Soukromý detektiv John Klute pátrá po jednom zmizelém obchodníkovi. Do případu se náhodně připlete mladá prostitutka Bree Danielsová. Krátce po jejich seznámení jsou Klutovi souvislosti celého případu jasné: Jeho klient je jak vrah zmizelého, tak také nebezpečný neznámý, jenž call-girl ohrožuje. Jako člověk vysokého společenského postavení si nemůže John Klute dovolit být viděn s ženami, jako je Bree. Proto si vezme do hlavy, že Bree musí zmizet. (Pumiiix)

eLeR

Naozaj zvláštna žena táto Bree a celkom zaujímavý príbeh s dobrou atmosférou a skvelou muzikou. Jane a Donald zahrali naozaj slušne. ()

Chrustyn

Tempem velice pomalá detektivka, kterou ze standardních kolejí (osamělý detektiv pátrající po vrahovi) dostává jen výborná (Oskarem oceněná) Fondová. Jinak až zbytečně utahané a popravdě i nudné. ()

dopitak

Pakula byl magor, nebo přinejmenším pořádně divnej kořen, já to říkám furt. Už jeho Pohled společnosti Parallax jsem nepobíral, atmosféra v Klute je místy skvělá, a občas nijaká. Bojíte se, a nudíte se. Málo děje. ()

jojinecko

Klute je výborný filmík starej školy, ktorý stavia na tajomnosti okolo hlavnej postavy. Dej je pomalý, vťahujúci a napätie rastie priamo úmerne s pribúdajúcim časom a odkrývaním nových skutočností. Prekvapujúco dominantnou postavou nie je samotný Klute, ale výborná Jane Fonda. Záver mohol byť viac "šokujúci", ale inak je to presne typ krimi/trileru, aké mi sedia najviac. ()

rikitiki

Jako detektivka to moc nefunguje, na to je příliš jednoduchá a předvídatelná. Film je podle mě studií osamělosti, proto ty četné detailní záběry a hlavně příběh soustředěný na vztah mezi ústřední dvojicí. I když působí romanticky, není to žádná slaďárna. Už jenom proto, že hlavní pár spolu o svém vztahu nemluví, o to více to musí zahrát. Což se Fondové i roztomile ušatému Sutherlandovi daří. ____ Fondová je v roli prostitutky sice navenek sebevědomá, ale ve skutečnosti vyděšená a zahnaná do kouta, zatímco mlčenlivý Sutherland ji dokáže trpělivou vlídností nenásilně ochočit jako Malý princ svoji Lišku. ()

hansel97

Detektivně je to slabé a mdlé, protože zápletka opravdu není nějak šťavnatá a vyústění celého Klute hodně předvídatelné. Vlastně ani nevím, jak bych hodnotil nebýt výborného výkonu Jane Fonda, protože bez něj už by to bylo hodně slabé. ()

claudel

Tuze unylý snímek, rozvleklý, upovídaný, kriminální zápletka je tak špatná, že by uspala každého. Roy Scheider hraje max. pět minut, Donald Sutherland nehraje vůbec, Jane Fonda se snaží. Sylvester Stallone tam hrál? Hmmmm.... ()

Exkvizitor

Dosti zvláštní film. Jde o jakýsi psychologický krimi thriller, jehož autor byl zjevně v daný moment experimentálně naladěn, protože porušuje řadu ustálených zásad žánr(ů) i běžný způsob filmového vyprávění (myšleno dramaturgie). O postavách snímku se nedozvíme skoro nic a příběh se odvíjí v podivuhodně poskládaných epizodách, které snad jen jakoby náhodou dávají v závěru dojem jakési ucelenosti. Kdo má rád detektivky, nechť si radši pustí libovolný díl Vražd v Midsomeru. Kdo má rád psychologické snímky, ocení více Bergmana. Kouzlo Klutea je specifické - a ne každý z něj musí být nadšen. ()

vypravěč

Vibrující osa pátrání po pohřešovaném středostavovském obchodníkovi magnetizuje přepestrý a jedovatý jinosvětský kal newyorské osamocenosti: drobnokresba fetišistického unikání životu je sice místy přitažlivá, ale oslnivého jasu sametového podzemí nedosahuje, protože není dostatečně věcná, tj. není zachycena jako součást tohoto světa, ale jen jako příliš umělá hra na něj. V tomto pestrém kino-kaleidoskopu, který nedokáže nabídnout než omezený sled jinakých sexuálních klišé ve fádních celuloidových paspartách, vše spočívá na hercích, a právě oni spolehlivě zaštiťují tu zfilmovanou marnost. Zvláště to, jak Sutherland v neotřesitelně jímavém sklíčení neopatrně loupe cibuli nevidomého smutku prodejného děvčete v naději na rozřešení případu, ale prázdno na konci mu položí ještě závažnější otázku – po povaze vlastního Já – již nezodpoví jinak než pádem; žel dopadnutí zůstane mimo záběr: film končí příliš brzy - o několik týdnů či měsíců dříve. Výjimečná je psychoanalytická dimenze snímku, jejíž explicitnost poskytuje paradoxní kritiku herectví Jane Fondové: terapeutické schůzky zpětně interpretují její herectví – doslovují (potvrzují či vyvracejí) její tělesný výraz, a maximálně tak odcizují rodící se děj. Místy ten stálé rozrušovaný celek působí poněkud směšně svou nepravděpodobností. Je až zábavné, jak vyrůstá z prosté nevěstky novosvětská Julie Kristeva za dohledu vysloužilé freudiánky, zatímco se okolo vraždí muži a ženy, jedni se opásávají zbraněmi, druzí propadají drogovým závislostem a jiní nacházejí svou životní cestu v nezdravé infuzi polymorfní perverze: kde terapeutka mlčí, vše zodpoví pacientka. Tento imaginativní chaos poprockové „ovocné směsi“ dříve nebo později začne lést do zubů a ty začnou bolet. Osa se roztříští, hrozny obrazů se vychýlí na všechny strany a nezbude nic než pár detailů a polodetailů. ()

