoľahnúť. Dokonca aj efekty celkom ujdú, aspoň väčšinou. Horšie je to s nápadmi, ktoré ak nejaké sú, tak sa neustále recyklujú. S rýchlosťou sa totiž velké zázraky robiť asi nedajú a hlavne, keď je to často otočené na srandu (bohužiaľ taká sranda, pri ktorej sa človek nezasmeje, ani neuškľabí), tak to začína už po pár epizódach aj nudiť. Hlavná postava je síce sympaťák, ale aj hlupák a strašná naivka, až si musí divák klepať na čelo, že pointa lsti, pasce alebo rizika napadne už aj dieťa, len Flash je prekvapkaný a sadá na každý každučký lep zločincov. Jeho rýchlosť používajú tvorcovia len vtedy, ak  sa im to hodí, z čoho vyplýva veľmi veľa logických chybičiek a zjednodušení. Seriál vyzerá, že je určený iba pre deti a mládež - Flash je až prílišný správňák, žiadneho zločinca nezabíja, ani im často neoplatí násilie páchané na ňom samotnom - maximálne ich tak zviaže, povie nejaký slovný bontón a nechá tak - cool by to bolo možno tak v 50. rokoch, nie v deväťdesiatkách. Zápletky postrádajú nápady, chýba akékoľvek napätie či atmosféra a tak 22 epizód je jednoducho veľa. Na viac ako na ľahký nadpriemer to bohužiaľ nie je. ()

Pilot (1990) (E01)

Komixový pilot k seriálu, ktorý by som v čase uvedenia asi veľmi žral a spomínal s veľkou nostalgiou. Preto odpustím pár nedotiahnutých vecí a oceňím charizmatického - aj keď menej známeho komixového - hlavného superhrdinu. Ostatné postavy sú celkom fajn, nechýba tomu humor a dobré hlášky. Rovnako za efekty sa nemusia tvorcovia vôbec hanbiť. Záporáci boli síce slabí, ale verím, že v nasledujúcich častiach seriálu prídu aj lepší. ()

Out of Control (1990) (E02)

Trasformácia ľudí i zvierat, záporácky známy-neznámy a príjemná mysteriózna zápletka ala Jackyll a Hyde. ()

Watching the Detectives (1990) (E03)

Síce je spomenuté, prečo nosí Flash svoju masku, vznešené ideály a povaha, ktorá nezabíja, ale nikde nie je napísané, že nemôže ľudí za hranicou zákona zraniť. Je prílišný mäkkýš a sám si tak kope hrob. Celkovo mi to pripomenulo seriál Superman, niečo na hranici medzi akčnou drámou a komédiou, v pozadí ktorých sú mocní muži. Nejde mi z hlavy jeden lapsus: keď Flash cez niekoho prefrčí, tak je očividný závan vetra; keď však podvádzal v kasíne, rýchly pohyb akosi žiadny závan vetra nevyvolal. ()

Honor Among Thieves (1990) (E04)

Banda zlodejov, každý z iného fachu sú celkom fajn záporáci, aj keď Flash nebol celý čas vo svojej koži. Opäť jeden logický lapsus: náraz auta u neho spôsobil pád...ako keby tento superhrdina nebol ani zvyknutý na rýchlu jazdu a tiež rýchle spomalenie. ()

Double Vision (1990) (E05)

Kombinácia high-tech záporákov ovládajúcich Flasha a mexickej čiernej mágie je prinajmenšom zvláštna. Občas fajn, občas trápnosť. Opäť je divné, že Flash v boji so záporákmi používa svoje hyperschopnosti iba niekedy a v tejto epizóde sa občas správa aj ako nerozmýšľajúci kretén. ()

Sins of the Father (1990) (E06)

Hriechy otca musí riešiť vždy syn a ani tentoraz to nie je výnimka. Záporak je bežný chlapík, žiadne nadprirodzené sily či presila kumpánov, napriek tomu je v pohode, hlavne je dobre obsadený Paulom Koslom. Slabšie je to, čo sa týka Flashových rodičov, ktorí pôsobia dosť prestarnuto a pri akcii nepôsobia ktovieako dobre, skôr smiešne. ()

Child's Play (1990) (E07)

