Fádní odpoledne

• angličtina A Boring Afternoon (festivalový název)

Filmová anekdota o hospodě a fotbalu podle povídky Bohumila Hrabala... Režijní debut Formanova spolupracovníka Ivana Passera z roku 1964, natočený podle povídky Bohumila Hrabala, byl zamýšlen do povídkového hrabalovského filmu Perličky na dně. V distribuci však byl promítán jako samostatný krátký film. Zachycuje obyčejné, vskutku fádní nedělní odpoledne v předměstské hospodě, v době kdy většina štamgastů odešla fandit svému mužstvu na fotbalový stadion. Zatímco pár staříků mudruje o fotbale, neznámý mladík provokuje hospodského tím, že si ničeho nevšímá a zaníceně čte jakousi knížku. A z elegantní dámy, která se prochází před lokálem a na někoho čeká, se možná vyklube samotná Smrt… Film byl promítán v soutěži XIV. mezinárodního filmového týdne v Mannheimu v roce 1965 a získal Zlatý dukát v kategorii krátkých filmů. (oficiální text distributora)

swamp

Passerův kraťas jsem viděl jako předfilm k Perličkám na dně, ke kterým měl původně patřit. Přes svou kratičkou délku (14 minut) dokázal režisér, nejen za knižní, ale i herecké Hrabalovy pomoci, vyprávět obyčejný příběh obyčejné hospody naprosto neobyčejným způsobem. ()

Fingon

70%. To je strašný. Takový kecy. O fotbale. A ty plačky, hrůza. Bestie! Ale že je ta nová generace vypekla, že? ()

Slarque

Tahle Passerova hrabalovská miniatura se mi líbí ještě víc než jeho skvělé Intimní osvětlení. A také patřím k divákům, kteří si myslejí, že je tenhle kraťas prostě lepší než zbytek povídkových Perliček na dně. V jednoduchosti je síla! ()

bassator

43rd KVIFF 2008 - TRIBUTE TO IVAN PASSER - Pocta Ivanu Passerovi, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - ???/??? + 36. LFŠ UH 2010 - SPEKTRUM - Fotbalová horečka (Fádní odpoledne / A BORING AFTERNOON / Fádní odpoledne) ()

Šandík

Výborná filmová miniatura, která se nedostala do "Perliček na dně", přestože většinu filmových povídek v "Perličkách" suverénně převyšuje. Čímpak to? ()

triatlet

Hospoda, fotbal, ženský... - a karty jsou rozdány. Nervozitu z toho, jak hrají ti naši, to si dovedu představit, ale ty pokuřující babky, které mastí karty a přitom pějí jakousi pohřební píseň, to je další nepochopitelný kousek z Hrabalových pábitelských schopností. To kvarteto karbanic je jak vystřižené z večerního draní peří. Um, jak hospodský a ostatní štamgasti pojmenovávají v poklidu si čtoucího "hejska", je uchulahodící. Škoda rychlého, useknutého konce. ()

Flakotaso

"Jedinej hráč na světě-Karel Koželuh!" Parádní atmosféra, která přímo tekla z obrazovky a já jsem ji s chutí slízl. ()

Flego

V poloprázdnom hostinci za trúchlivej pesničky štyroch kartárok vedú mudrlanti rozhovory o morálke mládeže a futbale. Veľmi smutno-veselá anekdota zo života. ()

Iggy

Pro mě osobně nejlepší z hrabalovských adaptací Perliček na dně. I když místy tu mám pochybnosti, jestli se povídka podobá víc Hrabalovi nebo spíš už pozdějšímu stylu filmů tria tvůrců Passer-Forman-Papoušek. ()

Historik

Myslím si to, co tu napsal sud. Je skutečně možné, že nejlepší perlička je právě ta, která nebyla do filmu zařazena. 90% ()

ivishka

Naprosto nechápu smysl(asi to bude tím, že nemám v oblibě Bohumila Hrabala a jeho styl psaní). Pochopila jsem to tím způsobem, že se člověk vlastně díval na hospodské životy lidí co mají jako druhý domov hospodu. Nelíbilo se mi krákání důchodkyň a ani kecy o fotbale a o neschopné mladé generaci jak tu duchny mají ve zvyku. Nesnáším filmy u kterých není na první či druhý pohled jasné jaký měli smysl..Tady vidím smysl nulový.Jedna hvězda za to, že existují i horší věci. ()

topi

Další povídka podle mistra Hrabala, která se nedostala do filmu Perličky na dně. Na samém začátku se mihne mezi neherci i pan Hrabal a je velká škoda, že povídka není delší, na takové téma bych se vydržel dívat hodiny. Hrabal je prostě klasa a Ivan Passer jeho povídečku zpracoval na jedničku. ()

Damiel

80 % - Sedí se v hospodě, ženský mastí karty a zpívají si pořád dokola, zpruzelý hostinský nemůže vydýchat mladého floutka s cigárem a knížkou, stařík senilně vzpomíná na svou fotbalovou slávu. Vlastně se tam celkem nic neděje, ale člověk od toho neodtrhne oči :-) ()

kajas

Nevím, jak se to Passerovi povedlo, ale tahle třináctiminutovka plná hospodských debat o fotbale si udržela mou pozornost. Nebyla fádní, ale docela milá. ()

Miroslav Ondříček 1934 - 2015

Miroslav Ondříček 1934 - 2015

29.03.2015

Ve věku 80 let zemřel dnes již legendární kameraman Miroslav Ondříček. Na Barrandově začínal jako laborant, aby se přes pomocné práce v dokumentárním filmu dopracoval až k filmu hranému jako asistent… (více)