Reklama

Reklama

Špionem proti své vůli. Šedesátá léta minulého století byla ve filmu obohacena o jednu klasickou postavu, která na plátnech světových kin vydržela už víc než padesát let – britského agenta Jamese Bonda. Obliba bondovek měla tehdy za následek doslova explozi dalších neohrožených agentů v různých zemích. Jedním z nich byl Harry Palmer, atypický obrýlený britský špion, který se zrodil ve fantazii spisovatele Lena Deightona. Celkem s Palmerem, kterého na plátně ztvárnil Michael Caine, vznikly tři filmy. Mozku za miliardu dolarů, jemuž vtiskl svůj nezaměnitelný režijní rukopis Ken Russell, předcházely snímky Případ Ipcress (1965) a Pohřeb v Berlíně (1966). V posledním filmu volné trilogie Harry Palmer opouští britskou tajnou službu a stává se soukromým detektivem, i když mu jeho bývalý šéf plukovník Ross slibuje lepší plat a povýšení, pokud by se vrátil. Poté co se zaplete s tajemnou organizací Kampaň za svobodu výstředního ropného magnáta Midwintera, se však Palmer tak trochu proti své vůli stejně znovu ocitá v samotném středu komplikované špionážní hry. (Česká televize)

(více)

Recenze (36)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Moje prvé zoznámenie s Palmerom v Berlíne ma príjemne prekvapilo a tak nebolo prečo váhať pri jeho výlete do uzimeného Sovietskeho zväzu. Lokácie sú vybraté opäť perfektne, Palmerov "kamoš" z opačnej strany barikády je soľ, bez ktorého by séria nemala tú správnu chuť a hlavný záporák, ktorý sa objaví až po hodine, taktiež nemá chybu. Len je to už celé skôr paródia na Studenú vojnu ako nejaký vážnejšie mienený špionážny film. Takže opäť záleží na vkuse, čo je vám bližšie. Mne osobne ten Berlín, ale bavil som sa aj v Lotyšsku a okolí. ()

Javert 

všechny recenze uživatele

Poslední část původní Palmerovské série je opravdu velice zvláštní, nebál bych se říci až bláznivá. Obchod s "vejci", texaští náckové (jejichž znak si vskutku nezadá s tím hitlerovským), krásná Francoise, výborný Michael a skvěle ztvárněná atmosféra mrazivých finských a lotyšských plání davají dohromady netradiční podívanou, u které jsem se, ač je "dosti ujetá", parádně bavil. ()

Reklama

flyboyeda 

všechny recenze uživatele

Nejslabsi z Palmerovske serie, presto stale velka legrace. Zasadni je predevsim fakt, ze tentokrat slo tvurcum pravdepodobne o neco jineho nez v predeslych dvouch dilech. Ty patri k vrcholum vazne pojatych spionaznich zanrovek, tento dil je spis bizarne-uletova variace na Bonda. Kazdemu, co jeho jest, sve fanousky si tento film najit muze, osobne davam prednost prvnim dvoum dilum. Fanouskum tohoto skvostu bych rozhodne doporucil tento snimek http://www.csfd.cz/film/26160-predseda/. :)) ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

První dva palmerovské filmy se, dá se říct, držely hodně při zemi, působily především uvěřitelnou atmosférou a nabízely perfektní špionážní podívanou. Třetí díl, tenhle, je jiný. A to o dost. Jediné, co zůstalo stejné, je Caineův Palmer, který všechno zvládá s přehledem, je vtipný, čestný... a tak dále. Příběh je ovšem hodně, hodně velká fantazie, a vypadá spíš, že si ho páni filmaři vypůjčili z nějaké nenatočené bondovky ("nacisté" z Texasu, superpočítač "mozek"...). Chápu, že to může spoustě lidí vadit. Já se ale bavil parádně, užíval si výborně natočené scény (přepadení automobilu s informacemi je skvěle vtipná záležitost, závěrečná akce na Baltu podpořená burácející hudbou brala dech) a sledoval výborného Cainea, starého známého rudého sympaťáka Homolku i jaksepatří slizkého Maldena... Dávám čtyři čisté (generálské) hvězdy. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Ťažko povedať, či je na škodu, že som sa k špionážnej trilógii okolo okuliarnatého agenta Palmera dostal najprv až tretím filmom. Nasadnutie na bondovskú popularitu je viac než zjavné. Agent sa ale viac dostáva okrem akčných a dramatických situácií do situácií komických. Čo je na škodu, pretože aj bez nich chýba filmu atmosféra, a bohužiaľ aj napätie. Devízou, podobne ako v bondovkách, sú pomerne moderné a invenčné prvky - všemožná doprávna a hi-tech technika (napr. vtedy novátorský mozok-počítač), atraktíve zasadenie - v tomto prípade bohate zasnežený sever, a aj to, že peniazmi sa zjavne nešetrilo. Herecky výraznejší ako Caine sú potvorský Malden a magor Begley. Akčný a megalomanský záver veľa zachraňuje, dovtedy ma to ale párkrát nudilo. Neviem, či bolo niekedy vo svetovej kinematografii viac propagované Lotyško ako práve v tomto filme. ()

Galerie (20)

Reklama

Reklama