Reklama

Reklama

VOD (1)

Quadrophenia debutujícího britského režiséra Franca Roddama je volným filmovým zpracováním stejnojmenné rockové opery hudební skupiny The Who, která vypráví příběh Jimmyho Coopera, mladého příslušníka subkultury mods. Píše se rok 1964 a Jimmy hledá únik z nudného světa rodičů a ještě nudnější práce poslíčka v jedné londýnské reklamní agentuře mezi stejně naladěnými vrstevníky. V komunitě mods se cení úpravný vzhled, odlišující její příslušníky od špinavých rockerů, vlastnictví patřičně vyšperkovaného skútru Lambretta či Vespa a také schopnost obstarat povzbuzující amfetaminy, umožňující protančit noc na koncertech oblíbených kapel. Jako každý vyhraněný životní styl má však i tento svá úskalí... Ve filmu, který nabízí především živelnou energii a nefalšovanou autenticitu, se ve vedlejších rolích objevili tehdejší frontman skupiny The Police a budoucí globální hvězda Sting (vlastním jménem Gordon Sumner) a punková zpěvačka Toyah Willcox. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (22)

Bláža 

všechny recenze uživatele

Pokud nemáte ani ponětí o tom, kdo to jsou mods, neznáte hudební a kulturní pozadí, ze kterého snímek vychází a už vůbec netušíte, co se skrývá pod značkou Lambretta nebo Vespa, pak s největší pravděpodobností nedokážete docenit tento film iniciovaný kapelou The Who. Oproti podobně laděnému snímku Rude Boy (spojený pro změnu jinou legendou, The Clash) je mnohem propracovanější a co se týče příběhu i konzistentnější. Mods, mladá subklutura (která se téměř neliší od té kolem dnešní kytarové "britské invaze") tu prezentuje postoje celé jedné generace, která stála rovnýma nohama na zemi a neulítávala na vlně psychedelických fantazíí a nesplnitelných snů idealistických hippies. Existencialismus, chce se říci. Mimo to je film po technické stránce poměrně profesionálně odvedená práce s několika silnými momenty (spontánní rebelie [riot] na nábřeží v Brightonu, mods vs. rockers vs. police). Kdo má kladný vztah k hudební historii druhé půle 20. století, ať si klidně na ulici začně vyřvávat "We are the mods!", je to silně nakažlivé a stále aktuální. Jeden song od The Rakes se jmenuje "Work, work, work (pub, club, sleep)", což shrnuje nejen tenhle film, ale i všechno, ostatní kolem mods a dnešní kytarové indie scény. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Snímek "Quadrophenia" je skvělým zachycením doby, a to byl natáčen patnáct let po tom, kdy se odehrává děj filmu. Skvěle vybraní herci, případně zpěváci, skvělé scény, které jsou možná chvílemi hodně dlouhé, ale i tak fungují. Závěr už je parádně symbolický, ale má v sobě potřebné poselství. A hlavně skvělou hudbu. ()

Reklama

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Dívám se hodně zpět. S opětovným zhlédnutím Tommy jsem si vzpomněl na QUADROPHENIU. Kapela Who není ani moje srdcová, ani zcela má krevní skupina, ovšem tenhle film mě k ní dostal tuším v roce 1981, kdy jsem ho poprvé viděl. A věřte, že sledovat divokou rebelii mladých v německé TV ZDF a být přitom v komunistickém Československu, byl řádný zážitek. V té době se u nás formovalo punkové hnutí, objevovaly se kapely jako Jasná páka, OZW či F.P.B. a člověk cítil tu chuť se vzbouřit, vykřičet ze sebe všechno znechucení komunistickou společností. Byť je příběh zasazen do 60.let, touha bouřit se proti konvencím zůstává. A tenhle film se tak stává nadčasovým a stále aktuálním. Alespoň pro mne. Viděno 3x ()

K.I.N.G. 

všechny recenze uživatele

Nemám rád muzikály, rockové opery a tak podobně. Hnusí se mi veškerá ta škrobená, absolutně nepřirozená vystoupení, ten pseudoart, který v těchto filmových nebo hudebních odvětvích umělci předvádějí. "Quadrophenia" the movie, má naštěstí do něčeho takového daleko. Tento film, založený na stejnojmenné řadové desce britské kapely "The Who" z roku 1973 je něco výjimečného. Úroveň filmu tu podle mě daleko přesahuje úroveň originální hudby. Snímek pojednává o mladém muži jménem Jimmy, který bojuje na straně členů subkultury Mods proti Rockerům, ale ty největší boje se odehrávají právě v něm samotném a čím více se snaží jít tvrdě za svým a odlišit se od ostatních, tím více svůj boj prohrává a utápí se v beznaději, jelikož se mu život začíná hroutit jako domeček z karet. Co víc říct, silný příběh, silný film, který vám dá opravdu silné pocity. Hudba bezchybná, hlavně ta dobová. Všechno OK. Po dlouhé době zase film, se kterým jsem naprosto spokojený. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Odvěký příběh o generační vzpouře tentokrát v anglických barvách. 1) První zaujme výborná hudba (nejen od Who), která skvěle ladí s filmem._____ 2) Pak si nelze nevšimnout spousty pěkných zdivočelých kluků. Je tu 21letý Phil Daniels (hlavní postava Jimmy), 18letý Mark Wingett (vysoký hnědovlasý drzý Dave), 28letý Sting (Ace Face, modla Mods), 24letý Garry Cooper (Peter) a další a další._____ 3) V uších zazvučí i pěkná britská angličtina._____ 4) Identifikace se značkou jako náhražka smysluplného života je typickým únikem zejména duchovně méně rozvinuté populace. I naše chlapce čeká jen nekvalifikovaná práce anebo žádná. Chápu zdroje i příčiny jejich frustrace. Nelíbí se mi zvolený únik._____ 5) S hlavní postavou, s Mods ani s ničím podobným se neztotožňuji, ale emoce ve filmu jsou nejen uvěřitelné a přesvědčivé - jsou očividně pravdivé. Love reign on me!_____ 6) Více info o britské alternativě hippies uvádí anglická Wiki._____ 7) Za zmínku stojí i fešácký 33letý scenárista a režisér Franc Roddam (mimochodem tvůrce soutěže Master Chef)._____ 8) Všimli jste si, jak dosáhnout toho, aby levi´sky dobře padly? Nosíte je mokré, aby se srazily podle tvaru těla. A nezapomeňte na žvýkačku 24/7! Obzvlášť půvabné u něžných dívek. We are mods! ()

Galerie (61)

Zajímavosti (6)

  • Když Jimmy (Phil Daniels) krade Aceho (Sting) skútr, vidíme na něm iniciály GS. Tvrdilo se, že jde o iniciály představitele Ace Face, kterým nebyl nikdo jiný než baskytarista skupiny Police Gordon Summer alias Sting. Pravda je ovšem taková, že jde o typové označení populární značky Vespa, a sice Grand Sport. (ČSFD)
  • O roli Petera (Garry Cooper) se ucházel i zpěvák kapely Sex Pistols John Joseph Lydon. (ČSFD)
  • Snímek obsahuje několik odkazů na kapelu "The Who". Jejich desku je možné spatřit u gramofonu na párty a nad Jimmyho (Phil Daniels) postelí visí fotografie kyteristy Peteho Townshenda. (Dekovnik)

Reklama

Reklama