Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (394)

cheyene 

všechny recenze uživatele

Malý velký příběh malého velkého muže Jacka Crabba v podání malého velkého herce Dustina Hoffmana. Jeho postava není žádný neohrožený hrdina, který by se podobal Johnu Dunbarovi, Harmonice, Chrisu Adamsovi či Blonďákovi. Jack Crabb je člověk, který toho hodně prožil, mnohokrát si zachránil kůži, ne všechno učinil správně, ale žil nejlépe jak mohl v rámci svých možností. Poutavě o tom vypráví divákům a svými slovy prokládá děj, který nemá moc slabých míst. Nejvíce mi vadil částečně komediální charakter snímku, který nedává prostor pro správnou působivost westernovému dramatu tohoto formátu, jemuž jsou vlastní scény o vyvražďování indiánů a fanatického boje u Little Big Hornu - a právě tohle na mě nakonec skrze komickou "tvář" nezapůsobilo tak, jak jsem očekával. Hodnotím lepšími 4*, k dokonalosti chybí málo. ()

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Fungující mix od nadsázky skoro až ke grotesce přes dobrodružství až po vysloveně smutné a kruté scény. Indiáni, bílí osadníci, pastoři a jejich pokrytecké ženy, sedmá kavalerie a jejich bitvy s indiány ve stylu německé bitvy u Lidic. Dokonalý Dustin Hoffman. Za poznámku stojí, že tenhle film z roku 1970 zlomil starý filmový pohled na dobývání Západu, kde hodní kovbojové bojovali se zlými a krutými indiány. Odteď už to bude jen naopak, hodní, čistí a nezkažení indiáni budou bojovat se špinavými, zákeřnými bělochy. ()

Reklama

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Malý Velký muž. On je tím mužem na svém místě, mužem ve velkém příběhu. V příběhu, který nevypráví pouze o něm, ale i o událostech spojených s velkými tématy USA 2. poloviny 19. století. Málokde najdete témata jako Littel Big Horn, genocida indiánských kmenů, kolonizace prérie, legendární pistolníky, přistěhovalce, křesťanskou výchovu v kontrastu s prostitucí a postavením ženy ve společnosti, v tak ucelené podobě. Navíc zde prezentováno s nadhledem a originálním byť poněkud trpkým humorem. Scénář, úspěšně pracující s motivem knihy Thomase Bergera, není ochuzen o vtipné scénky a dialogy. Za pozornost stojí jistě i neotřelé ztvárnění legend Západu: Buffalo Billa a G. A. Custra. Na filmu se mi líbí, že se nebojí trefovat do velkých bolístek americké historie, prostřednictvím střízlivého pohledu člověka omylem zainteresovaného ve všech konfliktech své doby. Je to trochu jiný pohled na Divoký západ než ten, který nám začátkem 20. století ukázal Edwin S. Porter nebo později John Ford a John Wayne. Ve vnímání indiánů se film nejvíce blíží Costnerovu Tanci s vlky. Z pohledu té „bílé“ Ameriky nechává zase vzpomenout Leoneho. Povahou hlavního hrdiny nejspíš Forresta Gumpa. V celkovém výsledku ale všechna tato srovnání selhávají. MALÝ VELKÝ MUŽ totiž zůstává jedinečným zosobněním člověka, který byl sice všude doma a měl všude přátele, zároveň byl ale všude psancem a člověkem, který musel (sic si to nepřipouštěl)nést tíhu mnoha lidských osudů a bolestí. 82% ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Jeden z mála westernů, který nabourává zažitý pohled na dobývání Divokého západu jakožto hrdinného období amerických dějin (vyvraždění indiánské vesnice bezcitnými americkými vojáky, generál Custer jako psychopatický despota atd.). A nechybí tu i mnoho humorných situací. Dustin Hoffman jako nesmělý mladík, opilec, indián, zarostlý tulák či stoletý stařec - ve všech těchto polohách je nesmírně přesvědčivý. Řekl bych, že je to jeho nejlepší filmová role. ()

boshke 

všechny recenze uživatele

Asi jsem podobnej pitomec jako Jack Crabb, ale já v tom neviděl úchvatnou kritiku západu či východu, ani paralely s jihem či severem, ani hyperboly (o rotačním paraboloidech ani nemluvě) bílejch nebo červenejch, já v tom viděl akorát příběh blba, který nikdy ve svém životě nic nerozhodl a jen se nechal náhodami a okolnostmi vláčet od bílejch k červenejm, od červenejch k bílejm a zase zpátky tak dlouho, dokud se těch 147 minut nedokrdocalo ke svému konci... 20% ()

Galerie (87)

Zajímavosti (21)

  • "Malý velký muž" se jmenoval Indián, který se podílel na zajetí nebezpečného lakotského bojovníka jménem Crazy Horse. (Pradlík)
  • Jack Crabb (Dustin Hoffman) je v knize o zhruba deset let mladší než jeho adoptivní matka paní Pendrake (Faye Dunaway). Ve skutečnosti je však Dustin Hoffman o čtyři roky starší než Faye Dunaway. (Landauer)
  • Herec Bob Hope byl vypískán, když na předávání cen Akademie řekl o indiánu Chiefu Danu Georgeovi, který byl za roli Old Lodge Skinse nominován na Oscara, že není Američan. (Elisebah)

Související novinky

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel v americkém Vermontu herecký veterán M. Emmet Walsh. Výrazný představitel zejména vedlejších rolí ve filmech jako Blade Runner, Zbytečná krutost a Potíže s Arizonou… (více)

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu

01.10.2010

V uplynulých dnech se Smrtka postarala o značnou část smutného sestřihu, který každoročně vídáme na Cenách Akademie. Především odešel legendární Tony Curtis, kterého všichni (kdo ne, ať si doplní… (více)

Reklama

Reklama