Vůně zelené papáje

• Vietnam Mùi du du xanh (více)

Severní Vietnam, 1951. Malá Mui přichází do zdánlivě idylické rodiny, aby zde pracovala jako služebná. S rodinou se dobře sžívá, když ji jediné starosti mohou dělat rošťárny mladšího ze synů, který ji nenechává ani chvilku na pokoji. Mui je velmi vnímavá, takže brzy zjistí, že je v rodině hluboce zakořeněna tragická ztráta dcery "To", která by byla právě ve věku Mui.
O deset let později. Mui dospívá v krásnou slečnu a také někdejší rošťák už ji přestal svrhávat kbelíky s vodou při vytírání podlahy…
Film se odehrává na malém prostoru, často beze slov, přičemž se celý schová do stínu papaje, která roste před okny domu. (Master19)

standsiller

Do ázijskej poetiky nejdem vŕtať, pretože mne samému je podľa chuti a poznám nejedného majstra východu, ktorý vie perfektne narábať aj s pomalými zábermi, nájazdmi a malým podielom slova. Rozumiem ak sa niekto snaží príbeh vybudovať prioritne na emóciách a atmosfére, ale mám taký silný dojem, že tu zlyhali viaceré faktory. Ako prvé mi pripadala dosť otravná úchylka so snímaním detailných záberov z prírody - pár krát by sa to zniesť dalo, ale nie do miery v akej to bolo ponúknuté sem. Ďalším výrazným mínusom bolo veľmi zvláštne umelé herecké obsadenie a jeho reakcie. Vysoko však oceňujem výber hudby a prácu so zvukom. Páčila sa mi aj scéna, kde sa hlavná aktérka umývala a pritom oplachovala žabu - pekný a dobre natočený symbol. V ostatných aspektoch som nad mieru spokojný nebol. ()

Narciska

Po dlouhé době film, co jsem nepochopila nebo líp, nevím, zda jsem pochopila, a nebo opravdu pochopila, jako by to ani nebyl film... No radši nebudu hodnotit... Cením si ovšem detailních záběrů na objekty, kterým se ostatní filmoví tvůrci nevěnují. Mravenci polapení v tuhnoucím vosku, vařená rýže se zeleninou a semínka papaye jsou životem filmu i cestou do srdce Malé Mui. Nevšední romantika. Hrdinové, které nemůžete hodnotit, protože prostě a jednoduše jsou ... stejně jako vy nebo já... Žít, světem být a na něj se dívat! ()

FeiNike

Ten, kto čaká strhujúci príbeh plný dramatických zvratov a výbuchov emócií, bude asi sklamaný a znudený..V súvislosti s týmto vietnamským počinom by sa totiž dalo hovoriť o víťazstve formy nad obsahom..Ale tá forma je našťastie skutočne prekrásna a okúzlujúca..Prvá polovica filmu, najmä vďaka použitiu skvelo zlovestnej hudby, zaujme aj atmosférou tajomnosti, ale celkovo dominujú hlavne detailné zábery kamery sprevádzané takmer neprestajne znejúcou klavírnou alebo sláčikovou hudbou[ keď nehrá hudba tak ju vhodne zastupujú zvuky vtákov, žiab, svrčkov ..]..Nádhera tejto kombinácie na mňa mala občas až hypnotický účinok a ovanula ma príjemným závanom ázijskej exotiky.. ()

tompaulman

Ano, film je opravdu hezky natočený se spoustou detailních záběrů a pestrých barev, a díky tomu se na něj příjemně kouká. Ale aby mě film opravdu bavil, měl by mít děj, a ve Vůni zelené papáje se nic moc neděje. Nebýt té pěkné kamery, tak bych možná hvězdičku ubral. Nemůžu si pomoct, ale Tran Anh Hung je přeceňovaný režisér. ()

maskrta

Jeden z mých prvních asijských "zářezů". Když jsem ho tak před sedmi lety viděla poprvé, přišel mi jako takový "krásný, barevný film, kde se toho moc neděje, ale dopadne to dobře" :-) Když jsem ho nedávno viděla podruhé, zdaleka mi nepřišel tolik barevný a dělo se tam toho sakra hodně. Krása! ()

Pizza

Tak to bylo o tom jak chudá, pracovitá, úslužná a mlčící ke štěstí přišla. Poetiky hodně, krásně vykreslena.Jenom jsem se nedozvěděla příčiny krize v manželství a z toho vzniklou atmosféru v domě. Taky mě dost překvapilo, že v 50tých letech se starala nejenom o domácnost ale i o firmu paní domu. ()

yolana

Příběh o vietnamské dívce, která slouží od malička v bohatší rodině, a je jakýmsi filtrem pro všechny události v domě. Majitelům domu jistým způsobem také nahrazuje mrtvou dceru, která by byla v jejím věku. Film má nádhernou fotografii, je rozvláčný, ale ne nudný. ()

PeterJon

Príjemne som si pri tomto filme oddýchol. Poetika. Atmosféra úžasná, vtáky cez deň spievajú, v noci cvrlikajú svrčky, ocitol som sa v dusnú letnú noc vo Vietname pred 50 rokmi. No i napriek tomu to pôsobí trochu štúdiovo, občas nudne, film sa v podstate neodohráva v žiadnych exteriéroch, pripomína skôr televíznu inscenáciu. Herecké výkony trochu slabšie. No rád si to pozriem niekedy znova a možno pridám jednu hviezdičku :) ()

joseee

Tento príbeh popolušky mi pripomínal francúzsky zidealizovaný sen, ktorý opája voňavou náladou, ale chuť skutočného Vietnamu v ňom necítiť. Nevyvážená je najmä druhá časť príbehu, v ktorej tvorcovia nevyužili načrtnuté charaktery postáv a príbeh sa nepresvedčivo dokrúti iba okolo hlavnej hrdinky. Keď prezradím, že nakoniec uloví princa, tak už môžete film pozerať ako stopu v pozadí a nemusíte sa dejom vôbec zaoberať. IMHO značne nadhodnotený film, hviezdičku si zaslúži iba za lyriku - farby a hudbu. ()

stani

Nádherný film, učaruje nejen svou jednoduchostí a poetikou, ale i absencí cokoliv násilného. Výjimečná kamera, při níž v kině „cítíte pohyb a šelest lístků na stromě“. Výborný výkon Lu Man San (malá Mui). Film získal v roce 1993 dvě ceny(Zlatá kamera) v Can a o rok později i Césara. Jeden z mých nejlepších filmů, ke kterému jsem s láskou vytvořil vlastní titulky. ()

Shizuo

Pokud si správně pamatuji, tak je Vůně zelené papaje můj vůbec první náhled do vietnamské kinematografie. Tran Anh Hung natočil značně působivé, smutné a zároveň tak trochu milé a klidné (a možná vleklé) dílo, které uchvacuje svým obsahem tak i formou. Divák může očekávat dlouhé záběry s minimem střihu, a jak už bylo řečeno; minimum dialogu, což značí fakt, že je vyprávěno především obrazy než slovy. Nejvíce se mi na filmu líbil závěr, kde Mui, za pomoci svého bohatého pána a milého, překonává svou třídu a z mladé nezvdělané služebné se pomalu stává elegantní vzdělaná žena, která na konci sedí, těhotná, v proutěné židli pod slunečníkem a předčítá něco filosofického z knihy. Úžasné. Z filmu mám tedy poměrně silný zážitek a hezký pocit a toho času rozhodně nelituji. Komentáře: Vavča, danliofer ()