Německo v roce nula

• Česko Německo v roce nultém (festivalový název) (více)

Hrdinom tragického príbehu o ľuďoch zlomených vojnou je 12-ročný chlapec Edmund, ktorý žije v ruinách vojnou zničeného Berlína. Aby pomohol sebe a svojej rodine prežiť, musí vymýšľať rôzne triky a drobné podvody. Edmunda jeho výchova v duchu národného socializmu nepripravila na porážku Nemecka a musí sa s ňou preto vyrovnávať po svojom. Jeho sestra pre peniaze predáva vlastné telo a Edmund tiež robí čo môže. Jedného dňa stretáva pána Henninga, svojho bývalého učiteľa, a rád by u neho našiel podporu v ťažkej situácii. Učiteľ však i po vojne zostáva skalopevne presvedčený o správnosti nacistickej demagógie. Podľa Henningovej rady Edmund uplatní Darwinovu doktrínu o prirodzenom výbere, ktorú prevzali i nacisti, a zabije svojho invalidného otca. Po tomto čine sa však nedokáže vyrovnať so svojím svedomím a nakoniec spácha samovraždu. Film ukazuje tragické následky vojny na dušiach tých najkrehkejších - detí, ktoré po zlyhaní gener (oficiální text distributora)

brasek

Hovorím si, že žijem v ťažkej dobe. Po vzhliadnutí tohto filmu už navždy viem, že boli časy keď sa žilo oveľa ťažšie. Snímok ma svojím príbehom ale nejako veľmi neuchvátil. ()

Raf

Poválečný Berlín se nachází v troskách, "vznešené" ideje německého národa jsou ty tam, lidé živoří, snaží se přežít všemi možnými způsoby, potácejí se mezi zbořenými budovami poraženého německého národa, ideově vyprázdnění, s mizivou vidinou v lepší budoucnost. Italský neorealismus se zde předvádí v celé své síle. Snímek vyniká svoji bezbřehou  autentičností, silným a citlivě vystavěným příběhem, na výsost poctivou výpravou. Tragické vyústění filmu je bohužel očekávatelné přesto silné .. Hlavní hrdina příběhu, malý chlapec, končí podobně jako Hitlerova zhoubná a zvrácená ideologie "vyvoleného" německého národa .. Mrtvý a ztracený v ruinách vznešených budov "velkého malého" Berlína. ()

Ferguson

Konec tohohle filmu ve mě zůstane asi napořád. Bezútěšný pohled na zdecimovanou zemi obsahuje několik skvělých scén. Krom té závěrečné ještě prodej desky s Hitlerových proslovem americkým vojákům-turistům, jejíž zvuk se nese jako stín minulosti nad zníčeným městem, sbírání cigaret jako univerzálního platidla a ukázka, že majektové rozdíly mezi lidmi se objevují i v ruinách. Scény pouličního živobytí německých dětí a mládeže možná inspirovaly Buňuela při natáčení filmu "Zapomenutí". ()

Lenykov

Docela dobře si Německo v roce nula dokážu představit jako poválečný dokument o jedné německé rodině žijící v rozvalinách Berlína, avšak tohle je film. Autenticita je zde dokonalá (natáčelo se v troskách rozbombardovaného města) a film zde tak nasává atmosféru hrůzné minulosti. Minulosti, jež se promítá do přítomnosti, která jako by symbolicky končí sebevraždou malého chlapce Edmunda. ()

kocour22

Asi nejlepe zachycena situace lidi v povalecnem Berline. Rosselliniho film je nejlepsim svedectvim o Hitlerove vyroku "Sverte mi na deset let Nemecko a nepoznate ho", pritom neni jednostrane protinemecky. ()