evapetra

Toto drama je především citlivou psychologickou sondou do duše dívky na telefon, kriminálkou až ve druhé řadě. Obě složky ale dohromady velmi dobře fungují, napětí se pomalu stupňuje až k tomu očekávanému závěru, ve kterém hlavní hrdince dýchá za krk mrazivé nebezpečí. ()

ancientone

Za detektívnym závesom sa odohráva oveľa dôležitejší, chirurgicky chladný rez šerosvitom odcudzených životov veľkomesta. ()

Shaqualyck

O příběh tu nejde, u Pakuly musíte číst mezi řádky. Poslouchat dialogy, ale vnímat to, co zůstalo nevyřčeno, nevědět kudy kam, hledat, nenacházet, chytat se stébel a narážet do vlastnoručně postavených zdí. Klute pátral po ztraceném příteli, místo něj našel bahno velkoměsta, pasáky, feťáky a jednu životem unavenou call girl. Ti dva se spolu přes počáteční ostych pořezali o střípky prchavého štěstí nalezené ve slepých uličkách unylé každodennosti a zjistili, že šťastné konce existují jen v pohádkách. Nebo ne? […] Odhalení pachatele nic neřeší, ti největší úchyláci odjakživa seděli na nejvyšších místech. Napínavé a pohlcující. ()

Terva

Soukromé očko John Klute ( Donald Sutherland ) vyšetřuje záhadné zmizení výzkumného technika Thomase Grunemana. Jeho cesta v úspěšnému vyřešení vede i k telefonní šlapce se jménem Bree Danielová ( Jane Fonda ) Tato žena vypadá docela zachovale, zvlášť'ˇ, když o ní říkají, že má 600 až 700 zákazníků ročně. Dialogy ve filmu jsou zdlouhavé, divné, šílené a představují obrovské procento z celého snímku. Při delších pasážích jsou až nudné a protivné. Film je spíše slovním profilem hlavních postav, jejich činy jsou obsaženy v dialozích - nejsou moc vizuálně vidět. Hraje zde i Roy Schneider a to pasáka Franka Ligourina. CITÁT - Všechno je to strašně smutný.......... Má tu hrát i Silvester Stallone, ale rolička ve které účinkuje mi nějak utekla. Často jsem od filmu odcházel a jen ho poslouchal. ()

liquido26

Dlouhé nudné a uspávající monology a dialogy ... a na plátně v podstatě pořád jen Jane Fondová a nevýrazný Sutherland, jejichž romance mě nijak nevzala. ()

corpsy

Ako dobre, že sa niekedy objaví snímok, ktorý vám dá odpoveď. Či už na to, že sa dajú písať skvelé scenáre, alebo že herci vedia hrať, resp. niekedy to vedeli lepšie. A odpoveď, že technická stránka filmu je tak brilantná, že si to proste zaslúži aj ČB spracovanie, pretože práca so svetlom a tieňom, je v tomto prípade, jedna z najlepších počinov, aké som kedy videl, K dokonalosti chýbala už len tá povestná dynamika rozprávania, ktorá takýmto príbehom vie prištemplovať punc jedinečnosti. ()

ConanVJ

Kdyby náhodou chtěl někdo sledovat film kvůli Slyovi, tak nedoporučuju, téměř tam těch pár vteřin ani není poznat. Jinak je to zajímavý krimi film s pochmurnou až hororovou hudbou a pěkným rozuzlením. Za mě 60% :) ()

NinonL

Velmi zvláštní film, něco mezi detektivkou a psychologickým dramatem. Donald Sutherland jako detektiv John Klute pátrá po zmizelém příteli a poslední stopou je obscénní dopis adresovaný prostitutce Bree (Jane Fonda). Cesta špinavým New Yorkem plným bordelů, feťáků, hippíků a dalších podivných existencí. Film plný sexu bez lásky, polibků bez vzrušení a placené rozkoše. V roli pasáka se představí velmi přesvědčivý Roy Scheider. Film o samotě v anonymním městě, o hledání lásky, vztahu, strachu z nich, i o tom, jak těžce nalezenou lásku vlastním jednáním zatracujeme. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman