Dívka s perlou

• Velká Británie Girl with a Pearl Earring (více)

Delft, Holandsko, 1665. Po oslepnutí otce nastupuje sedmnáctiletá protestantka Griet do služby v početné katolické rodině malíře Vermeera. Jednou z jejích povinností je i úklid mistrova ateliéru. Griet sice neumí psát, ale brzy se ukáže, že jí svět barev a obrazů říká víc než malířově žárlivé manželce. Mistrova plátna ji hluboce oslovují, a tak není divu, že se plaše a zpovzdálí obdivuje i jejich tvůrci. Ani ona však nezůstane nepovšimnuta. Mezi pánem a služkou vznikne křehké pouto a malíř dívčinu tvář zvěční na slavném obraze "Dívka s perlou" (u nás známém spíše pod názvem "Dívka v turbanu" a dnes vystaveném v Královské obrazárně Mauritshuis v Haagu)... Obrazy holandského malíře Johannese Vermeera (1632–1675) jsou světově proslulé, o mistrově životě se toho však ví jen žalostně málo. Zachytit a pochopit vzácný okamžik tvorby a krátký úsek umělcova života se pokusil v adaptaci stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalierové debutující britský režisér Peter Webber. Hlavní postavou je ovšem titulní hrdinka, mladičká služka Griet. Výsledkem je citlivý, kultivovaný snímek, plný obdivu k Vermeerovu dílu a pokory k výtvarnému umění. Scarlett Johanssonová jako Griet nepotřebuje komunikovat slovy a přesto je výmluvná, stejně jako Colin Firth v roli umělce, jehož perfekcionismus hraničí s posedlostí. Vyzdvihnout zaslouží i výtvarně pojatá kamera Eduarda Serry, která snímku dodává kouzlo a patinu obrazů starých holandských mistrů. Film posbíral řadu mezinárodních filmových cen a dočkal se i trojnásobné nominace na Oscara. (Česká televize)

Myshkin

Co jiného je tento film než čisté "ars per artes", umění pro umění? Vizuální stránka - barvy, kompozice záběrů, kostýmy, interiéry a vůbec celá výprava jsou téměř dokonalé, nemůžu si vzpomenout na mnoho historických filmů, které by autentičtěji a detailněji zachycovaly dobové prostředí. Výborně byli vybraní herci, kteří jako by přímo vypadli ze 17. století. Zápletka je sice prostá, děj plyne velmi pomalu a nemá žádný výrazný zvrat, ale mohlo by to být v tomhle případě jinak? Je to film o obrazu a je stejně prostý a zároveň vytříbený jako onen portrét. ()

DannyBoy80

Průměr. Film líně se linoucí a protkaný opětovným naprosto jednobarevným, jednovýrazovým a nudným herectvím ala kapr Scarlett Johansson. Hmm a to je asi tak vše. ()

amica

Křehký a citlivý film, jehož krásu nelze vnímat povrchně. Uchvátí (stejně jako obraz) teprve v okamžiku vnitřního prožitku a vnímání. Na pozadí tísnivé atmosféry 17. století se odvíjí poetický příběh, v němž každý pohled, pohyb či gesto dokáže vykreslit jedinečný obraz lidské duše. Okouzlující a mile roztržitý Colin Firth, podmanivá hudba Alexandre Desplata, vynikající kamera, kostýmy... to vše společně dotváří nádherný umělecký zážitek. ()

Erinye

Nádherně natočený film, ze kterého vášeň, napětí a erotické dusno jen sálá. Čekala jsem, kdy mezi malířem a Griet dojde k něčemu víc, ale nakonec jsem nabyla dojmu, že Vermeera Griet zajímala jen jako objekt hodný zvěčnění na plátně. Ta jeho fascinace její tváří a tím, že jako jediná mu rozumí byla až dojemná. Ale navíc byl mezi nimi velký třídní rozdíl a on byl nakonec v područí své tchýně a manželky. Zase jedno malé - velké drama z britské produkce, které mě dostalo. ()

Perverz

Jeden z těch poklidných, tichých, jakoby ve větru se vznášejících filmů. Scarlett se svýma ksichtíkama ukazujíc jak jemně a opravdově jdou vyjádřit emoce a atmosféra mezi lidmi. Hra barev, hudby, komornosti, křehkosti,poetiky.. až jednomu ani nevadí že se ve filmu vlastně nic neděje. ()

GREGOIRE

To je skoro k nevíře, že dnes ještě někdo natočí takovýto film postavený čistě na obrazech. Každý záběr kamery můžete bez obav vystřihnout a zarámovat. Úctyhodné. Film nemá nějak příliš výraznou dramatickou dějovou linku. Je to příběh vzniku jednoho obrazu. Tempo je velmi pomalé (obraz taky nelze uchvátat), ale ono protahování a jemné náznaky jsou vysloveně vzrušující. Komorní snímek, ze kterého doslova dýchá doba, mimořádně precizně provedený a výtečně obsazený. Příznivce akce asi tolik nenadchne, ale já jej vřele doporučuji. ()

ekomo

Nádherně pojatý film o jednom trochu "známějším" obraze s báječně obsazeným hereckým postavením. Velmi kvalitní hudba jako navržená pro dávno minulé 17.století. Pouze jediné čeho je škoda, a sice napětí, toho je na drama, ve filmu velmi málo. ()

sestrad

Kdosi mně odrazoval, plakátek by zrovna mně taky nenalákal, nemluvě o oficiálním textu distributora ("vztah prodchnutý mlčenlivým souzněním", "žárlivá a majetnická manželka" a podobné odpuzovače), čili úžasně svižný akční film o Vermeerovi jsem rozhodně nečekala, a tudíž nebyla zklamaná. Jaká taky nuda, když se tu sice Scarlett zdráhá ukázat třeba jen odhalené vlasy, jenže přitom ten film každým druhým obrazem rozehrává takovou dávku vztahového napětí, které se jen tak nevidí (tedy aby bylo vyjádřené klidně jen náznaky a symbolickými obrazy, nemuset do toho cpát co nejotevřenější sex á la třeba poslední von Trier, že). A napětí otázky zda se obětovat na oltář umělecké tvorby, nebo zajištění rodiny (viz Vermeerovo zacházení s lidmi kolem sebe) mně přijde taky dostatečně in, ale to bude osobně-rodinná deformace, inu, každý si může prstíkem dloubnout do toho svého, ne? ()

KatRi

Nečekejte vášnivé drama, ani prostoduchý harlekýn. Přesto cítíte, že to tam je - neuvěřitelné souznění myslí a duší, které nemusí být explicitně vyjádřeno vzdycháním, nahotou ani slovy. A právě kvůli mlčenlivosti, náznakovosti se ten pravý požitek dostaví jen k pozornějšímu a vnímavému diváku. Ale "zvláštní atmosféra" tohoto snímku nespočívá pouze ve skutečnosti, že se zde příliš nemluví, strašně moc tady prozrazují jednotlivé obrazy, světlo a zároveň v tomto směru dělají z Dívky s perlou takový malý majstrštyk. ()

janabel

Zajímalo mě jaký bude film natočený podle knihy, která není vůbec bohatá na děj, která je spíše o běžném životě té doby, o životě malíře a jeho rodiny, o těžkém životě poddaných, o víře, lásce, pocitech a emocích, a také o tom jak mohl asi vzniknout ten slavný a krásný obraz. A dopadl na jedničku. Zbytečně se v něm nemluví, nevysvětluje, a přesto se z něj dá hodně vyčíst. Příkladem můžou být třeba upracované a sedřené ruce hlavní hrdinky. Ve filmu se ukážou jen na malý okamžik, ale přesto ten okamžik dokáže hodně vypovědět a také dokáže hodně zasáhnout... ()

Jimmy15

Průměrný film o umělci. Je zde velmi zdařile vytvořená atmosféra Nizozemí 16. století. Výborné prostředí, kostýmy na jedničku, ale bohužel musím filmu vytknout jednu zásadní věc. Začíná totiž tím, že nová služka nastupuje do služeb malíře Vermeera, takže už od začátku divák tuší, kdo asi bude ta dívka a celý film jen čeká, kdy přijde osudný okamžik malby obrazu „Dívka s perlou“. ()

Jacek

Je subtilní narace opravdu problémem? Příběh, který se v tomto filmu skrývá, je, pravda, poněku zastíněn vizualitou, ale má svou sílu... ()

alenka

nuda! scarlett bych za tu jeji naivne otevrenou ruzovou pusinku nejradeji vlepila pohlavek - to je vysmech naivkam! a jeste smesnejsi je jeji paruka, o firthove nemluve. divka s perlou je naprosto zbytecny film, ktery bych s klidnym svedomim oznacila jako odpad, kdyby kamera nezvladala serosvit tak dokonale, ze se vnucovaly myslenky na skutecna umelecka dila holandskych mistru. ()

Murphy722

Jako kdyby Scarlett dívce z obrazu z oka vypadla. Je to vskutku dobová podívaná a všichni do svých rolí pasují!!! Zkráta a jistě přehlídka obličejů ze staré dobré Amsterdami roku 1660. Velmi emotivní a citlivý snímek! Vše bylo tam kde mělo být! Chlípní obchodníci, nevinné a zakřiknuté služky, slizáci v obchodech na trhu, osoby se svojí historií. U tohoto filmu bych jen řekl : "Vítejte v časech dávno minulích...". ()

kaze

Kombinácia Firth - Johansson sa podarila. V tomto filme je vidieť, že aj bez slov sa dá povedať veľmi veľa. ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Barbarella na bondovský způsob

Barbarella na bondovský způsob

15.04.2007

Producentský veterán Dino De Laurentiis to s novou verzí Barbarelly myslí opravdu vážně. Už podepsal smlouvu s Julienem Forestem, synem a dědicem Jeana-Clauda Foresta, legendárního komiksového tvůrce… (více)