Z Flasha sa stáva pestúnka dvoch pouličných detí a ak to má byť smiešne, ako mu skáču po hlave, zneužívajú ho a nie sú za to ani nijak potrestané, tak je niečo zle. Nemá to ďaleko k trápnosti. Zápletka s excentrickým chemikom produkujúcim špeciálne smrtiace drogy je skôr slabšia a nedokáže to výraznejšie potiahnuť. ()

Shroud of Death (1990) (E08)

Slabá záporáčka, s ktorou sa ale Flash kupodivu dosť trápi. Pobaví aspoň humor ohľadne vzťahu šéfa polície a jeho snúbenky. ()

Ghost in the Machine (1990) (E09)

Duch v stroji alebo aj reštart jednak dávneho mestského zločinca z 50. rokov a jednak maskovaného vykonávateľa spravodlivosti, akéhosi predchudcu Flasha. Téma síce može byť, ak to beriem ako poctu oldies komixovkám, kde záporáci používali vtedy novú techniku s videom a rádiovými vlnami. Ale inak je to nezmyselná taškarica, kde sa 30-rokov spiaci mladý záporák ako mávnutím čarovného prútika superrýchlo zoznamuje so svetom internetu. Internet síce v 1990 existoval, ale určite sa s ním nedali ovládať všemožné veci ako je tomu dnes. ()

Sight Unseen (1991) (E10)

Konečne trochu vážnejšia epizóda, v ktorej treba Flashovi makať na troch veciach súčasne. Aj keď ten je k druhej strane až nečakane benevolentný. Škoda, že nie je spomenuté, ako to, že neviditeňé vlny spôsobujú aj väčšiu silu záporáka. Ale konečne trošku napätia. ()

Beat the Clock (1991) (E11)

Nie zlá zápletka o odsúdenom na smrť a hľadaní dôkazov pre jeho nevinu v posledných dvoch tikajúcich hodinách, len toho všadeprítomného jazzu bolo príliš veľa na môj vkus. ()

The Trickster (1991) (E12)

Záporák v podaní vyšinutého iluzionistu je skôr zlý vtip ako niečo, na čom sa dá budovať kvalitná zápletka. Príliš veľa komičnosti, a to aj na tento seriál. Akurát Flash si stíha naraziť nejakú tú pipku. ()

Tina, Is That You? (1991) (E13)

Zlá Tina, zlá. Flash si nedokáže poriadne poradiť ani z trojicou báb, ktoré sa vydávajú za ženský gang. Aj keď väčšie potiaže má až s Tinou. Viac vzťahová záležitosť než tradičná 'flashovská', ale nakoniec sa to dá zniesť. ()

Be My Baby (1991) (E14)

Batoľatá nie sú práve najatraktívnejším prkom komixových či aj iných seriálov. Až veľmi často to skĺzava do komična a riešia sa rodinné záležitosti. Zaujmä aspoň Robert Z'Dar, večný herecký záporák s najväčšou bradou vo filmovom priemysle. ()

Fast Forward (1991) (E15)

Že sa Flash ocitá v budúcnosti, je fajn, je to také sci-fi oživenie seriálu. Aj keď ten dôvod, prečo sa tomu tak stalo, je smiešny. Rovnako ako aj riešenie problému. To všetko okolo je typicky pritiahnuté za vlasy, napr. keď sa Flash nedokáže vyhnúť rakete. Niektoré postavy vyuerajú v budúcnosti príliš staro, iné sa zasa nezmenili. Julio vyzerá ako Ruud Gullit. ()

Deadly Nightshade (1991) (E16)

Návrat Nightshade-a, ktorému pribúda aj smrtiaca dvojička. Flash tak hrá iba druhé husle. Zaujmú dve seriálové hviezdy - Richard Burgi ako hviezda seriálu Sentinel a Denise Crosbyová alias Tasha zo seriálu ST:NG. ()

Captain Cold (1991) (E17)

Slabší záporák vyzerajúci ako dvojník Steva Martina, kilá televíznej peny, pardón snehu a otravná novinárka na Flashovom krku. Napriek tomu to ušlo. ()

Twin Streaks (1991) (E18)

Vcelku zaujímavá zápletka. Konečne sa má Flash s kým hrať. Akurát, že jeho kamarát na hranie je infantilný. ()

Done with Mirrors (1991) (E19)

Záporák s hologramami, ktoré (nie kupodivu) dostávajú aj Flasha, rovnako ako blonďavá femme fatal. ()