Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

• USA Doctor Strange in the Multiverse of Madness (více)

Cival

Nedopadlo to. Příběh je generický a bolestivě nedopracovaný, dějový oblouk tří stěžejních postav vetchý a výstavby jednotlivých scén mnohem víc cílí na naleštěné hororové atrakce než na vyprávění a ždímání emocí z něj. Proto zůstanou už po pár hodinách v hlavě jen nahodilé strašidelné střípky, karnevalová camea a trikové pozlátko, než aby se tam zahnízdilo cokoliv inspirativnějšího. Velkolepá, ale až bolestivě spotřební věc, která je odfláklá hlavně po scenáristické stránce. Těšil jsem se moc, protože jednička byla audiovizuálně tučná a potenciál hlavní postavy i mnohovesmírů je enormní, ale v kině jsem kvůli tomu unavenému vyprávění docela rychle vystřízlivěl. ()

MrHlad

Doctor Strange má ze všech marvelovských superhrdinů největší potenciál pro vizuálně divoké a atraktivní filmy. Tvůrci se tu můžou zkrátka strašlivě vyblbnout a zvlášť teď, když měl Strange cestovat do jiných světů a vesmíru a kde všechno opět stálo na kouzlech, takže hranice normality byly posunuté o dost dál než třeba u Black Widow. A v tomhle směru není Mnohovesmíru šílenství co vytknout. Sam Raimi si užil návrat k blockbusterům a nečekaně často mu Kevin Feige dovolil být typicky raimiovský. Pár hororových a lekavých momentů tu je, odkazy na vizuální styl prvního Spider-Mana nebo divoké Evil Dead taky a hezky se na to kouká.  Potíž je, že se v tom neděje moc zajímavých věcí. Příběh je tentokrát poměrně banální, postavy nezajímavé a celou dobu jsem měl pocit, že tu či onde chybí nějaká minuta, ve které by se zpomalilo a šlo trošku víc do hloubky. Pocit, že by o něco šlo vesmíru nebo že by samotný Strange musel projít nějakou zásadní proměnou, jsem tu neměl ani chvíli. Jednoduše je to hezká atrakce, ale obaluje nepříliš zajímavý děj. Mělo to být lepší. ()

mzss1

[53%] Viděno v kině. Na nového doktora Strange jsem se opravdu těšil. Co se týče jeho prvního filmu, tak ten mě moc nezaujal, ale v ostatních postupujících MCU počinech viz Avengers či poslední Spider-man si mě Strange získal. Takže loňský pavoučí muž – to byla fakt pecka a i to tak vnímala většina diváků. Tohle se tomu mělo vyrovnat nebo se k tomu nejvíc přiblížit. No já nevím, kino jsem viděl před asi 11 dny a nějak si to v hlavě postupně srovnávám. Takto pocity rozpolcený jsem nebyl hodně dlouho. Ani dobrý, ani vyloženě špatný. Asi něco mezi, nevím. Každopádně Raimiho rukopis je tu chvílemi čitelný a jako klasická marvelovka to určitě není, možná tak v úvodu. Ale o to mi nešlo, těšil jsem se, že to bude mít nějaké změny, ale tak jako tak mi toho chybělo dost. Asi to nedokážu srozumitelně popsat a sjednotit to do nějakého výtahu, ale zkusím to. Začnu klady. Úvodní scéna s obří příšerou připomínající nějakou chobotnici s velkým okem jako kráva, byla fantastická. Obsahovalo to mnoho nápadů viz doktorův létající plášť. Takže tato úvodní sekvence je taková klasická, marvelácká. Poté se to začne dějově rozjíždět, ale takovým nezáživným způsobem, ale ok. Akční scéna, než se Strange dostane do jiného vesmíru, byla taková pestrá, akční, takže super. No, do první půle mě to ještě bavilo. V té druhé už se režisér utrhl ze řetězu a udělal z toho tak trochu Evil dead (který samozřejmě zbožňuji včetně seriálu). Ujetá scéna ke konci s hudební scénou s noty neměla chybu. No, takže klady tu jsou. A co zápory? Krom skvělého doktora mě tu zklamaly postavy. Postava Scarlet Witch to hrála asi dobře, ale ten její přerod postavy mi vůbec neseděl, víc vykecat nechci. Zklamáním jsou i některé známé postavy včetně Patricka Stewarda, který zde byl docela jen krátkou dobu, s čímž jsem počítal, ale že jeho a některé ostatní postavy tak krutě ukončí, to nemělo žádnou důstojnost. Jako nechci být za přecitlivělého, ale třeba u seriálového Evil Dead se s postavy dělo něco podobného, ale s tím jsem tam počítal, ale zde mi to vůbec nesedělo. Hudba ušla, ale také nic moc. Vizuálně je to docela vydařené, takže krom dobrých scén a efektů a výborného Benedicta mě tu toho moc nezaujalo. Druhé vidění jen tak neplánuji, ale třeba je tu šance, že mi to sedne více, ale pochybuji. Spousta lidí tu píše, že by filmu slušela větší stopáž filmu, aby se zde více projevily charaktery postav, ale to je přece nesmysl. Když mi od začátku neseděli postavy a i tu kruté vyřazení známých ikonických rolí ze hry, tak k čemu bych asi tak potřeboval 20 – 30 min navíc? No, ty vize, vizuál, doktor Strange, úvodní akce a jedna ujetá a vtipná s těmi noty – to jsou klady, ale jinak nic extra. Jako mohlo to dopadnout hůře, ale vzhledem k takovému očekávání mě to spíše zklamalo. Úplný Evill Dead z toho režisér dělat neměl. Změnu to možná chtělo, ale ne takovou. Rozhodně to nebylo Rko a nelítali tu končetiny, to ne, ale mohl si režisér dávat víc záležet. V posledních minutách jsem se už modlil, ať to skončí, takže mi těch 127 utíkalo docela pomalu. A hudba? Na postavu doktora se můžu těšit případně v menších rolích v následujících MCU filmech, ale sólovku bych mu už nedával. Takže ty slabší 3* nakonec dávám v rámci protekce a mé lásky k MCU, ale snad budou další počiny lepší. () (méně) (více)

