The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (více)

Série(5) / Epizody(60)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

3DD!3

PRVNÍ: Když deš přes zahradu, musíš si krejt záda... Výborné. Reálně působící sonda, která nahlíží do drogami prolezlého podsvětí Baltimoru. Policejní práce má hodně daleko do z prstu vycucaných řešení přefiltrovaných bruckheimerovských CSI, kde se díky zlámanému nehtu v Coca Cole posílají sérioví vrazi do vězení. Tohle je TA nepříjemná realita, kde ty hlavní svině vyklouznou (v nejhorším případě s minimálním trestem) a na policajty, kteří dělají svoji práci tu zákonodárné orgány pohlíží jako na obtížný hmyz, který dělá víc škody než užitku. Vidíme sestavování jednotky policajtů z nichž každý má své kvality, ale i vady. Úplatný polda, ochlasta, práskač, flákač, blbec, vyberte si. Postupně si vás, ale stejně získají všichni. Bunk rulezz. DRUHÁ: "Můžou tě sežvejkat, ale stejně tě jednou vyplivnou." Doky. Malebnější prostředí a ještě větší svinstvo než v řadě předcházející. Což dělá z druhé ještě lahůdkovější záležitost. Drogařských příběhů je míň a o to jsou působivější. Avonovi i Deemu nová lokalita prospěla. Vynikající Idris Elba jako String nabírá status drsného frajera jen tak mezitím. Uklizený Jimmy si vychutnává rozsudek smrti na vodě ničením statistik. No a dokaři, ti zatracení dokaři, Ziggyho jsem nenáviděl od první chvíle, z Franka se vyklubal Robin Hood a Nico měl aspoň mozek, když už ne instinkt. Z nováčků potěšila Amy Ryan, bratr Mozoun, ale hlavně jsem doslova nadšený z toho, že Bunk dostává víc prostoru. Já toho zmetka mám rád čím dál víc. TŘETÍ: "Já jsem ho chytil, Bunku. A on to kurva neví." Dalo by se říct finále trilogie. Všechny linie z předchozích dvou řad se uzavírají v gigantickém závěru, který by za určitých okolností mohl být happyendem, teda kdyby nešlo o WIRE. Perfektní příběh. Skvělé charaktery. Vývoj všech postav je něco co by se od tvůrců tohohle seriálu měli učit všichni. I třetí rok dokážou překvapit (u scénky v gaybaru jsem se rozesmál na celé kolo) a pořád v rámci uvěřitelnosti. Můj oblíbený String dostává více prostoru a člověk konečně zjišťuje co on byl vlastně zač. Nevím jestli třetí řadou nedosáhl seriál vrcholu a teď začne klesat. Uvidíme. ČTVRTÁ: "Když nehraješ čístě, zasviníš se." Stáhnutí dvou hlavních tahounů se projevilo v pomalejším rozjezdu. Jimmy a String odpočívají (každý trochu jinak) a jejich nahrazení dětma nebylo v prvních dílech úplně nejšťastnější, ale v závěru se ukazuje, že tvůrci si všechno dobře promysleli a servírují nám pořád stejně špičkovou podívanou. Hodně mile překvapil Tommy Carcetti (netvrďte mi, že jeho jméno nemá co dělat s Tommy Varcettim z GTA: Vice City :) a jeho kandidatura na prvního bílého starostu Baltimoru (skoro jako první řada 24ky naruby) má spoustu výborných momentů. Je vidět, že WIRE si touhle řadou připravuje půdu pro finále. Jsem zvědavý jestli konečně dojde na všechny, hlavně na toho zmrda Claye "Shiiiiiiiiiiit" Davise. PÁTÁ: "Co jsem kurva udělal?" Podle mého nejlepší řada. Jimmy ve čtvrté chyběl, ale do finále nastupuje s plnou parádou a když se on a Lester dají do práce dějou se Věci. Jestli jsem se u minulých sérií bavil tak touhle jsem se doslova prochechtal, díky naprosto božímu nápadu a věcí s ním spojených. Říká se, že se má odcházet na vrcholu a WIRE odešel na úplné špici (finální rozloučení, bylo provedené bezchybně). Kolečka se točí dokola a na hraně mezi černou a bílou je nejlíp. () (méně) (více)

Arachneuss

„Když jdete po drogách, tak se dostanete k závislákům a dealerům... Ale když začnete sledovat, kam ty prachy jdou, tak nikdy nevíte, kam vás to může zavést.” Season One - 100%: Mistrovské dílo v každém detailu. The Wire se ale netočí ani tak okolo příběhu. Hlavní důvod, proč jste schopni koukat na další díly i po dvou desítkách hodin beze spánku, jsou postavy na obou stranách, které se nedělí na ty "klaďase a záporáky", neboť každý z nich má v sobě trochu trochu z obojího. Hlavní detektiv je rozvedený alkoholik, holka vedle zase lesbička, vzadu ještě najdeme dvojici naprostejch volů a tomu všemu šéfuje kdysi zkorumpovanej seržant. Ale pozor! Seriál se nesnaží šokovat. Všechny charakterové vady ústředních figurek jsou na hranici uvěřitelnosti. Stále ve vašich očích zůstávají normálními lidmi, kteří tvrdě dřou od nevidím do nevidím, jen aby jim nakonec klacek pod nohy hodilo jejich vlastní vedení. Co mne ale nejvíce fascinuje na The Wire je fakt, že se jedná o první seriál, v kterém si můžete vytvořit vztah k lidem na "druhé straně". Už to nejsou pouze černobílé postavičky, jejichž smrt či odsouzení je vám šumák. Ne, jsou stejně plnohodnotnou součástí děje, jako je McNulltyho zavšivenej tým. O reálnosti samotného vyšetřování nemá ani smysl nic psát. Tvůrci Kriminálek by si po tomhle správně měli hodit mašli. Season Two - 100% The Wire Reloaded! Nový případ, nové prostředí, staří známí. Příběh jde tentokrát mnohem více do hloubky, žádný záběr tu není pouze pro okrasu, charaktery postav dostaly nehorázný upgrade a celkové dění nyní působí ještě propracovaněji, než tomu bylo v předešlé sérii. Navíc prologové sekvence jsou tak silně nabité emocemi, že by to vystačilo na dvacet řad Kobry 11. Season Three - 100% DOKONALÉ! Nikdy bych nečekal, že poslední čast "Westside trilogie" bude tak myšlenkově obsáhlým a procítěným dílem. Hned na začátku je divák vhozen do těch největších sraček, z kterých, se spolu s hlavními hrdiny obou stran, snaží za zvuků střelných zbraní a zápachu mrtvol v Baltimorských kanálech dostat. Tímto směrem se děj ubírá v nadcházejících deseti dílech a člověk je už smířen s tím, že druhá řada nakonec zůstane nepřekonána... Chyba lávky! The Wire se totiž v posledních dvou hodinách vytáhne s dějovým twistem tak úderným, že i pointa Se7en oproti tomu působí jako epizoda Večerníčku. Věřit se zde nedá nikomu a už vůbec ne scénáristům, kteří mne svou prací fatálně utvrdili v tom, že tento seriál je právoplatným vládcem na poli kriminálního žánru. Season Four - 90%: Zatímco většina seriálů opakuje stále tu samou šablonu vyprávění po celou dobu vysílání, tak tvůrci The Wire opět dokázali, jak jedinečné je jejich dítko a obrátili celý koncept děje vzhůru nohama. Z bývalých členů jednotky pro Zvláštní případy se stávají vedlejší postavy, na řadu přichází Baltimorské školy a jejich studenti, kteří jsou vychováváni pouze k jedinému - životu na drogových nárožích. Druhou a neméně podstatnou částí čtvrté řady je pak zákulisí politiky plné intrik - bílý starosta v městě afroameričanů? Může to fungovat? A pokud už ano, dají se vůbec splnit vyřčené sliby, aniž by se kariéra a mediální život neocitl v ohrožení? Seriál opět mistrně rozehrává několik zpočátku nezávislých dějových linek, které postupně zapadají do sebe a ukazují skutečnou tvář jedné metropole na východním pobřeží. Mimochodem, pokud hudba tvoří 1/3 filmu, tak The Wire jde opět proti proudu. Nikde jinde se nestalo, že by nečekaná smrti několik let divákovi známé postavy na druhé straně barikády působila i pouze díky jednoduchým zvukům okolí tak emotivně. Fenomenální zakončení, při kterém se opět Zvláštní případy sjednotí s odhodláním zničit zatím nejhoršího drogového bosse na West Side a systém opět spolehlivě poráží všechny figurky na šachovnici bez rozdílů strany (byť naděje tam je), slibuje, že pátá a finální řada bude zatraceně epická. Season Five - 100%: „Vše co má svůj začátek, má i svůj konec...” Závěrečný díl, který by svou délkou mohl konkurovat většině filmů ze stejného žánru, je u konce. Strašně rád bych napsal předlouhou esej, vysvětlující, proč zrovna finální pátá řada je ze všech nejlepší, i když se spíše jedná o takový epilog. Strašně moc bych se chtěl rozepsat o svých pocitech při posledním záběru na probouzející se Baltimore a sledu momentek z nadcházejících životů všech těch postav, které mne provázely po celou tu dobu. Rád bych důkladněji popsal, proč The Wire je tou nejdokonalejší kritikou byrokracie, kapitalismu, naší společnosti, způsobu života, médií, politiky a hlavně lidskosti jako takové. Bohužel (možná bohudík) nic z toho se nedá vyjádřit písemnou formou. To se zkrátka musí vidět. Já jsem to už viděl a jsem plně smířen se skutečností, že během svého života lepší kriminální kousek na televizní obrazovkách nikdy nevznikne a pochybuji, že tomu tak bude i v budoucnu. The Wire není ani tak o obou stranách zákona, na které je pohlíženo z mnoha perspektiv. The Wire je především o životě. O životě jednoho města, v jednom státě, na jedné planetě. O životě, jaký všichni důvěrně známe. () (méně) (více)

O.Peta

No nevím, zatím mám za sebou pár dílů a převládají ve mě rozpačité pocity. Spíš si připadám během sledování jako ty poflakující černoši, kteří se nudí a neví do čeho píchnout. Doufám, že se do hry dostanou víc charizmatičtější herci (Idris Elba), protože všechny postavy, ať už policajti, nebo členové gangu jsou dost nevýrazný. Po 1. řadě uvidím co dál a jaké hodnocení pošlu. EDIT: posílám pěkných 80% Už jsem se plně aklimatizoval a mnou zmíněný Elba přišel do hry, stačilo počkat. ()

Rogue

Důkaz, že i bez podlézavých clifhangerů, vybuchujících aut a zběsilých přestřelek jde udělat kvalitní seriál. Po pár dílech si člověk zvykne na pomalejší tempo, hrdiny si zamiluje a jeho následující dny u televize jsou zpečetěny. Prostě jen dokonale napsaná krimi gangsterka s extrémě pomalými rozjezdy. ()

InJo

Skutečně vynikající krimi seriál, věrohodně a komplexně zobrazující složitý, vysilující (a nikterak cool) boj realistických poldů s realistickými zločinci (Elbova kultivovaného profíka Stringera Bella je snadné si rychle oblíbit). Ve srovnání s tímhle "polodokumentem" působí většina žánrově spřízněných filmů a seriálů opravdu jen jako líbivé pohádky o boji "dobra" se "zlem". S01: 90 %; S02: 80 %; S03: 80 % ()

• Ústřední píseň seriálu „Way Down in the Hole“ byla prezentována pěti různými umělci v průběhu seriálu. Různé verze písně odrážely měnící se tón každé série. (Ondra06)
  • Zvučka v otváracej scénke sa každou sériou mení, no text ostáva taký istý. (Kaceris)
  • Jizva, kterou má herec Michael Kenneth Williams (Omar Little) přes celou tvář, je reálná. Jde o následek zranění, ke kterému přišel hned na začátku filmové kariéry. Den po svých 25. narozeninách se připletl do pouliční rvačky v Bostonu, během níž byl pořezán žiletkou. Jizva se stala jeho charakteristickým rysem, díky němuž začal získávat role gangsterů ve videoklipech a později ve filmech. (Woodstock)

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)