Reklama

Reklama

Obsahy(1)

S kapitánem Exnerem, pověstným elegánem mezi českými kriminalisty, se mohou diváci setkat opět, a sice ve filmu Smrt talentovaného ševce. Přepisu detektivního románu Václava Erbena se v roce 1982 chopil režisér Jan Schmidt a roli šaramantního a inteligentního vyšetřovatele svěřil Jiřímu Kodetovi. Exner tentokrát pátrá po vrahovi obuvníka Rambouska, proslaveného (a také majetného) naivního malíře. Řeší však celou řadu záhad, k nimž dochází na starém zámku. Postupně odhaluje přediva vztahů v městečku Opolná, kde právě tráví dovolenou. Exteriéry filmu se natáčely v krásném okolí zámku Opočno. Vedle Jiřího Kodeta ve filmu uvidíte Antonína Hardta, Janu Bouškovou, Miroslava Zounara, Vladimíra Kratinu a Karla Augustu. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (126)

monolog 

všechny recenze uživatele

Kapitána Exnera mám rád, ale pravda je, že tenhle je trošku utahanej a nezáživnej a to i vůči docela krátké stopáži. Není špatnej, ale možná by to chtělo trošku oživit projev Jiřího Kodeta. Třeba Vladimír Menšík nebo Petr Kostka by mi tam seděli sakra dobře. Ale to nic, i tak je to dobrá detektivka a podívat se na n není ztráta času. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Po dvou slabých erbenovkách ze 70. let se naskytla nová šance vzkřísit oblíbeného kapitána Exnera, tentokrát s tváří Jiřího Kodeta. Po Valovi ze 60. let velmi zajímavá volba, Kodet je mazlivý k ženám, umí nosit sako, i ta jeho patka je vždy upravená, scénář Jana Schmidta není trapný... leč cosi tomu k dokonalosti chybí. Chtělo by to rafinovanější Exner Girl, přeci jenom taková Jana Boušková byla vždycky užitečnou herečkou, nikoli ale sexy blběnkou. Ale již je to sledovatelná barrandovská krimi 80. let, u které především mrzí, že nebyla rozepsána pro celý volný cyklus. Co následovalo, opět bohužel v televizi, byla totiž opět katastrofa. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Spíše jen průměrná kriminálka s jedinou ambicí nenáročné zábavy. Kapitán Michal Exner jako svého druhu legenda funguje na papíře, v téhle filmové adaptaci moc ne...navíc ona stylizace letní prázdninové ospalosti a utahanosti je spíš ku škodě... Kladem je nulový ideologický a propagandistický podtext, v české normalizační kriminálce spíše výjimečný... ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Zvláštní, pohodová detektivka. Nic nervydrásajícího, žádná velká záhada okolo vraždy, místo toho prostě pohodové (a trochu i poetické) vyšetřování. Ono na jednu stranu se mi to líbí, protože se to odehrává v zajímavém prostředí a ten zpěv ptactva v pozadí v přírodě tomu dodává na jakési příjemné atmosféře, takže to tady funguje dobře. I přes to, že je to celé poměrně rozvláčné. Horší ale je, že to absolutně postrádá nějaké napětí a chvílemi mě i přestávalo zajímat, kdo toho Rambouska vlastně zabil. A to je u detektivky asi dost špatně. On mi ten film na jednu stranu sedl a na tu druhou stranu zase ne, takže zůstanu u čistých tří hvězd, ale jsem rád že jsem to viděl. 3* ()

wictoria 

všechny recenze uživatele

Příjemná kriminálka vystihující prázdninovou atmosféru, moc se mi líbí to zasazení děje do zámeckých prostor a kdykoliv zaslechnu název tohoto filmu, okamžitě si vybavím hudbu, která se mi moc líbí. Kodet coby Exner nevadí, jen se nemůžu zbavit otázky, zda pro takového elegána (Kodeta i Exnera) nebyl pod úroveň ten děsný svetr. Na hlášku "von to našel..." se také těšívám, jen je škoda, že tam toho špičkování s Beránkem není víc... ()

Galerie (12)

Zajímavosti (11)

  • Skutečným autorem Rambouskových obrazů je malířka Vlasta Dlouhá. (Fenk)
  • Kvůli Janě Bouškové (Lída) a Jiřímu Kodetovi (Michal Exner), kteří denně hráli ve 150 km vzdálené Praze, se film natáčel pouze od devíti hodin ráno do tří hodin odpoledne. Poté štáb neměl co dělat a začala volná zábava, což se nelíbilo odborářům, kteří chtěli, aby štáb a herci jezdili domů k rodinám. [Zdroj: Aha] (carott)
  • Jiří Kodet ztvárnil kapitána Exnera pouze jednou, i když Václav Erben si přál, aby se objevil i v dalších filmových zpracováních jeho příběhů. Bohužel narazil – Kodet nebyl u soudruhů v oblibě a u jeho jména v hereckém rejstříku stálo: „Jen malé a záporné role.“ (HawkeyP)

Reklama

Reklama