verbal

MUDr. Divný v mnohovesmíru invenční nouze a bolševické inkluzní propagandy je jen dalším ubohým sériovým prefabrikátem Mrvelu a plytkým, satanopustým a už nejmíň tisíckrát recyklovaným digitálním mrdníkem, natočeným výhradně za účelem ještě větší debilizace už tak debilních juvenilů a ždímání peněz na lupeny z jejich lhostejných rodičů. S jakýmikoliv alespoň snahami o nápad či originalitu zjevně došli také neporazitelní kosmičtí leporeloanihilátoři a furtdokolové digitální vesmírné bubuhlavy, tudíž v tom přitroublém hnědém tratolišti zbuznělých mentorských supergejů zbyla už jen jediná možnost dalšího vykrmování kokotporátního prasátka, a sice nechat všechny ty hrdinné Assvendžry koksovat se mezi sebou. A tak ten náš doktor asimilačních věd a jeho multikulti komando sdružených barev Benettonu tentokrát zachraňuje v multimoulinexu hodně omezených fantazií a hladce integrovaných burkonošek do křesťanských kostelů krajně nesympatickou hispánskou pičinku, kterou si ve vesmíru přirozeného růžového štěstí a LGBT+DDPPP harmonie vylízaly dvě maminky, čínská a bangladéšská, před laktační psychózou militantně feministické Wandy – rudé čarodějnice. Ale pozor, někdejší svěží hororový talent, nynější zatuchlý kokotporátní zaprodanec - Rejmič, si asi machisticky v kleče dupnul, a tak mu soudruzi povolili rychlý švenk na dvě ohořelé kostry a jeden náznak poctivě přeříznuté kapitánky Aneurysma, čímž to přeqapivě získalo krutohustě masakrózní přístupnost PG8 (Pederast Guidance) a ty nejlepší kousky tentokrát mohou na kino zapomenout! ()

Psychor odpad!

Vpravdě groteskní snaha. Nemohu točit pornografický film a zároveň zcela tabuizovat sexualitu, stejně jako nemohu točit horor a ignorovat vlastní smrtelnost. Smrt je obsáhle a významně zastoupena v našem nevědomí, a právě sledování hororových snímků nám dává možnost postavit se strachu ze smrti, plně si jej uvědomit, a tím ho i překonat. U marvelovských filmů však hororovou hrůzu již z principu pocítit nemůžeme, jelikož jsou primárně určené dětem, a možná i proto smrt důsledně popírají a vyhýbají se jí. Zdejší protagonisté mají zakázáno zemřít, a když už tato situace výjimečně nastane, tak v následujícím díle nastoupí na jejich místo dvojník z paralelní dimenze. Scott Derrickson zavčasu rozpoznal, že se jedná o sebevražednou misi a z projektu urychleně vycouval, Sam Raimi už takto důvtipný nebyl a celá hororová sterilita tak padá na jeho hlavu. Obdobně kriticky lze pohlížet i na scénář. Samotný koncept multiverza není ve snímku uspokojivě rozpracován a de facto slouží pouze jako živná půda pro jednotlivá camea. Co se vizuální stránky týče, tak méně mnohdy znamená více. Za tímto pestrobarevným ohňostrojem je totiž skryta neschopnost vystavět koherentní příběh a pracovat s emocemi. Jakožto zdejší hororový expert tudíž musím snímek Doctor Strange in the Multiverse of Madness ohodnotit odpadem. ()

• Posměšná odpověď Doctora Strange (Benedict Cumberbatch) na název superhrdinské skupiny Fantastic Four, jestli jsou z 60. let, je ve skutečnosti hezké podotknutí. Fantastic Four se totiž skutečně poprvé objevila v 60. letech, a to přesně 8. dubna v roce 1961. (Kubaaa97)

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023