Účetní Frank Bigelow ( Edmond O´Brien ) odjíždí z malého města na dovolenou do San Franciska. Po první noci ve městě se probouzí s kocovinou. Nevolnosti však nepolevují a tak vyhledá lékaře. Je mu oznámeno, že byl otráven, protijed neexistuje a zbývá mu asi týden do konce života. Nemá potuchy, kdo a proč mu to udělal, ale přesto se rozhodne, že svůj poslední týden na tomto světě věnuje hledání svého vraha. (Terva)

Cedr

Dokonalý úvod, ale nevalný začátek filmu, který diváka rozhodí a donutí pochybovat o kvalitě snímku se brzo přehoupne v nečekaně atmosférické pátrání. ()

Casablanca

Neotřelý model detektivního příběhu, velmi temně působící natočení a zdařilá hudba... Další z expatriotů, který za velkou louží uspěl s žánrem filmu noir. Nicméně... Edmond O'Brien není Humphrey Bogart, ani Kirk Douglas, ani nikdo jiný, kdo má charizma, které by mě nutilo zatínat pěsti a rvát se se smrtí spolu s hrdinou. ()

kkarx

Kdybych tu byla speciální šestá hvězda, tak ji bez váhání hned udělím! Má to všechno, solidní režii, kameru, rozpočet, herce... a hlavně tempo natolik strhující, že jsem skoro ani nedýchal. Někdo bych snad mohl vytknout, že je obtížné sledovat, jak jsou jednotlivé postavy vzájemně propojeny, D.O.A. to však kupodivu nijak neubližuje. Vždy jde o kompromis mezi vysvětlováním děje a tempem a zde se prostě nekompromisně šlo cestou nejvyššího možného tempa, což se přímo nabízelo. Neznamená to, že by děj byl špatně vysvětlen, ale informací je opravdu mnoho. Někdy se nepovede ani jedno, viz. natahovaný a současně zmatečný "The Big Sleep". Výjimečně doporučuji verzi s dabingem (Postránecký nebo snad Mrkvička - v každém případě naprostá paráda), kde se povedlo utišit poněkud příliš výraznou hudební stopu. ()

Perugino

Už jen název filmu milovníky noiru uvede do radostného očekávání, a D.O.A. (Dead on Arrival) rozhodně nezklame. Vstupná scéna, v které muž nahlásí na policejní stanici, že byl zavražděn (Bigelow: "I want to report a murder." Detective: "Who was murdered?" Bigelow: "I was."), patří k tomu nejlepšímu, co filmová historie nabízí. Poté děj bohužel strácí tempo, ale jen na krátkou dobu. Za malou chvíli totiž sledujeme, jak Bigelow hledá svého vraha. Nápad je vlastně zároveň jednoduchý a geniální: Muž je otráven a zbýva mu den nebo dva nato, aby se pokusil odhalit, kdo ho otrávil, a proč. Děj je podobně zamotaný jako třeba v “The Big Sleep”, a možná jste nakonec nepochopili vše, ale to tady vůbec nevadí. ()

Kenneth

Rozporuplný film. Začátek jako ze špatné komedie. Pak to ale začalo být velmi zajímavé a mělo to tempo a spád. Bohužel tam byla jasně vidět snaha to natáhnout. Například tam byla zbytečná scéna, ve které jsem si myslel, že to snad střílí dítě, než se ukázalo, že střelcem je kuřák. Filmu se taky nevyhla občasná naivita. Škoda, protože většina byla velmi dobrá. ()

Atron

Začátek výborný, ale pak jsem se úplně v ději ztratil a vůbec nevím, proč se vraždili (zřejmě jen hledali nějaký lejstro o prodeji ale určitě to nevím). Což je u noiru věc dost podstatná. A ty pazvuky mi byly taky divné. ()

Wade W.

Noir detektívka so zápletkou v štýle Alfreda Hitchcocka. Hlavný hrdina vyšetruje svoj prípad, neustále niekoho naháňa a uniká smrti až do dramatického záveru. ()

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky