Bol som blízko neba

všechny plakáty
Slovensko, 2019, 60 min

Režie:

Dušan Hudec

Každý z nich vypovedá pravdu nielen o sebe, ale aj o povstaní a vojne ako takej. (RTVS)

Volodimir2

Dokumentarista Dušan Hudec je moja srdcovka. Opäť sa mu podarilo na myjavských kopaniciach objaviť ešte 3. žijúcich partizánov, ktorí ale nemajú dôvod skresľovať situáciu v horách v dobe Slovenského národného povstania. Reálna pravda partizánskeho boja bola o surovosti, ktorá vyplynula z každodenného stretu so smrťou na jednej či druhej strane. Ale nosnou ideou tohto dokumentu je aj hanobenie odkazu bojov za slobodu v SNP, ktorý sa zdehonestoval na súčasnú ideu boja o peniaze a majetky. Úplne sa vytratila národná hrdosť, ale ako sa hovorí, že ryba smrdí od hlavy, tak je to aj u nás, že najvyšší štátni predstavitelia takmer všetci si prepletení z kriminálnikmi, podvodníkmi a mafiánmi. Len tak mohla prísť otázka bývalých partizánom, či malo význam bojovať a pokladať svoje životy za Slovensko. Odpoveď sa tlačí priamo do úst, nie nemalo??? Samotný dokument nám predkladá spomienky na boje II. Slovenskej partizánskej brigády generála Štefánika kde Žingor bol jej veliteľom a Repta jeho zástupcom. Koncom augusta sa Ján Repta odlúčil od Žingora a presunul sa do Brezovej. Tu sa jeho skupina rozrástla na oddiel o 6. čatách v sile 150 partizánov. Jeho oddiel dokázal úspešne pôsobiť až do konca vojny a podieľal sa na oslobodení Brezovej dňa 7.4.1945.Ďalším významným partizánom spomínaným v dokumente bol Jozef Brunovský, ktorý po spojení s ďalšími partizánskymi skupinami založil 2. československú partizánsku brigádu Stalin, v ktorej bol náčelníkom štábu. V roku 1944 sa stal veliteľom tejto brigády. Jej oddiely sa podieľali na oslobodzovaní západného Slovenska. A posledným veliteľom uvádzaný bývalými partizánmi bol Štefan Čúvala, veliteľ partizánskej skupiny Za ideál, ktorá pôsobila v oblasti Myjavy, Turej Lúky, Polianky, Priepasného, Jablonky. Z troch partizánov z tohto dokumentu sa dvaja premiéry filmu už nedožili Valter Smyčka a Alojz Zábrodský. Jediným žijúcim partizánom, ktorý sa zúčastnil aj osláv 75. výročia SNP v Banskej Bystrici je 93 ročný Ján Krutý. ()

dyfur

...žiaľ toho zaujímavého spomínania ako to bolo cez vojnu - tak toho je tam cca 10 minut.Zaujímalo by mňa toho viac - čo si myslia o povstaní,viacej zážitkov,spomienok,kto sa ako správal z okolia -mená konkrétne - toho je tam ozaj málo,popis doby z osobného hľadiska,popis situácie v rajone i celkový....akí boli a KTO boli gardisti-MENÁ, aký boli nemci, ako sa správali,ako sovieti atd ......Popravde čakal som viac - mysel som ,že to bude nejaká bomba čo by sa za socializmu nedalo natočiť,popravde toho spomínania-osobných zažitkov (ako som písal) bolo ozaj pomenej.Dal by som maxilamlne tri hviezdy,ale aby som moc nekazil priemer tak 4 hviezdy..... ()

vendix

Výborne spracované, hlboké, čisté, priame, realistické, drsné vo svojej podstate, obhájiteľné ... V hodine dvanástej natočil režisér výnimočnú výpoveď pánov, ktorí mali čo povedať nám slovákom ako sonda v čase.. v súvislostiach, ktoré sa nás týkajú, mohli byť slobodní a autentickí. Ďakujem! Bolo to silné! In memoriam už dvom z nich. ()