Ve dne v noci

Česko, 2016, 71 min

Režie:

Ivan Vojnár

Ivan Vojnár

Dokument o zákoutích parku Stromovka a příbězích lidí s ním spojených... Pražský park Stromovka je pozoruhodné místo. Není to jen kus přírody na kraji metropole, není to jen prostor sloužící k odpočinku, sportování a různým dalším městským kratochvílím. Alespoň ne výhradně. Stromovka i se svým nejbližším okolím může být i něčím víc. Může se stát zmenšeným modelem světa, mikrokosmem, v němž se zrcadlí život přírody, život člověka i život společnosti od zrození až po zánik. Film je v základní dramaturgické struktuře rozprostřen ve všech ročních dobách, jimž odpovídají čtyři základní fáze lidského života. Režisér Ivan Vojnár nás provádí zákoutími parku, v jehož blízkosti prožil téměř celý život. Osudy lidí a přírody se propojují. (Česká televize)

progression

Hodně zajímavý dokument o parku Stromovka a zdaleka nejenom o něm. To moje vysoké hodnocení je samozřejmě subjektivní - jedna hvězdička navíc, protože je o místech, kde jsem (víceméně) prožil celý život, a ta pátá za "nostalgické" a krásné vzpomínky na osobní zážitky spojené s popisovanými místy :-) Dokument byl natočen v letech 2014 - 2016. Od té doby se mnohé změnilo, obzvláště přímo v parku Stromovka k mnohem lepšímu. Možná, že se dožiju i znovuotevření populární "Šlechtovky", kterou za ty desítky let nechali pořádně zpustnout (bez ohledu na to, kdo v určité době zrovna "velel"). U moc oblíbeného koupaliště v Tiché Šárce s originálními přírodními terasami (ty vzpomínky z dokumentu mohu potvrdit :-) je bohužel současný pohled opravdu tristní, zrovna tak na interiéry už hodně let bývalého kina "Orlík" a mnoha dalších objektů ... Na druhou stranu spousta jiných historických míst opravdu prokoukla, takže víra v lepší časy (alespoň z tohoto hlediska) pořád je a to není málo. Třeba to časem bude fungovat lépe i v "dalších" oblastech. ()